WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Simone Moro: Mackiewicz i Nardi zginęli z powodu ślepej ambicji

Włoski alpinista Simone Moro ocenił, że przyczyną tragedii Tomasza Mackiewicza i Daniele Nardiego na szczycie Nangi Parbat był ich brak przygotowania oraz zbyt wielka ambicja. Polak zaginął w styczniu 2018 roku, Nardi jest poszukiwany od kilku dni.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Facebook / SimoneMoroOfficial / Na zdjęciu: Simone Moro

W piątek zakończyła się kolejna akcja poszukiwawcza na Nanga Parbat, której celem było odnalezienie Daniele Nardiego i Toma Ballarda. Obaj alpiniści zaginęli w trakcie próby zdobycia szczytu i nie ma z nimi kontaktu od 24 lutego.
Kolejne próby poszukiwań kończą się niepowodzeniem i wszyscy muszą być przygotowani na najgorsze. Rok wcześniej tragedią zakończyła się wyprawa Mackiewicza i Elizabeth Revol. Oboje zdobyli szczyt, ale tylko Francuzka została uratowana.

Jednym z tych, którym udało się zdobyć Nangę Parbat zimą, jest Simone Moro. Włoch wypowiedział się na temat dramatu, jaki spotkał w tym roku jego rodaka Daniele Nardiego.

Czytaj także: Nardi czekał na Mackiewicza. Teraz sam zginął

- To bardzo delikatna kwestia. To po prostu połączenie pecha i decyzji o zdobyciu szczytu bardzo niebezpieczną trasą. Nie chcę być bezlitosny i niemiły dla rodzin, jednak trzeba spojrzeć na wszystko uczciwie. Trzeba być świadomym, że w trakcie podróży tak trudną trasą, pogorszenie się pogody stanowi gigantyczne ryzyko - ocenił.

ZOBACZ WIDEO Elisabeth Revol: Mam w sobie dużo gniewu. Mogliśmy uratować Tomka

Według Moro wspinanie się tak zwanym żebrem Mummery'ego, było samobójstwem.

 - Żebro Mummery'ego jest słynną i piękną trasą, ale wspinanie tam jest po prostu samobójstwem. Spędziłem rok mojego życia pod Nangą Parbat, tamtędy ciągle przelatywały lawiny. Naprawdę, można było to przewidzieć - dodał.

Włoch zabrał też głos na temat Tomasza Mackiewicza, który zaginął na Nanga Parbat w styczniu ubiegłego roku. - W obu przypadkach przyczyną tragedii była ślepa ambicja oraz, niestety, brak przygotowania. To delikatna sprawa, ale ryzyko było zbyt duże - przyznał Moro.

Czytaj także: Stanisław Berbeka wspomina ojca

Według niego wysyłanie kolejnych ludzi w poszukiwaniu Nardiego i Ballarda, jest nieodpowiedzialne. - Niestety, w tym momencie nie możemy już myśleć o znalezieniu  żywych ludzi... Drony i helikoptery to jedyna możliwa opcja, nie wysyłajcie już tam ludzi. To skrajnie nieodpowiedzialne - zakończył.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
desnivel.com

Komentarze (7):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Alfer 2015 2
  ...kto i w jaki sposób potwierdził ?? ... co za "ONO", to potwierdziło ? ..może YETI ? Czy dlatego, że "tako rzecze Zaratustra "? ...frustrację to ty masz kolego...ja po prostu twierdzę, że zdobycie szczytu przez tych dwoje nie miało miejsca...rozumiem ,że ciężko pogodzić się z tym, że Mackiewicz zginął nadaremnie , ale kłamstwa ślepych na fakty ludzi, chwały mu ani im, nie przynoszą ...
  ShadowZero Szczyt został zdobyty, zostało to potwierdzone. Więc schowaj swoją frustrację w kieszeń...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • ShadowZero 3
  Szczyt został zdobyty, zostało to potwierdzone. Więc schowaj swoją frustrację w kieszeń...
  Alfer 2015 O, widzę że SF poczyniły kolejny krok w manipulacji , posuwając się do zwykłego łgarstwa ...zdobyli szczyt ? doprawdy ?.. jakie są dowody na to że "Oboje zdobyli szczyt, ale tylko Francuzka została uratowana." domniemania, chciejstwo i myślenie życzeniowe to nie są przesłanki , aby twierdzić że szczyt został zdobyty !..no może poza szczytem nieodpowiedzialności i lekkomyślności ...ale do tego trzeba realizmu i zdrowego rozsądku...
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Łucja Mermer 0
  Nie krytykuje ani Mackiewicza ani Nardi, ale sam Moro też wspina się po górach i większość towarzyszy wspomina go "po trupach do celu"...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (7)
Pokaż więcej komentarzy (7)
Pokaż więcej komentarzy (7)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×