Historia jazdy parowej sięga połowy lat 50. XX wieku. Już w sezonie 1956 po meczach ligowych rozgrywano wyścig w ramach MPPK. Do rywalizacji powrócono w 1973 roku, choć jeszcze w nieoficjalnej formie.
Pierwsze medale przyznane zostały rok później, kiedy na torze w Bydgoszczy najlepsi byli zawodnicy miejscowej Polonii - Henryk Glücklich oraz Stanisław Kasa. Od tamtej pory zasady rozgrywania turniejów - pod koniec lat 80. XX wieku pod taśmą ustawiało się po sześciu zawodników.
Obecnie trwają starania, aby zawodom nadać jak najwyższą rangę. Doszło do zmian w regulaminie - dopuszczono do startu obcokrajowców i pojawił się wymóg startu zawodników z najwyższymi średnimi. W ten sposób władze chciały uniknąć sytuacji sprzed roku, kiedy w Grudziądzu spora część klubów wystawiła mocno rezerwowe składy.
ZOBACZ WIDEO Wrócił do treningów pełen entuzjazmu. Kubera o powitaniu Drabika w Motorze
W tych okolicznościach po zwycięstwo sięgnęli grudziądzanie, którzy pojechali w składzie Krzysztof Kasprzak, Przemysław Pawlicki i rezerwowy Norbert Krakowiak. Do obrony tytułu z tego grona przystąpi jedynie Pawlicki, który o punkty walczył będzie wraz z Nickim Pedersenem.
Duńczyk to nie jedyny mistrz świata, który pojawi się na torze w Poznaniu. Oprócz niego w MPPK pojadą także Chris Holder, Jason Doyle, Tai Woffinden oraz Bartosz Zmarzlik.
Medale w rywalizacji parowej zostaną rozdane na Golęcinie po raz drugi. W 1991 roku odbył się tam finał Mistrzostw Świata Par, zakończony zwycięstwem Duńczyków.
Ponownie zrezygnowano z przeprowadzenia eliminacji do MPPK. W zawodach wezmą udział cztery najlepsze zespoły PGE Ekstraligi z 2021 roku, obrońcy tytułu - grudziądzanie, mistrz eWinner 1. Ligi Arged Malesa Ostrów oraz gospodarze turnieju WUPRINŻ PSŻ Poznań.
Początek zawodów zaplanowany został na godz. 14:00. Transmisję z finału MPPK przeprowadzi stacja nSport+. Tekstową relację live przeprowadzi portal WP SportoweFakty.
Lista startowa:
Arged Malesa Ostrów:
1. Tomasz Gapiński
2. Chris Holder
Fogo Unia Leszno:
3. Jason Doyle
4. Janusz Kołodziej
Betard Sparta Wrocław:
5. Maciej Janowski
6. Tai Woffinden
ZOOleszcz GKM Grudziądz:
7. Nicki Pedersen
8. Przemysław Pawlicki
Motor Lublin:
9. Mikkel Michelsen
10. Wiktor Lampart
WUPRINŻ PSŻ Poznań:
11. Rune Holta
12. Kacper Gomólski
20. Jonas Seifert-Salk
Moje Bermudy Stal Gorzów:
13. Bartosz Zmarzlik
14. Martin Vaculik
Początek zawodów: 3 kwietnia (niedziela), godz. 14:00
Czytaj także:
- Czy kluby skuszą się na Rosjanina? "Byłoby mi wstyd za środowisko"
- Sparta na siłę chce zrobić Polaka z Łaguty?! Mamy wyjaśnienie klubu