WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Dorota Banaszczyk zaatakowała Annę Lewandowską. "Ona nie jest prawdziwą mistrzynią"

Od kilku dni trwa medialny spór między Dorotą Banaszczyk a Anną Lewandowską. Ta pierwsza uważa, że żona polskiego piłkarza nie zasłużyła na miano "prawdziwej mistrzyni karate". Długo nie trzeba było czekać na jej odpowiedź.
Karol Wasiek
Karol Wasiek
Newspix / Michał Nowak / Na zdjęciu: Anna Lewandowska

W zeszłym roku Dorota Banaszczyk osiągnęła najlepszy rezultat w swojej karierze. Została mistrzynią świata w karate olimpijskim. Jednak dla większości kibiców - pierwszą mistrzynią w tej dziedzinie jest Anna Lewandowska.

Banaszczyk bardzo denerwuje się na takie opinie. W rozmowie z portalem sport.pl zaatakowała żonę piłkarza reprezentacji Polski.

- Jak komuś mówię, że zdobyłam historyczny złoty medal dla Polski w prawdziwym karate, to najczęściej dziwią się tylko i mówią: "Ale jak to? Przecież Ania Lewandowska była mistrzynią w karate". Ręce mi opadają jak coś takiego słyszę. No właśnie nie, ona uprawiała karate tradycyjne i nie jest prawdziwą mistrzynią - przyznaje Banaszczyk.

ZOBACZ WIDEO: "Klatka po klatce" (highlights): widowiskowy nokaut "latającym kolanem"

Jej wywiad nie przeszedł bez echa. Był szeroko komentowany. Na odpowiedź Lewandowskiej nie trzeba było długo czekać. Żona Roberta opublikowała na swoim koncie na Instagramie zdjęcie z Zakopanego. W opisie wspomina czasy zgrupowań kadry narodowej.

"Pamiętam, jak spędzałam tutaj całe lata na obozach, zgrupowaniach kadry narodowej, wylewając litry potu. To były piękne czasy i tęsknię" - napisała Lewandowska.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Patrzę w nasze piękne góry... i przypominam sobie chwilę z dzieciństwa Pamiętam jak wędrowałam po szlakach górskich z moim bratem i babcią, która kocha góry... i zaraziła nas tą miłością. Pamiętam jak zbieraliśmy jagody, jak jeździliśmy do Gazdy, jak kąpaliśmy się w lodowatym strumyku. Pamiętam jak spędzałam tutaj całe lata na obozach, zgrupowaniach kadry narodowej, wylewając litry potu... To były piękne czasy i tęsknię... Zawsze tu wracam. Dziś patrzę na to z innej perspektywy - jestem mamą i chciałabym to wszystko, to piękno, pokazać mojej małej Klaruni, te cudne góry, te widoki... Mam wiele marzeń... takich zwykłych rodzinnych...., być tu i teraz z moim kochanym mężem @_rl9 i naszą córeczką. Kiedyś przyjedziemy tu... Na spokojnie, bez pośpiechu, bez terminów, spotkań, telefonów, bez pracy, zobowiązań, bez patrzenia na daty, godziny... Tak po prostu dla Siebie. Jeśli macie kochani taką możliwość to...jest to coś najcenniejszego, bycie razem daje siłę i spokój jednocześnie. Doceniam każdą taką chwilę. Ściskam Was bardzo ciepło. ps. muszę to powiedzieć raz jeszcze kocham nasze polskie góry ❤ A teraz lecę na trening z uczestniczkami HEALTHY Weekendu @healthycenterbyann #annalewandowska #mamabyc #familly #zakopane I look at our beautiful mountains ... and I recall memories from my childhood :-) I remember hiking on mountain trails with my brother and grandma,she loves mountains ... Today I look at it from a different perspective - I am a mother and I would like to show this to my little Klara. These wonderful mountains and views ... I have many dreams ... to be here and now with my beloved husband and our daughter. We will come one day ... Peacefully, Without being hurried, without appointments, meetings, phone calls, no work, no obligations, without looking at dates, hours ... If you have such an opportunity, then being together is the most precious thing that gives you strength and peace at the same time. I appreciate every moment. ps. I have to say it again - I love our Polish mountains

Post udostępniony przez Anna Lewandowska ® (@annalewandowskahpba)

Jeden z internautów komentując jej wpis, wstawił link do wywiadu z Banaszczyk. Lewandowska odpowiedziała: "Prawdziwy Samuraj zawsze z pokorą".

Spór między Banaszczyk i Lewandowską dotyczy podziału karate. Sporo osób ma problem z rozróżnieniem stylów karate, dlatego uznaje właśnie Lewandowską jako "mistrzynię polskiego karate". Tak naprawdę trudno porównać obie zawodniczki, bo jedna walczy z przeciwnikiem, a druga z cieniem.

