Zwrócił się do MKOl. Putin nie gryzł się w język

Władimir Putin we wtorek wystąpił na Wschodnim Forum Ekonomicznym. - Ruch olimpijski degraduje i nie spełnia swoich kluczowych funkcji - grzmi prezydent Rosji.


Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Władimir Putin Getty Images / Photo by Contributor/Getty Images / Na zdjęciu: Władimir Putin
- Jeśli chodzi o sam ruch olimpijski, powiedziałbym tak: Uważam, że dzisiejsze kierownictwo federacji międzynarodowych, sam Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), wypaczają pierwotną ideę fair play Pierre'a de Coubertina. Sport powinien być poza polityką - powiedział Władimir Putin podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku (cytat za Agencją Reutersa).

Prezydent Federacji Rosyjskiej oskarżył władze olimpijskie za - jego zdaniem - upolitycznienie sportu w związku z ważeniem decyzji w sprawie udziału rosyjskich sportowców w przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu.

Reprezentantom Rosji grozi konieczność rywalizacji w IO 2024 pod neutralną flagą z powodu inwazji zbrojnej reżimu Putina na Ukrainę (wojna trwa od 24 lutego 2022 r.).

MKOl nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie. W ubiegłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził jednak stanowisko, że na arenach olimpijskich nie powinna powiewać żadna rosyjska flaga.

- W ostatnich dziesięcioleciach miała miejsce niedopuszczalna komercjalizacja sportu i igrzyska olimpijskie wpadły w pułapkę interesów finansowych. Ruch olimpijski degraduje i nie spełnia swoich kluczowych funkcji. W końcu nie chodzi tylko o bicie rekordów, ale o jednoczenie ludzi - podkreślił Putin.

Zobacz:
Padło pytanie o Rosję. Emmanuel Macron odpowiedział wprost
Nowy pomysł Rosjan. Do zadania wyznaczono przyjaciela Putina

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: można im pozazdrościć. Tak spędzili miesiąc miodowy
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×