Żużel. Potężne pieniądze na Stadion Miejski w Ostrowie. Walka z czasem trwa

WP SportoweFakty / Anna Kłopocka / Na zdjęciu: Stadion Miejski w Ostrowie Wielkopolskim
WP SportoweFakty / Anna Kłopocka / Na zdjęciu: Stadion Miejski w Ostrowie Wielkopolskim

- Ścigamy się z czasem, ale wierzę, że zdążymy, że na 10 kwietnia Stadion Miejski będzie gotowy na pierwszy mecz ligowy w PGE Ekstralidze z udziałem ostrowskiej drużyny - mówiła na czwartkowym briefingu prasowym prezydent Ostrowa, Beata Klimek.

- To dla nas najtrudniejsza z inwestycji. Nie dlatego, że jest jakoś szczególnie skomplikowana pod względem technologicznym, ale dlatego, że ścigamy się z czasem. To jest zasadniczy powód trudności i napięcia. Wszyscy jesteśmy postawieni na baczność, żeby tego terminu dotrzymać. Do 10 kwietnia, czyli pierwszego meczu ligowego w ramach PGE Ekstraligi w Ostrowie mamy dokładnie 99 dni - powiedziała Beata Klimek, prezydent miasta.

- W 99 dni musimy przeprowadzić inwestycję za łączną kwotę 14 369 999,07 złotych. Można sobie wyobrazić, jakie to stawia przed nami wyzwanie. Jesteśmy ludźmi, którzy takie wyzwania podejmują i ich się nie boją. Przede wszystkim dotrzymujemy słowa - podkreślała Beata Klimek.

- Kiedy ostrowska drużyna wywalczyła w sposób spektakularny awans do PGE Ekstraligi, powiedziałam publicznie, obiecałam to prezesowi, a także trenerowi i jego zawodnikom oraz wszystkim kibicom, którzy w tym dniu byli na stadionie, że Miasto Ostrów Wielkopolski zrobi wszystko, by dostosować ten obiekt do wymogów PGE Ekstraligi - przypomniała Klimek.

ZOBACZ WIDEO Prezes klubu zwraca uwagę na nietypowy terminarz. Dwa kluby będą pokrzywdzone

Część robót już trwa. Kolejne będą wykonywane. - Protokół po wizytacji Stadionu Miejskiego przez przedstawicieli Speedway Ekstraligi zawierał aż 48 punktów. Chciałbym podkreślić, że od końca października do teraz nie straciliśmy ani dnia, ani godziny. Wnikliwej analizie poddaliśmy protokół i zalecenia pokontrolne ze strony PGE Ekstraligi. Niezwłocznie przystąpiliśmy do prac przygotowawczych, związanych chociażby ze zleceniem opracowania koncepcji i dokumentacji, które pozwolą na przeprowadzenie tych wszystkich prac remontowo-modernizacyjnych na stadionie. Zabezpieczyliśmy także środki finansowe, które pozwolą nam w pełni te zadania przeprowadzić - wylicza Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta miasta.

Największym wyzwaniem będzie dostosowanie oświetlenia stadionowego do wymogów PGE Ekstraligi. - Zostanie ono w sposób zdecydowany zmodernizowane. Będzie to czternaście nowych słupów oświetleniowych. Tak, aby w sposób właściwy doświetlić zarówno tor, jak i murawę boiska oraz park maszyn. Wymagania są daleko idące i koszty związane z tym też są spore. Będzie to kwota około 6 milionów złotych - dodaje.

Na Stadionie Miejskim zostanie zamontowane nowe nagłośnienie. Pojawi się także nowy telebim. - Wartość tego telebimu to kwota około 400 tysięcy złotych. Zamontowany zostanie także nowy monitoring - wylicza Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Przedstawiciele TŻ Ostrovia i Urzędu Miejskiego podczas wspólnego briefingu na Stadionie Miejskim w Ostrowie
Przedstawiciele TŻ Ostrovia i Urzędu Miejskiego podczas wspólnego briefingu na Stadionie Miejskim w Ostrowie

- Kolejnym zadaniem w ramach modernizacji stadionu będzie budowa odwodnienia liniowego toru i przykrycie go specjalną plandeką, która już została zakupiona przez Miasto Ostrów Wielkopolski za kwotę prawie 250 tysięcy złotych - tłumaczy Kostka. - Umowę na zakup tego specjalistycznego przykrycia toru podpisaliśmy właśnie w dniu dzisiejszym - dodaje.

Następnym dużym zadaniem w ramach modernizacji Stadionu Miejskiego jest stworzenie na nowo parku maszyn. - Nie ma już dotychczasowego parkingu. Powstanie on od nowa. Będą musiały być tam zlokalizowane pomieszczenia dla zawodników, dla obsługi zawodów, dla podmiotów, które będą obsługiwały mecze pod kątem medialnym. Wymagania te są również bardzo restrykcyjne - wyjaśnia Kostka.

Łącznie ten etap modernizacji stadionu to kwota ponad 14 milionów złotych z budżetu miasta. - W ciągu kilku ostatnich lat na Stadion Miejskim przeznaczyliśmy 26 milionów złotych - zaznacza Beata Klimek.

Czasu na te wszystkie zadania dużo nie ma. Istotne przy niektórych robotach są również warunki atmosferyczne. - Pewnych prac, szczególnie ziemnych nie możemy wykonywać przy dużych mrozach. Liczymy, że zima nie będzie sroga. Pewne ryzyka rzeczywiście są. Zdefiniowałbym je jako okres zimowy, w którym działamy, nadal trwający czas zachwiania na rynku dostaw i czas oczekiwania na zamówione materiały. Z resztą sobie poradzimy - kończy Mikołaj Kostka.

Zobacz także:
Multimedalista kończy 87 lat
Marek Cieślak proponuje zmiany w polskim żużlu

Źródło artykułu: