Niemcy skrytykowali formułę Euro 2016. "To komiczny turniej, niektórzy nie umieli grać piłką"

Zwiększenie liczby uczestników mistrzostw Europy z 16 do 24 okazało się chybionym pomysłem - ocenili po półfinale turnieju Niemcy Joachim Loew oraz Mats Hummels.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / EPA/ARNE DEDERT
Dzięki decyzji UEFA oraz kilku nieoczekiwanym rozstrzygnięciom w eliminacjach, w turnieju finałowym wystąpiły takie zespoły jak Rumunia, Albania, Irlandia Północna, Słowacja czy Węgry, które wcześniej często w ogóle nie liczyły się w walce o awans do turniejów mistrzowskich. Dla faworytów oznaczało to konieczność rozegrania jednego meczu więcej - pojedynku 1/8 finału.

- 24 uczestników mistrzostw Europy to za dużo, tak samo jak mundial będzie przepełniony po powiększeniu go do 40 zespołu. Na dłuższą metę to nie jest słuszna koncepcja, na pewno nie wychodzi to na dobre piłce nożnej. Po prostu brakuje jakości - skomentował Joachim Loew po półfinałowej porażce 0:2 z Francją.

Selekcjonerowi wtórował Mats Hummels. - Poziom mistrzostw Europy nie jest taki, jak można by tego oczekiwać. Wiele drużyn nie umiało grać piłką i po prostu ustawiało wielu zawodników wokół własnego pola karnego - stwierdził środkowy obrońca.

Niemcom nie podoba się fakt, że w finale wystąpi reprezentacja Portugalii, która we Francji formą dotąd nie zaimponowała, a w fazie grupowej nie wygrała ani jednego spotkania. - To komiczny turniej - ocenił w tym kontekście menedżer kadry Oliver Bierhoff. - Portugalia zagra w finale, chociaż pięć meczów tak naprawdę zremisowała - skwitował Loew.

Ile zespołów powinno występować w mistrzostwach Europy?

sport1.de / focus.de
Komentarze (46)
  • Frank Jaszuński Zgłoś komentarz
    Oczywiście, że nie wyjdzie piłce na dobre, natomiast kasie organizatorów owszem.
    • kaziorPL Zgłoś komentarz
      Formuła 24 drużyn jest świetna. Okazuje się, że tacy Anglicy są śmiesznie słabi. Podobnie jak ich liga. Bardzo fajną piłkę grali Islandczycy i Węgrzy. O nas nie wspomnę. Te wielkie
      Czytaj całość
      tuzy po prostu boją się gry z tzw. amatorami. Kto ma niby grać w EURO? Skompromitowana Anglia, śmieszna Holandia co nie wyszła z grupy, a może Hiszpanie co dostali prze EURO w łeb od Gruzji?
      • Adrian Rosiński Zgłoś komentarz
        Mi akurat podobało się to, że uczestników było więcej. Z pewnością wpłynie to na popularność piłki nożnej w krajach gdzie mniej lub w ogóle nie brano jej pod uwagę. Poza tym chyba
        fajnie dawać radość - ludzie np w Albanii czy Islandii z pewnością szaleli ze szczęścia. O innych krajach nie wspominając. Bardzo fajnie był zorganizowany turniej. Niech Niemcy spojrzą na siebie a nie szukają dziury w całym. Każdy miał równe szanse. Boisko dla każdego było jednakowe. Jeżeli ktoś chciał jak Niemcy wygrać turniej spacerkiem czy kładąc się na boisku to chyba pomylił adres.
        • pawbed Zgłoś komentarz
          Loew to akurat w pierwszej kolejności powinien uderzyć się w piersi za błędy w selekcji, bo za bardzo nie miał kogo z tej ławki wpuszczać, zwłaszcza na skrzydła, wolał swoich
          ulubieńców Podolskiego i Schurrle. A jeżeli chodzi o system rozgrywek to UEFA powinna rozważyć za i przeciw i zdecydować się na turniej 16 albo 32 drużynowy. To co ma być za 4 lata i te mecze rozsiane po całej Europie to dopiero może być cyrk.
          • Waldi73 Zgłoś komentarz
            A jeżeli już tak mają za dużo meczów do rozegrania to niech skrócą lige angielską,hiszpańską. w championchip angielskiej jak się nie mylę 24 zespoły są !! A tam przeważnie
            irlandczycy,szkoci,walijczycy grają. Na ch...j tak rozdęte rozgrywki robią a póżniej narzekanie
            • FRIEND Zgłoś komentarz
              w duzej mierze jednak lepsze reprezentacje sa zmeczone rozgrywakami pucharami i nie zawsze ze slabszym zespolem mogli sobie dobrze poradzic . widac to po wynikach wszystkich druzyn
              • waldzior Zgłoś komentarz
                Panie Loew. I Panie Nawałka. Jak się bierze do strzelania goli zawodników o początku nazwiska (uwaga fonetycznie) Mil.... to niestety prędzej czy później się odpadnie. Do okulisty ich
                najsampierw trochę im podregulować celność :P
                • Jacek Kacprzak Zgłoś komentarz
                  Jakby piłkarze Loewa weszli do finału, to mistrzostwa Europy z udziałem 24 zespołów by mu się podobały.
                  • Janusz Nossek Zgłoś komentarz
                    Leow to dureń szczęście sprzyja lepszym i tyle na temat meczu
                    • Zdzislaw Rylski Zgłoś komentarz
                      Pomysł z rozszerzeniem liczby uczestników uważam za bardzo dobry, tylko sposób realizacji za bardzo zły. Zamiast dwóch faz proponuję jedną, przy zastosowaniu systemu pośredniego
                      pomiędzy pucharowym, a „każdy z każdym”. W zaproponowanym przeze mnie rozwiązaniu nie byłoby podziału na grupy. Wszystkie 24 drużyny rywalizowałyby ze sobą w jednej grupie. Każda drużyna rozegrałaby po 6 meczów, a dwa prowadzące w tabeli po sześciu rundach zespoły spotkałyby się ze sobą dodatkowo w finale. Mecze, podobnie jak w fazie grupowej odbywałyby się codziennie, po trzy każdego dnia. Jedna runda rozłożona byłaby zatem na cztery dni. O tym, które drużyny mają się ze sobą rozegrać mecz decydowałby komputer. Możliwości dokonania oszustw tutaj nie ma żadnych. Każdy kibic mógłby sobie zakupić odpowiedni program komputerowy i po wprowadzeniu wyników zakończonych już meczów, na wszystkich komputerach wyskoczy jednakowy zestaw par drużyn do rozegrania następnych pojedynków. Drużyna poznawałaby przeciwnika najpóźniej trzy dni przed meczem. Komputer pilnowałby, ażeby rozgrywały ze sobą mecze drużyny o zbliżonej liczbie punktów i o zbliżonej liczbie dni do odpoczynku pomiędzy meczami. W pierwszym dniu każdej rundy (za wyjątkiem pierwszej, drugiej i ew. trzeciej) spotykały się ze sobą drużyny o najmniejszej liczbie zdobytych punktów, a w ostatnim czyli czwartym, o największej liczbie zdobytych punktów. Więcej szczegółów czytelnik znajdzie bez trudu w Internecie. Nazwy strony internetowej, podać tutaj nie mogę, gdyż gdy podawałem przy podobnych tematach, moderator mi wpis usuwał Zdzisław Rylski
                        Kolega Jerrypl8 ma racje . nie czuc bylo tych mistrzostw , slaby poziom przez slabe druzyny 16 to max ,ale mam pomys ldla UEFA I FIFA Zrobic 4 x 25 ( 25 MINUT - 5 PRZERWY) 25 I PRZERWA 15 MINUT
                        ---1 POLOWA i to samo pozniej ( 25 MINUT - 5 PRZERWY ) 25 MINUT --- KONIEC bez dogrywek bo malo i tak pada goli a pozniej tylko rzuty karne ,ale zawodnikow zwiekszyc z 5 do 7
                        • stasiu1980 Zgłoś komentarz
                          trzeba się nauczyć przegrywać z godnością, ale niestety niemcy nie umieją. A z resztą jakie to niemcy , może jest ich z 5 w całej drużynie, reszta to imigranci.......
                          • M-uno Zgłoś komentarz
                            Obojętne czy powiedzieliby to Niemce, Słowacy czy Polacy. Tu akurat 100% racji, jeśli chodzi o poziom i emocje to te euro było jedne z gorszych (tak wiem, że Polacy doszli do
                            ćwierćfinału, że Lewandowski, Kapustka, Polsat, super, ah oh itd.) Tyle, że gdybyśmy oglądali Mistrzostwa w każdym innym kraju poza Polską to masa też mówiłaby to samo, że turniej słaby, bez emocji. W prawie każdym meczu max 1-2 bramki, zespoły się broniły, a zdanie o Portugalii mówi samo za siebie. NIE wygrali ani jednego meczu (pierwszy w półfinale) i mogą zostać mistrzami. Tak samo jak Hiszpania, Włochy, dawno odpadły, a w grze nadal były takie zespoły jak Walia, Polska, Islandia.