IO Tokio 2020. Wynalezienie szczepionki jedyną nadzieją na igrzyska? "Jeżeli się nie uda IO wydają się nierealne"

Getty Images / Stanislav Kogiku/SOPA Images/LightRocket / Logo igrzysk olimpijskich
Getty Images / Stanislav Kogiku/SOPA Images/LightRocket / Logo igrzysk olimpijskich

Profesor Devi Sridhar, kierownik ds. globalnego zdrowia na uniwersytecie w Edynburgu twierdzi, że przyszłoroczne igrzyska będą mogły odbyć się jedynie wówczas, gdy wynaleziona zostanie skuteczna szczepionka przeciwko koronawirusowi.

W tym artykule dowiesz się o:

- Słyszymy od naukowców, że to jest możliwe. Myślałam, że to zajmie rok, może półtora, ale teraz słyszymy, że może to nastąpić szybciej - powiedziała Sridhar cytowana przez BBC.

To właśnie tempo prac nad szczepionką zdaniem profesor będzie czynnikiem decydującym o tym, czy igrzyska w Tokio odbędą się w 2021 roku.

- Jeśli otrzymamy szczepionkę w ciągu najbliższego roku, wówczas myślę, że igrzyska są możliwe. Szczepionka będzie "game-changerem". Skuteczna, niedroga, ogólnodostępna szczepionka - podkreśliła Sridhar.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Według Amerykanki, w przypadku niepowodzenia prac naukowców, o igrzyskach nie ma co myśleć, a rok 2021 wcale nie jest póki co przesądzony.

- Jeżeli nie uzyskamy naukowego  przełomu, wówczas igrzyska wydają mi się bardzo nierealne. Wydaje mi się, że podjęto dobrą decyzję mówiąc: "przełożymy je o rok, a następnie dokonamy ponownej oceny" - stwierdziła.

- Myślę, że to jedyny sposób, aby poradzić sobie z sytuacją. Mieć nadzieję i wspierać społeczność naukowców, aby robili co w ich pomocy. Nauka w perspektywie długoterminowej to sposób na wyjście z tego - przekonywała profesor.

Czytaj także:
Kadencje prezesów związków mogą zostać przedłużone o rok. Ministerstwo Sportu wprowadziło zmiany
Koronawirus w Polsce. Zniesiono zakaz wejścia do lasu. Czy można biegać?

Źródło artykułu: