Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Tę decyzję Sousy trudno wytłumaczyć. "Jak mógł go tak potraktować?"

Kto był jak Jonasz, kto zamknął usta krytykom, komu w końcu "przestawiło się coś w głowie", kto najmocniej rozczarował, a kto dźwigał Polskę na barkach jak mityczny Atlas glob? Oceniamy Polaków za Euro 2020.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Paulo Sousa Getty Images / Gonzalo Arroyo - UEFA / Na zdjęciu: Paulo Sousa
Paulo Sousa miał na Euro 2020 do dyspozycji 22 zawodników z pola, ale skorzystał tylko z 18, a zestawiając wyjściowe "11" na mecze ze Słowacją (1:2), Hiszpanią (1:1) i Szwecją (2:3), obracał się w gronie raptem 14 nazwisk. Tylko oni i jeszcze dwaj zmiennicy grali wystarczająco długo, by otrzymać od nas oceny za poszczególne spotkania. Teraz podsumowujemy występy Biało-Czerwonych na XVI ME. Niestety, Polacy dali zdecydowanie więcej powodów do krytyki niż pochwał. Nawet Robert Lewandowski nie zasłużył na laurkę.

Wojciech Szczęsny: 6,0*. Zaczął turniej w swoim stylu, czyli pechowo, bo od samobója, którym ustanowił dwa niechlubne rekordy ME (pierwszy samobój bramkarski i najszybszy samobój w historii ME). Szczęściu jednak trzeba pomóc, a nie wypada przemilczeć, że nasz bramkarz przede wszystkim nie powinien pozwolić, by piłka po strzale Roberta Maka w bliższy róg bramki odbiła się od słupka - to abecadło. Przy pozostałych golach rywali nie miał nic do powiedzenia, ale z drugiej strony w żadnym meczu nie wykonał żadnej spektakularnej interwencji, nie zrobił nic ekstra, czym mógłby natchnąć kolegów.

Bartosz Bereszyński: 5,0. Jonasz reprezentacji Polski na Euro 2020. Choć wygrał najwięcej pojedynków z dryblerami na Euro 2020 (8) i nabił licznik kilometrów (29,1 - trzeci wynik w zespole), zostanie zapamiętany jako ten, który był uwikłany w stratę 5 z 6 goli. A dwa wręcz podarował rywalom: Robert Mak wkręcił go w ziemię tak, że potrzebował śrubokrętu, a Alvaro Morata skorzystał z tego, że "Bereś" zapomniał o przepisie o spalonym. To błędy, jakie na tym poziomie nie mają prawa bytu. I pomyśleć, że przy tak grającym Bereszyńskim Tomasz Kędziora nawet nie podniósł się z ławki.

ZOBACZ WIDEO: Smutni przez wynik, ale zadowoleni z gry. Rozmawialiśmy z polskimi kibicami po meczu ze Szwecją

Kamil Glik: 6,3. Euro 2020 pokazało, że jakiekolwiek próby odstawienia go od gry, to działanie na szkodę reprezentacji Polski. Gdyby tylko Bereszyński i Bednarek byli choć w połowie tak dobrzy, to teraz szykowalibyśmy się do walki o ćwierćfinał. W meczu z Hiszpanią dał popis gry obronnej, który może być pokazywany w szkółkach piłkarskich. Moratę schował do kieszeni, a do tego naprawiał błędy kolegów z defensywy. Nosi się z zamiarem zakończenia reprezentacyjnej kariery, ale apelujemy: Kamil, nie rób nam tego!

Jan Bednarek: 5,7. Najlepiej wypadł z najmniej wymagającym przeciwnikiem, czyli Słowacją. Z Hiszpanią popełniał błąd za błędem, ale na szczęście Glik był w tym meczu jego aniołem stróżem. To właśnie po jego błędzie "Glikson" dał upust frustracji - ze złości cisnął piłką o ziemię i fuknął jak rozjuszony byk, stając się memem Euro 2020. Spotkanie ze Szwedami będzie natomiast śniło mu się po nocach. Przy golach na 0:2 i 2:3 potraktował Kulusevskiego z typowo polską gościnnością. Brakowało tylko, żeby rozłożył przed nim czerwony dywan na wejście w pole karne. Tak po prostu nie można grać.

Kamil Jóźwiak: 5,3. W stosunku do niego mamy ambiwalentne uczucia. Z jednej strony był bardzo aktywny i przy tym skuteczny w pressingu, odważny - wykonał najwięcej prób dryblingu (10) z Polaków, 11 jego zagrań prowadziło do oddania strzału i zaliczył asystę przy golu "Lewego" z Hiszpanią. Z drugiej, po jego błędach rywale strzelali gole. Ze Słowacją popełnił niewybaczalny grzech zaniechania, gdy nie pomógł Bereszyńskiemu w starciu z Makiem i wsadził też na minę Krychowiaka, przez co ten dostał pierwszą żółtą kartkę. Z kolei ze Szwecją wstydliwie nie trafił w piłkę, którą za chwilę Forsberg wpakował do naszej bramki. Miał dobre momenty, ale jego wpadki były brzemienne w skutki, stąd tak niska ocena całościowa.

Przemysław Frankowski: 6,0. Joker w talii Sousy - jedyny, który wszedł z ławki w każdym z trzech meczów. Ze Słowacją i Hiszpanią niczym się nie wyróżnił, ale ze Szwecją po jego centrze Lewandowski doprowadził do remisu i stworzył jedną sytuację Zielińskiemu. Ale ma też swoje za uszami, bo to on przewrócił się, gdy trzeba było ruszyć za Kulusevskim przy akcji na 0:2.

Grzegorz Krychowiak: 4,0. Największe rozczarowanie Polski na Euro 2020, a zestawiając oczekiwania, bo w końcu miał za sobą bardzo dobry sezon, do występu - jedno z największych w historii występów Biało-Czerwonych na turniejach rangi mistrzowskiej. Weteran Euro 2016 i MŚ 2018 miał być generałem środka pola, a w obu meczach, w których zagrał, wyglądał, jakby pierwszy znalazł się na poligonie. Ze Słowacją na wykluczenie z gry pracował sumiennie cały mecz i doigrał się pół godziny przed końcem. Do tego osłabił zespół w momencie, gdy Słowacy zaczynali mieć już dość naszej presji. To był piłkarski kryminał, bo mając na koncie żółtą kartkę, popełnił kwalifikujący się na kolejne upomnienie faul na oczach sędziego. Ze Szwecją również zawiódł - rywale mieli mnóstwo wolnego miejsca w jego strefie. Nigdy nie było go tam, gdzie powinien. To po jego nieodpowiedzialnej stracie Szwedzi ruszyli z kontrą na 0:2. Niestety, nie ma chyba przypadku w tym, że najlepiej zagraliśmy z Hiszpanią, przeciwko której nie wystąpił…

Mateusz Klich: 6,0. Sousa dał mu dokładnie te same zadania co Marcelo Bielsa w Leeds United. Klich miał być maszyną do presssingu, szukać miejsca między strefami i współpracować z wahadłowymi. I wywiązał się z tych zadań. Miał zdecydowanie najwięcej doskoków do rywali (79 - 5. wynik na turnieju) z Polaków i wykonał kluczowe podania w akcjach, które dały nam bramki ze Słowacją i Hiszpanią. Jego występy nie są spektakularne, bo to typ piłkarza, który przygotowuje scenę innym. Najlepiej funkcjonuje jako trybik dobrze naoliwionej maszyny, jak w Leeds Utd, a Polska taką na Euro 2020 nie była.

Karol Linetty: 5,0. W meczu ze Słowacją dostał od Sousy wielką i niespodziewaną szansę, bo wcześniej Portugalczyk albo nie widział go w ogóle w zespole (marzec), albo tylko jako zmiennika (Rosja i Islandia). Wykorzystał ją tylko w małym stopniu, bo strzelił gola, ale jego występ był zdecydowanie poniżej oczekiwań, o czym świadczy to, że w kolejnych selekcjoner już nie znalazł dla niego miejsca w "11".

Piotr Zieliński: 6,0. Po pierwszych minutach meczu ze Słowacją wydawało się, że kościół imienia Piotra Zielińskiego w końcu będzie miał swoje święto objawienia. Pokazał wtedy kilka znamionujących wysoką klasę zagrań. Problem w tym, że po kwadransie zgasł. Z Hiszpanią poświęcił się dla zespołu, mocno naharował się w defensywie, ale też fatalnie zachował się w akcji, po której rywale objęli prowadzenie: stał na torze podania Moreno do Moraty, ale zamiast wystawić nogę, odwrócił się tyłem. Jak dziecko, które nie chce oberwać piłką.

Występem przeciwko Szwecji zatarł jednak złe wrażenie. Wziął sprawy w swoje ręce, tańczył z piłką między rywalami, nękał Olsena z dystansu i wreszcie (wreszcie!) znalazł nić porozumienia z Lewandowskim. Jakby coś, cytując Jerzego Brzęczka, "przestawiło mu się w głowie". Tuż przed przerwą dwójkową akcją na małej przestrzeni rozmontowali obronę Szwecji, a w 61. minucie rozpruł defensywę rywali fantastycznym podaniem do "Lewego”, które ten zamienił na gola. Największy pracuś w zespole - przebiegł 33 km (7. wynik fazy grupowej) i wykonał najwięcej udanych podań wśród naszych pomocników (81 proc.).

Jakub Moder: 5,0. Oceniliśmy go tylko za występ z Hiszpanią. Przeciwko Słowacji grał za krótko, a mecz ze Szwecją opuścił z powodu urazu. Błysnął w akcji, która dała nam wyrównanie, jednym zwodem oszukał dwóch Hiszpanów i świetnie zaczął akcję, którą golem zwieńczył Lewandowski. Pokazał też kilka ciekawych zagrań. Ale "żeby te plusy nie przysłoniły nam minusów", przy golu Moraty bez przekonania atakował Moreno, w zasadzie pozwalając mu na pełną swobodę na linii pola karnego, a potem podarował rywalom rzut karny.

Kacper Kozłowski: 6,0. Sousa mocno zainwestował w przyszłość reprezentacji Polski, dając mu zebrać bezcenne doświadczenie. Z Hiszpanią dostał od selekcjonera ponad pół godziny i trzeba przyznać, że nie wyglądał, jakby znalazł w chipsach kupon na ten występ. Przeciwko Szwecji też był pełnowartościowym zmiennikiem. I przeszedł do historii mistrzostw Europy, zostając ich najmłodszym uczestnikiem.

Maciej Rybus: 7,0. Decyzja Sousy o odstawieniu go na boczny tor na mecze z Hiszpanią i Szwecją była tak niezrozumiała, że mógłby się nią zająć Bogusław Wołoszański, gdyby chciał nagrać cykl "Tajemnice XXI wieku". W końcu był obok Klicha najjaśniejszym punktem zespołu w meczu ze Słowacją. Wypracował "Lewemu" jedyną okazję i asystował przy golu Linettego, a przy tym dobrze radził sobie w defensywie. W nagrodę nie zagrał na turnieju już ani minuty. O potraktowanie Rybusa można mieć największy żal do selekcjonera. Jak mógł to zrobić, biorąc pod uwagę mniejsze (przynajmniej na razie) umiejętności Puchacza.

Tymoteusz Puchacz: 5,0. Na Hiszpanię wyszedł napakowany jak kabanos. Imponowało to, że wybiegł na boisko bez żadnych kompleksów. Całym sobą pokazywał, że nie czuje się gorszy od Hiszpanów, ale z odpowiednim nastawieniem mentalnym nie poszły w parze nie poszły umiejętności. A mecz ze Szwecją obnażył to, że Puchacz ma podstawowe braki w wyszkoleniu, których nie da się przykryć bieganiem jak króliczek Duracella. Sposób, w jaki dośrodkowywał, urąga statusowi reprezentanta Polski. Sousa podsumował jego występ, zmieniając go już w przerwie.

