Zagadkowe pożary traw w F1. Szukają przyczyny dziwnego zjawiska

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: Daniel Ricciardo, w kółku pożar trawy na torze w Szanghaju
Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: Daniel Ricciardo, w kółku pożar trawy na torze w Szanghaju
zdjęcie autora artykułu

W piątek na torze w Szanghaju dwukrotnie dochodziło do zapalenia się trawy na poboczu. Niespotykane problemy utrudniły życie kierowcom F1. FIA oraz organizatorzy GP Chin przypuszczają, że ogień zaprószyły iskry wydobywające się spod bolidów.

W tym artykule dowiesz się o:

Pierwszy trening Formuły 1 przed GP Chin został przerwany czerwoną flagą z powodu pożaru trawy, jaki pojawił się w zakręcie numer siedem. Pobocze w tej samej sekcji toru zajęło się ogniem również podczas kwalifikacji do sprintu kilka godzin później. Z tego powodu SQ2 rozpoczęło się z opóźnieniem.

Sytuację postanowiła wyjaśnić FIA. Wstępna analiza światowej federacji pozwala stwierdzić, iż pożar trawy na torze w Szanghaju spowodowany został przez iskry wydobywające się spod bolidów. Jest to jednak tylko częściowe wyjaśnienie dość dziwnego zjawiska. Choćby z tego względu, że ogniem zajmowały się od razu spore połacie trawy, a "czasówka" rozgrywana była w wilgotnych warunkach. Deszcz powinien ugasić zalążki pożaru.

Tor w Szanghaju wybudowany został na bagnistych terenach. Dlatego wśród Chińczyków pojawiły się sugestie, że z ziemi może wydobywać się metan, co zwiększa ryzyko zapalenia się trawy. Inna z opcji to nawożenie trawy chemikaliami przed GP Chin, aby ładniej wyglądała w ujęciach telewizyjnych. Środki mogły te zwiększyć ryzyko wystąpienia pożaru.

ZOBACZ WIDEO: "On się pięknie uśmiechnie". Stanowcza opinia o Gregu Hancocku i jego przydatności

Pracownicy FIA przeprowadzili kontrolę trawy na torze w Szanghaju. Nie wydziela ona żadnych nietypowych zapachów. W glebie nie znaleziono również substancji, które tłumaczyłyby zaprószenie ognia. Dlatego światowa federacja zamierza jeszcze w trakcie tego weekendu mocniej pochylić się nad problemem, aby ustalić jego przyczynę.

Światowa federacja i organizatorzy GP Chin mają świadomość tego, że jeśli problem z płonącą trawą będzie powracać, to trzeba będzie przerwać kwalifikacje albo wyścig. Byłyby to kompromitujące obrazki dla F1.

GP Chin powróciło do kalendarza F1 po pięcioletniej przerwie. Po raz ostatni wyścig w Szanghaju był rozgrywany jeszcze przed pandemią koronawirusa - w sezonie 2019. Jednak nigdy wcześniej na obiekcie nie dochodziło do zapalania się trawy.

Czytaj także: - Hamilton wkrótce zakończy karierę? Zdecydowana deklaracja Brytyjczyka - Williams pośmiewiskiem w F1. "Równie dobrze możesz zostać w domu"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy pożary trawy na torze w Szanghaju powtórzą się podczas weekendu F1?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)