Gdyby nie pudła... Bardzo dobry wynik Moniki Hojnisz-Staręgi. Koncert Norweżki

Marte Olsbu Roiseland biathlonową królową igrzysk olimpijskich. Norweżka wywalczyła swoje trzecie złoto w Pekinie. Świetnie spisała się Monika Hojnisz-Staręga, a w końcówce rozegrał się dramat Ingrid Landmark Tandrevold.

Mateusz Kozanecki
Marte Olsbu Roeiseland PAP/EPA / LIP SINGER / Na zdjęciu: Marte Olsbu Roeiseland
Do biegu pościgowego zakwalifikowało się 60 najlepszych zawodniczek sprintu. Ruszały one na trasę na podstawie wyników uzyskanych w rywalizacji na 7,5 km.

Na liście startowej znalazły się dwie Polki - Monika Hojnisz-Staręga oraz Kamila Żuk. Druga z nich z powodu choroby została jednak wycofana. W pełni sił ma być na bieg sztafetowy.

Hojnisz-Staręga ruszała jako szesnasta ze stratą blisko półtorej minuty. Niestety, już na pierwszym strzelaniu zaliczyła dwa pudła i mocno spadła w klasyfikacji.

W tabeli doszło do ogromnych przetasowań podczas pierwszego strzelania w pozycji stojącej. Większość zawodniczek pudłowała. Jedną z bezbłędnych okazała się Monika Hojnisz-Staręga. 30-latka zanotowała dzięki temu spory awans - na 13. miejsce.

Swoją pozycję Polka poprawiła także po ostatnim strzelaniu, które również okazało się bezbłędne. Pojawiły się duże szanse, że jedyna reprezentantka Polski wskoczy do czołowej dziesiątki.

Po trzeci złoty medal w Pekinie sięgnęła Marte Olsbu Roieseland. Norweżka spudłowała tylko raz - kibice ponownie byli świadkami jej koncertu na trasie. 31-latka może jeszcze powiększyć swój dorobek w biegu masowym i sztafecie.

Marte Olsbu Roieseland wręcz zdemolowała swoje rywalki. Druga na mecie Elvira Oeberg straciła do niej nieco ponad półtorej minuty. Podium uzupełniła Tiril Eckhoff. Kompletnie na ostatnich metrach z sił opadła Ingrid Landmark Tandrevold - Norweżka spadła z medalowej pozycji na 14. miejsce.

Ponownie bez medalu rywalizację ukończyła także Dorothea Wierer. Włoszka zaliczyła aż trzy pudła i w końcówce traciła pozycje.

Monika Hojnisz-Staręga ostatecznie zajęła bardzo dobre, dziewiąte miejsce. Do podium straciła 40,1 s, czyli mniej więcej tyle, ile zajęło jej pokonanie dwóch karnych rund.