EuroBasket. Hit dla Francji! Litwa w opałach

Litwa zaczyna EuroBasket w najgorszy możliwy sposób. Poprawili się za to Francuzi, których łupem padł sobotni, hitowy mecz w grupie B.

Patryk Pankowiak
Elie Okobo PAP/EPA / SASCHA STEINBACH / Na zdjęciu: Elie Okobo
Zwycięzcy EuroBasketu z 2013 roku po potknięciu na otwarcie tegorocznego turnieju, kiedy niespodziewanie musieli uznać wyższość Niemców, teraz znacząco się poprawili. Wznieśli się na wyżyny i po zaciętym, bardzo dobrym spotkaniu pokonali Litwinów 77:73.

Genialny był Evan Fournier. Gracz New York Knicks rzucił w sobotę aż 27 punktów. Trafił 9 na 20 oddanych rzutów z pola. Co ciekawe, żaden inny Francuz w tym spotkaniu nie dobił do bariery dziesięciu wywalczonych "oczek".

Litwa prowadziła jeszcze 64:62 na cztery minuty przed końcem meczu, ale Francuzi zakończyli go zrywem 15-9. Bardzo ważne rzuty trafiał wtedy też doświadczony Thomas Heurtel.

Litwini grali już z teoretycznie najmocniejszymi rywalami w grupie B, ale po dwóch meczach, na ich koncie nie widnieje ani jedna wygrana. To zwiastuje spore problemy.

Niemcy poszli za ciosem i po zwycięstwie nad Francją, pokonali również Czarnogórę (92:82). Gospodarze grupy B świetnie rzucali z dystansu, trafili 11 na 26 takich prób. Franz Wagner i Dennis Schroder rzucili po 18 punktów. Ten drugi miał również dziewięć asyst.

Słowenia bez większych problemów rozbiła Węgry 103:88 i podobnie do Niemców, zanotowała drugie zwycięstwo na trwających mistrzostwach Europy. Luka Doncić potrzebował zaledwie 19 minut, żeby uzbierać 20 punktów, siedem zbiórek oraz siedem asyst. Były zawodnik Anwilu Włocławek, Ziga Dimec zdobył 11 "oczek" i zebrał cztery piłki.