- Karate można podzielić na trzy główne dyscypliny. Jest karate kyokushin. To bardzo kontaktowe karate, ale nie jest to dyscyplina olimpijska. Kolejną odmianą jest karate shōtōkan, które jest punktowane. Ostatnia dyscyplina to "karate WKF", które widzimy podczas igrzysk olimpijskich. Pani Banaszczyk jest w tej ostatniej grupie - mówi nam pracownik Polskiego Związku Karate.

- Trenuję kumite, które polega na walce z przeciwnikiem. To jest prawdziwe karate, które uznane jest na całym świecie. Niestety, w Polsce bardzo rozpoznawalne jest "karate tradycyjne", które tak naprawdę jest jakimś dziwnym bytem - podkreśla Banaszczyk w rozmowie z portalem sport.pl.

W niedzielę na stronie "polskizwiazekkarate.org.pl" prowadzonej przez Andrzeja Drewniaka (wiceprezes Polskiego Związku Karate) pojawiło się oświadczenie, które odnosi się do ostatnich wywiadów Banaszczyk. Drewniak pisze w nim: "W czasie ponad 40 lat funkcjonowania w karate, kilkanaście razy spotkałem się ludźmi, którzy twierdzili, że tylko oni uprawiają prawdziwe karate, a inni nie uprawiają prawdziwego karate, albo że tylko oni są prawdziwymi mistrzami a inni są nieprawdziwymi mistrzami. Szybko okazywało się, że szybko znikali z karate i że mieli jakiś wewnętrzny deficyt z którym nie mogli sobie poradzić i w ten sposób go manifestowali. Bardzo przykre."

Warto odnotować, że o ostatnim sukcesie Banaszczyk więcej mówiło się w kontekście konfliktu z polskim karate. Na MŚ zawodniczka startowała bowiem z ramienia Polskiej Unii Karate, ponieważ Polski Związek Karate został wiosną wykluczony ze struktur światowej federacji.

Od polskiej federacji nie otrzymała żadnych pieniędzy. Starty musiała opłacać z własnej kieszeni. Sama musi też dbać o przygotowania do igrzysk olimpijskich w Tokio. Banaszczyk to ścisła światowa czołówka i medalowa nadzieja.

Zobacz także: Dyrektor wydziału sportu w Łodzi odpowiedział Dorocie Banaszczyk. "Naruszyła zasadę fair play"

Czy Dorota Banaszczyk ma rację, mówiąc, że Anna Lewandowska nie jest prawdziwą mistrzynią?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
sport.pl / Instagram / inf. własna

Komentarze (10):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • NinjaGamesPL 1
  Wstyd...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • grolo 1
  Niestety, pani Banaszczyk ma już 22 lata a dojrzałości u niej nie widać. To czepianie się Lewandowskiej (niby dlaczego jej ??) to lekceważenie a wręcz dezawuowanie osiągnięć innego sportowca a także INNEJ dziedziny sportu ... Zalewanie się łzami, przeinaczanie słów wiceprezydenta i publiczne skargi na wypowiedzi, których nie było... To wszystko nie przystoi zawodniczce, która ze wschodnich sztuk walki powinna wynieść coś więcej niż tylko umiejętności fizyczne.
  Piotr Sadowski Do pewnego momentu artykuł wzbudzał mój szacunek do D. Banaszczyk ale negowanie ciężkiej pracy, sukcesów innego sportowca, choćby w innej konkurencji karate, to już mało że przesada, żeby nie powiedzieć świństwo. A. Lewandowska była MŚ w kata a Banaszczyk jest MŚ w kumite. Ciężko to pojąć ? Życzę dalszych sukcesów Pani Banaszczyk ale również tego aby dojrzała, bo to co mówi o innych ... kiedyś ta karma do niej wróci.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • grolo 1
  Zarówno Anna Stachurska (obecna Lewandowska) jak i Dorota Banaszczyk to prawdziwe mistrzynie karate. Każda w swojej kategorii. Jakiekolwiek zaprzeczanie temu to zaprzeczanie faktom. Takie postępowanie jest zwyczajnie nieobiektywne. A skąd się ono bierze? Najczęściej z zawiści lub z niechęci. Bo komuś się wydaje: "a tej pani to za dobrze się powodzi" albo "a tej pani to jest za dużo w mediach" (jakby się o to prosiła..). To prosty mechanizm. A na zawiść u Polaków zawsze można liczyć ...prawda?
  PS. W języku polskim funkcjonuje takie słowo : "kwintesencja". Nie wymaga ono zastępowania słowem " quitessence".
  Manuel Cała quitessence zawarta w komentarzu, a prawdziwa mistrzyni Dorota Banaszczyk też to wyraźnie wyjaśniła.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (7)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×