Karol Świderski: 6,0. Wierny giermek Lewandowskiego, ale nie jest to określenie pejoratywne - setki napastników na świecie chciałoby być na jego miejscu! Sprawdził się w tej roli. Był bardzo pożyteczny, zasuwał tak, że trawa paliła mu się pod nogami i robił wszystko, by rywale nie mogli poświęcić całej uwagi naszemu kapitanowi. W akcji, po której "Lewy' zdobył drugą bramkę w meczu ze Szwecją, błysnął inteligencją, robiąc wyblok dla kapitana. Sam też mógł strzelić gola z Hiszpanią, ale tylko ostemplował słupek bramki Simona. Może nie sprawił, że nikt nie tęsknił za Milikiem czy Piątkiem, ale obronił się i umocnił swoją pozycję w kadrze.

Robert Lewandowski: 7,0. To najlepszy jego występ na turnieju rangi mistrzowskiej. Na Euro 2020 zdobył trzy bramki, podczas gdy na poprzednich Euro i mundialu strzelił łącznie dwa gole. A jego dorobek mógłby być jeszcze okazalszy, gdyby nie zmarnował dwóch świetnych okazji. Z Hiszpanią, próbując dobijać strzał Świderskiego, trafił w Simona, a ze Szwecją dwukrotnie w jednej akcji obił poprzeczkę bramki Olsena.

Raymond Domenech powiedział, że urodził się w złym kraju, ale choć koledzy nie "karmili" go tak jak ci z Bayernu, to "Lewy" nie mógł narzekać: oddał najwięcej strzałów (12) spośród wszystkich uczestników Euro 2020, a w polu karnym miał 20 kontaktów z piłką - więcej miało tylko 6 graczy, a rekordzista fazy grupowej Kylian Mbappe - 23.

Ze Słowacją rozczarował, ale w kolejnych spotkaniach sprawiał wrażenie kogoś, kto chciałby jak mityczny Atlas wnieść zespół do 1/8 finału na swoich barkach, ale nawet taki gigant nie mógł tego zrobić w pojedynkę.

Reprezentanci Polski na Euro 2020*:

Piłkarz Średnia Słowacja Hiszpania Szwecja Minuty Gole/asysty
Robert Lewandowski 7,0 5 8 8 270 3/0
Maciej Rybus 7,0 7 nie grał nie grał 74 0/1
Kamil Glik 6,3 6 8 5 270 0/0
Mateusz Klich 6,0 7 6 5 213 0/0
Piotr Zieliński 6,0 5 5 8 265 0/1
Karol Świderski 6,0 bez oceny 6 6 163 0/0
Wojciech Szczęsny 6,0 5 7 6 270 -
Przemysław Frankowski 6,0 bez oceny bez oceny 6 83 0/1
Kacper Kozłowski 6,0 nie grał 6 bez oceny 52 0/0
Jan Bednarek 5,7 6 6 5 265 0/0
Kamil Jóźwiak 5,3 4 7 5 241 0/1
Tymoteusz Puchacz 5,0 bez oceny 6 4 151 0/0
Bartosz Bereszyński 5,0 5 6 4 270 0/0
Karol Linetty 5,0 5 bez oceny nie grał 79 1/0
Jakub Moder 5,0 bez oceny 5 nie grał 90 0/0
Grzegorz Krychowiak 4,0 3 nie grał 5 140 0/0
OGÓŁEM 5,7 5,3 6,3 5,6
Jakub Świerczok bez oceny nie grał nie grał b/o 29 0/0
Przemysław Płacheta bez oceny nie grał nie grał b/o 12 0/0
Paweł Dawidowicz bez oceny bez oceny nie grał nie grał 5 0/0
Łukasz Fabiański bez oceny nie grał nie grał nie grał 0 -
Michał Helik bez oceny nie grał nie grał nie grał 0 -
Tomasz Kędziora bez oceny nie grał nie grał nie grał 0 -
Dawid Kownacki bez oceny nie grał nie grał nie grał 0 -
Kamil Piątkowski bez oceny nie grał nie grał nie grał 0 -
Łukasz Skorupski bez oceny nie grał nie grał nie grał 0 -
Pokaż całą tabelę

* - średnia not z poszczególnych meczów (skala: 1-10, ocena wyjściowa: 6)

Słuchaj Radia Euro w Open FM!

Zobacz:
Artur Partyka: Trenera Sousę trzeba zwolnić jak najszybciej
Na 55 prób 5 udanych. Polacy całkowicie zawiedli w tym elemencie

OGLĄDAJ MECZE REPREZENTACJI W PILOCIE WP

Kto był najlepszym Polakiem na Euro 2020?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (10)
 • Bogdan Nie Zgłoś komentarz
  jakaś NOWA MATEMATYKA i punktacja np Lewandowski 6,0 niech będzie , nawet za bramki się należy. Ale Krychowiak 4 punkty ? No SORRY max 2 ,0 . Od chyba 3-4 lat nie widziaałem Krychowiaka
  Czytaj całość
  co by zagrał w kadrze dobry mecz, nawet na poziomie Puchacza, czy Bednarka. A Zieliński jest w kadrze jakoś dziwnie ustawiany na boisku. A PROSZĘ MI WYJAŚNIC dlaczego ze SŁABĄ Słowacją Polska grała przez wiele minut z JEDNYM NAPASTNIKIEM ? Czy to oznacza że z dwoma gramy tylko z Andora , Monaco i San Marino ? z
  • Rafi Neo Zgłoś komentarz
   Błędne wybory Sousy i wstawianie do kadry jakiegoś Krychowiaka, Bereszyńskiego, Puchacza, Bednarka albo Szczęsnego w bramce - świadczy o tym, że gość kompletnie nie ma pojęcia o tym
   Czytaj całość
   jak przesiać nieudaczników i nie potrafi dostrzec i dać szansę piłkarzom z potencjałem.
   • Wieslawa Bosacka Zgłoś komentarz
    kmita,to taki "znafca",ze az boli co wypisuje;czlowieku widziales dobrze?moze przez progresywy obraz ci sie zaostrzyl i stad te wysokie oceny dla (nie)szczesnego(nigdy nie powinien
    Czytaj całość
    zostac jedynka,bo juz nie ten poziom narazie),Krycha tez juz nie ten poziom ,zawalil mecz ze Slowacja i jego "biore na klate " nie rozgrzesza ,bo gra w 10-ke ,to nie gra w 11-u!!Bereszynski ,Jozwiak-biegali ,ale podac prosto pilki nie umieli!!Zielu uciekal od kontuzji wiec sie obracal jak przeciwnik gnal z pilka;troche sie poprawil w ostatnim meczu,chociaz 2 dobre podania przez 90 minut,to chyba zbyt malo!!pytacie kto najlepszy(chociaz wyniku nie pokazujecie jak zawsze po kliknieciu)powiem wam-LEWY(mimo,ze Kmita dal mu niska note 7,to pokazuje,ze ten znafca -ekspert nie widzial i nie slyszal wypowiedzi trenera iz zadaniem Lewego w meczu ze Slowacja bylo sciaganie obroncow na siebie,by inni mogli zdobywac gole;Lewy sie dwoil i troil w meczach,ale niestety nie mamy drugiego takiego zawodnika jak Thomas czy Kimmish z Bayernu by mu pomogli ,a sam Lewy (grajacy na calym boisku)meczu nie wygra,bo musi byc w polu karnym(bo w kilku miejscach naraz w tym samym czasie sie nie da)!!kiedys byl Grosik,Blaszczykowski-teraz probuja mlodzi,ale maja slabe doswiadczenie i malo czasu by dosrodkowac na glowke Lewego,co potrafil Blaszczu!!te oceny Kmito,to wyssane z palca,a nie oceny!!zawodnika jesli zawiodl,to trzeba ocenic uczciwie by wiedzial,ze jest ZEREM a nie klepac po plecach i mowic "bedzie lepiej nastepnym razem"!!NAJLEPSI :to Lewy,Glik,Bednarek -dobry,Klich -dobry,Moder-dobry,Kozlowski -dobry,Zielu-slaby,ale nie najslabszy,;brakowalo mi Rybusa,bo pokazal ,ze rozumie o co sie toczy walka,ale dlaczego nie gral ??Linetty-tez sredni,ale reszta ,ktorej nie wymienilam,to KATASTROFA!!srodka nie mamy-lepimy a nie gramy!!czas szukac pilkarzy,bo jak odejda ci najlepsi,to REPREZENTACJA nie bedzie istniec!!Trener lepszy niz Brzeczek,ale z jedenego" zlotu zawodnikow"super reprezentacji nie stworzy-na to trzeba CZASU,gier z innymi lepszymi druzynami,by zdobywac doswiadczenie i podpatrywac jak graja,a przede wszystkim musi sie chciec walczyc i grac!!Adam Nawalka ,to byl trener podobny do Sousy-szkoda,ze Go nie ma!!
