Vuelta a Espana 2019: Rafał Majka trzeci na 20. etapie! Zwyciężył Tadej Pogacar

Tadej Pogacar wygrał dwudziesty etap 74. edycji kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana. Trzecie miejsce zajął Rafał Majka. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Primoz Roglic.

Piotr Ziemka
Rafał Majka Getty Images / Justin Setterfield / Na zdjęciu: Rafał Majka
Trzecie miejsce to dla Rafała Majki najlepszy rezultat w 74. edycji wyścigu Vuelta a Espana. W siódmym dniu rywalizacji był piąty, a na osiemnastym odcinku finiszował jako czwarty. W klasyfikacji generalnej Polak jest szósty.

Dwudziesty etap miał 190 kilometrów i 400 metrów długości. Na trasie Arenas de San Pedro - Plataforma de Gredos umiejscowiono sześć górskich premii.

Wspinaczkę na Puerto de Pena Negra (pierwsza kategoria, 1910 metrów nad poziomem morza) najwcześniej rozpoczęła piątka uciekinierów: Francuz Nicolas Edet (Cofidis), Portugalczyk Ruben Guerreiro (Katiusza), Brytyjczyk Tao Geoghegan Hart (Ineos), Australijczyk Damien Howson (Mitchelton-Scott) i Hiszpan Sergio Samitier (Euskadi Basque Country - Murias). Na czele grupy, w której jechali najlepsi zawodnicy klasyfikacji generalnej, znajdowali się kolarze zespołu Astana. Na podjeździe początkowo najbardziej aktywny był Miguel Angel Lopez, ale znacznie skuteczniejszą akcję przeprowadził rywal Kolumbijczyka do zwycięstwa w klasyfikacji młodzieżowej - Tadej Pogacar. Najmłodszy uczestnik tego wyścigu zaatakował 39 kilometrów przed metą.

Z uciekinierów najdłużej na czele utrzymywali się Hart oraz Guerreiro. Pogacar szybko ich minął i pierwszy zameldował się na szczycie premii, z której do mety pozostawało 35 km.

Pogacar wygrał lotną premię na 179. kilometrze, dzięki czemu uzyskał trzy sekundy bonifikaty. Zawodnik drużyny UAE Emirates utrzymał prowadzenie na finałowym podjeździe trzeciej kategorii (9,4 kilometra długości, 3,8 procent średniego nachylenia, maksymalnie 10 proc.). To dla niego trzeci triumf w Vuelta a Espana. Zwyciężył też na dziewiątym oraz trzynastym etapie. Pogacar awansował w klasyfikacji generalnej z piątego miejsca na trzecie. Wyprzedził Kolumbijczyków Quintanę i Lopeza.

Gdy do zakończenia pozostawało 5 kilometrów, na czele grupy rywalizującej o drugie miejsce na etapie znalazł się Rafał Majka. Razem z brązowym medalistą igrzysk olimpijskich 2016 odjechali: Primoz Roglic, Alejandro Valverde i Hermann Pernsteiner. Drugą lokatę zajął ostatecznie Valverde. Majka finiszował jako trzeci.

Trzynasty był pomocnik Majki - Felix Grossschartner. W niedzielę zakończenie zmagań. Tego dnia odbędzie się liczący 106,6 km etap z Fuenlabrady do Madrytu.

148. Paweł Bernas Polska CCC +5:18:45

Czy Tadej Pogacar wygra w swojej karierze co najmniej jeden, trzytygodniowy tour?