Kolarstwo. Criterium du Dauphine 2020. Wout van Aert pierwszym liderem

Wout van Aert z grupy Jumbo-Visma wygrał pierwszy etap Criterium du Dauphine, zostając liderem wyścigu. Michał Kwiatkowski był widoczny na trasie.

Piotr Bobakowski
Wout van Aert Getty Images / Tim de Waele / Na zdjęciu: Wout van Aert
Zwycięzcą pierwszego etapu Criterium du Dauphine 2020 został Belg z ekipy Jumbo-Visma, Wout van Aert. 25-latek na mecie, do której prowadził bardzo długi, lecz niezbyt stromy, podjazd wyprzedził Daryla Impeya (Mitchelton-Scott) i Egana Bernala (Team INEOS).

5-etapowy wyścig dookoła Delfinatu otwierał liczący 218,5 km odcinek z Clermont-Ferrand do Saint-Christo-en-Jarez. Na trasie środowego etapu ustawiono aż siedem górskich premii.

Zaraz po starcie na czele znalazła się pięcioosobowa ucieczka, w której brali udział: Brent Van Moer (Lotto Soudal), Quinten Hermans (Circus-Wanty), Niccolo Bonifazio (Total Direct Energie), Tom-Jelte Slagter (B&B Hotels) i Michael Schaer (CCC Team). Po godzinie ścigania przewaga śmiałków nad peletonem wynosiła ok. pięć i pół minuty.

19 km przed metą ucieczka została skasowana, a wyścig prowadził duet Remi Cavagna (Deceuninck-Quick Step) - Soeren Kragh Andersen (Team Sunweb). 2 km przed metą w Saint-Christo-en-Jarez do ataku przystąpili jednak kolarze Jumbo-Visma, którzy perfekcyjnie rozprowadzili van Aerta.

Na czołowych miejscach w peletonie widoczny był Michał Kwiatkowski (Team INEOS). Polak pracował na pozycję swojego lidera - Bernala. Kolumbijczyk na 1. etapie Dauphine 2020 stanął na najniższym stopniu podium.