    • zuraw Zgłoś komentarz
     Karol Linetty: 5,0. W meczu ze Słowacją dostał od Sousy wielką i niespodziewaną szansę, [...] jego występ był zdecydowanie poniżej oczekiwań, o czym świadczy to, że w kolejnych
     Czytaj całość
     selekcjoner już nie znalazł dla niego miejsca w "11". [...] Maciej Rybus: 7,0. Decyzja Sousy o odstawieniu go na boczny tor na mecze z Hiszpanią i Szwecją była tak niezrozumiała, [...] W nagrodę nie zagrał na turnieju już ani minuty. O potraktowanie Rybusa można mieć największy żal do selekcjonera. Jak mógł to zrobić, [...]" Cały Kmita - jak mu decyzja Sousy pasuje pod tezę, to jej użyje jako podpórki, jak nie, to napisze że bzdurna. Możeby tak trochę konsekwencji? Całe te oceny o kant tyłka można roztrzaskać, widać że autor ma swoich ulubieńców i kozły ofiarne. Zobaczmy: Linetty, który w sumie nie wiadomo dlaczego nie zagrał ze Szwecją 5.0 (?) a Kozłowski który niczym szczególnym się nie popisał 6.0, na piękne oczy. Jednocześnie Bereszyński, który zawalił nam większość bramek 5.0 "bo dużo biegał". Rybus 7(???) tak jak Lewy? Bo parę razy prosto kopnął piłkę ze słabiutką Słowacją a Moder 5, bo parę razy z bardzo mocnym zespołem gdzieś tam nie nadążył. Szczęsny, aż 6.0, nie wiedzieć czemu... No i wisienka na torcie - Jóźwiak 5.3 a Frankowski któremu dzięki walczącemu Świderskiemu jedna wrzuta na pałę doszła do Lewego, a poza tym grał jak karykatura piłkarza - 6.0.
     • Anna Sar Zgłoś komentarz
      Wojciech Szczesny na szostke! Brawo Wojtek! Partacz a Polacy beda Cie uwielbiac!
      • analda2 Zgłoś komentarz
       Najlepszym Polakiem był Sousa.Reszta to podruba
       • k73 Zgłoś komentarz
        Moder za nisko, Puchacz za wysoko, Zielu za wysoko. Reszta ocen OK. Brak Kędziory i wystawienie Puchacza w meczu ze Szwecją to porażki koncepcyjne Sousy.
        • Piotrek_zg Zgłoś komentarz
         Porównując z PS, weszlo czy takim Eurosport to 'najdziwniejsze' oceny. Np. Rybus i Lewandowski po 7, czy też na tle tego Rybusa - Zieliński 6. Druga kwestia to jeżeli w 10 stopniowej skali
         Czytaj całość
         wykluczając Krychowiaka wychodzi, że między najlepszym a najgorszym zawodnikiem różnica wyniosła 1.7 pkt. A sama mediana tej oceny wynosi ~6.2pkt. To można odnieść wrażenie, że cała drużyna zagrała na podobnym, dość niezłym poziomie. Powyżej oceny wyjściowej. Biorąc pod uwagę całokształt i to co widziałem to jakoś nie spina mi się to w całość. Bo było kilku zawodników, którzy trzymali poziom w większości spotkań. A byli tacy którzy przez większość czasu go nie trzymali. Więc wspomniana różnica w ocenie wg mnie ma się nijak do rzeczywistości. Glik zajebisty wg opisu dostał ocenę 6.3. Bereszyński przedstawiony jako współautor 5 z 6 straconych goli dostaje 5.3. No nie wyszły te oceny Sportowym Faktom
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×