Żużel. Stal Rzeszów w liczbach. Młodzieżowiec najczęstszą rezerwą taktyczną

WP SportoweFakty / Sebastian Maciejko / Na zdjęciu: Dawid Rempała
WP SportoweFakty / Sebastian Maciejko / Na zdjęciu: Dawid Rempała

Rzeszowianom w sezonie 2021 zabrakło niewiele, by spełnić przedsezonowy plan minimum, czyli awansować do fazy play-off. W poszukiwaniu tego, czego zabrakło do walki o medale przyglądamy się szczegółowo statystykom podopiecznych Michała Widery.

Najwięcej okazji do zdobycia punktów mieli Hubert Łęgowik oraz Mateusz Majcher, którzy wystąpili we wszystkich dwunastu meczach rzeszowskiego zespołu. Spośród tej dwójki trudniejsze zadanie miał młodzieżowiec, któremu zgodnie z programem meczowym przysługiwały minimum trzy biegi w meczu, jednak Majcher już od pierwszego spotkania pokazał, że traktuje to zadanie niezwykle poważnie zdobywając komplet dziewięciu punktów w trzech startach na trudnym poznańskim torze. Michał Widera nie zdecydował się wówczas wykorzystać dobrego dnia młodzieżowca i nie desygnował go w ramach rezerw zwykłych i taktycznych, a 7R Stolaro Stal Rzeszów przegrała na inaugurację.

Pozostając w temacie rezerw taktycznych, Widera skorzystał z takiego prawa dziewięć razy. O ile w meczach domowych nie było takich potrzeb, bo rzeszowianie wygrali wszystkie spotkania na swoim torze (nie licząc przegranej walkowerem z OK Bedmet Kolejarzem Opole), o tyle na wyjazdach szło im zdecydowanie gorzej i z tarczą wracali jedynie z Wittstocka.

Najczęstszym wyborem Widery do zastąpienia słabszych kolegów nie był Sam Masters, który po sezonie okazał się jedynym zawodnikiem z Rzeszowa w top 10 klasyfikacji 2. Ligi Żużlowej. Z rezerwowych usług Australijczyka trener korzystał trzy razy. Po jednym razie z rezerwy taktycznej startowali Karol Baran i Hubert Łęgowik, natomiast najczęściej, bo aż czterokrotnie, swoje dodatkowe szanse dostawał młodzieżowy gość rzeszowian - Dawid Rempała.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Cellfast Wilki Krosno z najtrudniejszym kalendarzem na start sezonu w eWinner 1. Lidze?

W temacie juniorów, ci najczęściej remisowali biegi młodzieżowe (5/11 razy), a trzy razy wygrywali podwójnie.

Zaskakujące statystyki dotyczące średniej biegowej w sezonie 2021 osiągnął jeden z zawodników U-24 7R Stolaro Stali Rzeszów Patryk Rolnicki. Wychowanek Unii Tarnów wystąpił w siedmiu meczach. Zdecydowanie lepiej szły mu spotkania domowe, w których niejednokrotnie był jednym z najskuteczniejszych w talii trenera Michała Widery. W meczach przy Hetmańskiej uzyskał średnią biegową 2,667pkt./bieg. Takie wyniki sprawiły, że Rolnicki dostał kilka szans występów w spotkaniach wyjazdowych, jednak w tych meczach Widera nie miał z niego pociechy. 23-latek na wyjazdach zdobywał średnio 0,143 punktu na bieg. To największa różnica w średnich domowej i wyjazdowej spośród wszystkich zawodników ścigających się w lidze polskiej.

Do spełnienia przedsezonowych ambicji o awansie do fazy play-off rzeszowianom zabrakło naprawdę niewiele, bo tylko punktu meczowego. 7R Stolaro Stal Rzeszów zakończyła sezon na piątym miejscu z dorobkiem trzynastu punktów. Czwarte miejsce rzutem na taśmę wywalczył Optibet Lokomotiv Daugavpils również z dorobkiem trzynastu punktów. Decydującym w tej rywalizacji było spotkanie rewanżowe w Rzeszowie, które gospodarze wygrali 50:40. Punkt bonusowy z tego dwumeczu pojechał jednak na Łotwę, gdzie wcześniej podopieczni Nikołaja Kokina wygrali w stosunku 50:39. Rzeszowianie rzutem na taśmę przegrali w sumie kilka dwumeczów, co miało dla nich opłakane skutki.

Łącznie w sezonie 2021 barwy rzeszowskiej Stali reprezentowało trzynastu zawodników, a trzech z nich to wychowankowie: Karol Baran, Mateusz Majcher i Jakub Stojanowski. Ta statystyka w sezonie 2022 ma, ku uciesze lokalnych kibiców, ulec zmianie, bowiem na tę chwilę w przyszłorocznym składzie Texom Stali Rzeszów widnieje już sześciu wychowanków. Są to  Konrad Mikłoś, Jakub Stojanowski, Mateusz Majcher, Dawid Lampart oraz Paweł Miesiąc.

Zobacz także: Wraca do klubu po 26 latach
Zobacz także: Gwiazda telewizji mówi o Grzegorzu Walasku

Źródło artykułu: