Mingma Gyalje Sherpa i jego zespół wkraczają do akcji. Start zimowego wyścigu na K2

Zespół Mingma Gyalje Sherpy jest gotowy na podjęcie próby zdobycia K2 zimą. Polacy, którzy też chcą dokonać niemożliwego, będą się bacznie przyglądać wyprawie Nepalczyka.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
K2 WP SportoweFakty / Na zdjęciu: K2
"Mingma Gyalje Sherpa i jego zespół w niedzielę rozpoczną wędrówkę na K2 (8611 m n.p.m.). Wspinaczka z Pakistanu, Sirbaz Khan, też wchodzi w skład tej znakomitej grupy. Życzymy im bezpiecznej wyprawy. Celem jest zdobycie jedynego ośmiotysięcznika, który nigdy nie został zdobyty zimą" - poinformowano na twitterowym koncie "The Karakoram Club".

32-letni Mingma Sherpa zgłosił chęć zdobycia K2 we wrześniu 2019 r. Nepalczyk ma zamiar wspinać się najwyższy szczyt Karakorum (drugi co do wysokości na świecie), bez korzystania z tlenu z butli. Pozostali wspinacze prawdopodobnie nie zdecydują się na wejście bez dodatkowego tlenu.

Tej zimy nie będzie polskiej wyprawy na K2. Taka planowana jest za rok. Do tego czasu Program Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera ma wyłonić skład, który pozwoliłby realnie myśleć o przeprowadzeniu ataku szczytowego.

ZOBACZ: Prawie dwa lata po śmierci Mackiewicza doczekali się nagrody. Ratownicy z Nanga Parbat >>

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że Denis Urubko będzie dążył do tego, żeby teraz wejść na K2 (na granicy Chin i Pakistanu). Rosjanin myśli o wyprzedzeniu polskiej wyprawy - więcej TUTAJ.

ZOBACZ WIDEO: Skoki narciarskie. Problem Kamila Stocha. "Choćby było kiepsko, zawsze wierzę, że kolejny konkurs będzie świetny"
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×