MŚ Seefeld 2019: mocny atak Klaebo dał złoto Norwegom. Polacy poza finałem sprintu

Emil Iversen i Johannes Hoesflot Klaebo zostali mistrzami świata w sprincie drużynowym stylem klasycznym. Podium uzupełnili Rosjanie i Włosi. Reprezentantów Polski zabrakło w biegu finałowym.

Mateusz Kozanecki
Johannes Hoesflot Klaebo (z prawej) PAP/EPA / PETER SCHNEIDER / Na zdjęciu: Johannes Hoesflot Klaebo (z prawej)
Finał mężczyzn dość długo toczył się w spokojnym tempie. Na trzeciej zmianie Emil Iversen zaatakował, ale nie zdołał uciec rywalom i ponownie większość ekip biegła w zwartej grupie.

W strefie zmian doszło do kolizji Rosjan - Aleksander Bolszunow wpadł w Gleba Retiwycha i mocno wytrącił go z równowagi. Wskutek tego zdarzenia Rosjanie spadli z drugiego na szóste miejsce, ale nie tracili kontaktu z czołówką.

Kalkulacje skończyły się w momencie, gdy zawodnicy wyruszyli na dwie ostatnie zmiany. Tempo znacząco wzrosło i nie wszyscy zdołali je utrzymać. W walce o medale liczyło się sześć zespołów. Upadek zanotował jednak Ristomatti Hakola, wskutek czego Finowie mogli pożegnać się z korzystnym wynikiem.

Mniej więcej w tym samym momencie zaatakował Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg uciekł rywalom i wywalczył złoty medal. Drugie miejsce zajęli Rosjanie, a trzecie - po kapitalnym finiszu - Włosi.

W półfinale wystąpili Dominik Bury i Maciej Staręga. Polacy zajęli w swoim biegu dziewiąte miejsce i pożegnali się z dalszą rywalizacją. Do Finów, którzy zwyciężyli, Biało-Czerwoni stracili 1:08 min.