KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Będą mieli tylko sześć tygodni. Goldfarb i Szlanko planują zdobyć Broad Peak zimą

Zoltan Szlanko i Alex Goldfarb wyruszą do Karakorum 27 grudnia. Obaj wspinacze są świadomi trudności wyprawy, w tym bardzo ograniczonego czasu.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Broad Peak Getty Images / Uwe Steffens/ullstein bild / Na zdjęciu: Broad Peak
Wyprawa na Broad Peak (8051 m n.p.m. - ośmiotysięcznik zlokalizowany na granicy Chin i Pakistanu) zorganizowana przez Amerykanina rosyjskiego pochodzenia Alexa Goldfarba i Węgra Zoltana Szlanko prawdopodobnie będzie jedyną tej zimy - donosi mountainblog.it.

W wyprawie na dwunastą pod względem wysokości górę na świecie mają pojawić się też inni wspinacze współpracujący z Goldfarbem i Szlanko, ale ich nazwiska nie zostały jeszcze ogłoszone.

Eksperci nie dają jednak amerykańsko-węgierskiemu duetowi alpinistów dużych szans na powodzenie. "Alex i Zoltan są świadomi całej złożoności wyprawy, w tym bardzo ograniczonego czasu i stosunkowo niewielkich szans na udane wejście na szczyt, nawet przy dobrych warunkach pogodowych" - pisze serwis 4sport.ua.

ZOBACZ WIDEO: Rafał Kot analizuje formę syna. "Jestem w kropce"

Od wyjazdu do Pakistanu, który jest planowany 27 grudnia, do powrotu zespół będzie miał tylko sześć tygodni, aby wspiąć się na Broad Peak. Czas w tym przypadku będzie więc dużym ograniczeniem.

5 marca 2013 r. polska ekipa pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego zdobyła ośmiotysięcznik. Szczyt zdobyli Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. Podczas zejścia Berbeka i Kowalski nie dotarli do obozu nr 4 (na 7400 m n.p.m.) i zostali uznani za zaginionych. 8 marca obaj wspinacze zostali uznani za zmarłych.

Zobacz:
Alpinizm. Nepalczyk chce wyprzedzić Polaków. Nirmal Purja spróbuje zdobyć K2 zimą
Denis Urubko nie wyklucza kolejnego ataku na K2. Są jednak pewne warunki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×