Powrót Żaka na wagę play-offów? Potężna kwarta uratowała lidera

Niesamowite i niezwykle ważne zwycięstwo w Opolu odniósł walczący o play-offy Żak Koszalin (106:98). Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych przegrał trzy kwarty, ale wygrał mecz z KKS Polonią Warszawa (84:79).

Patryk Neumann
trener Rafał Knap WP SportoweFakty / Marcin Chyła / Na zdjęciu: trener Rafał Knap
Weegree AZS Politechnika po 13 domowych zwycięstwach z rzędu doznała drugiej porażki. W sobotę przegrała bardzo ważny mecz z Żakiem Koszalin, który gdy wygra zaległy pojedynek z rezerwami Śląska Wrocław (23 marca), może przeskoczyć w tabeli ekipę z Opola (taki sam bilans, ale dwa zwycięstwa w bezpośrednich meczach). Na taki scenariusz bardzo długo nic nie wskazywało. Gospodarze budowali przewagę i w końcówce trzeciej kwarty prowadzili 84:69. Jeszcze siedem minut przed końcem meczu było 90:80.

Żak jednak odpowiedział szokującą serią 21:3 (punkty akcją 2+1 dla miejscowych zdobył tylko Michał Kroczak). Dla gości osiem ze swoich 12 punktów zdobył wtedy młodzieżowiec Cezary Karpik. Jakub Kobel, zdobywając pięć "oczek", podgrzał jeszcze dramaturgię (98:101), ale seria pięciu punktów dla Żaka zakończyła mecz. Goście wykorzystali 30/35 rzutów wolnych przy 23/29 Weegree AZS Politechniki.

Dla gospodarzy 21 punktów (8/13 z gry) i 11 zbiórek uzyskał Adam Kaczmarzyk. W Żaku identyczną skuteczność miał Artur Łabinowicz, który do 24 "oczek" dołożył osiem zbiórek. Jakub Dłoniak miał 21 punktów i siedem zbiórek, a Wojciech Pisarczyk zdobył 19 "oczek".

Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych śrubuje niesamowitą serię (12 zwycięstw z rzędu) i z bilansem 25-6 jest bardzo blisko pierwszego miejsca po rundzie zasadniczej. Lider tabeli miał jednak trudną przeprawę z KKS Polonią Warszawa. Goście wygrali trzy kwarty - każdą różnicą pięciu punktów.

Zagapili się jednak w drugiej części (8:28), a ta potężna w wykonaniu miejscowych odsłona dała im zwycięstwo. Dla beniaminka jednak brawa, że zniwelował różnicę z 24 (57:33) do dwóch punktów (81:79). To było możliwe dzięki 13/31 celnych prób z dystansu przy 5/16 gospodarzy.

Skuteczny Michał Kierlewicz (9/11 z gry w tym 4/4 za trzy) do 23 punktów dołożył sześć zbiórek i cztery asysty. Marcin Dutkiewicz trafił sześć "trójek", a dla gospodarzy 18 "oczek" (7/10 z gry), sześć zbiórek i cztery asysty uzyskał Bartosz Majewski. Arinze Chidom zdobył 17 punktów (8/8 za dwa). Piotr Niedźwiedzki uzyskał po 10 punktów i zbiórek. Miał też pięć bloków. Centrowi brakowało jednak skuteczności (2/10 z gry i 6/14 z rzutów wolnych).

Duże emocje w Warszawie, gdzie Dziki musiały wygrać, żeby zachować matematyczne szanse na pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej. Zadanie miały trudne, bo na początku trzeciej kwarty przegrywały z Sensation Kotwicą Kołobrzeg 38:45, ale zwyciężyły 67:66.

W połowie czwartej kwarty było 66:62. Goście do końca zdobyli tylko cztery punkty doprowadzając do remisu. Dla gospodarzy rzut wolny na zwycięstwo wykorzystał Mateusz Bartosz, który skompletował potężne double-double (19 punktów i 16 zbiórek). Michał Aleksandrowicz zdobył 16, a dla Sensation Kotwicy 15 "oczek" rzucił James Washington (6/16 z gry).

Minutę przed końcem w Bytomiu był remis 80:80. Miasto Szkła Krosno wygrało jednak z walczącą o utrzymanie BS Polonią 85:80. Decydujące punkty zdobyli Klavs Dubults (15 "oczek" i 10 zbiórek) oraz Michał Jankowski (20+6). Dla gospodarzy dwóch koszykarzy rzuciło łącznie 50 z 80 punktów drużyny. Blisko triple-double był Alphonso Willis (29 "oczek", 10 zbiórek i siedem asyst), a Damian Szczepanik miał 21 punktów i dziewięć zbiórek (siedem w ataku).

Bez niespodzianki w Krakowie, gdzie swój 20. mecz w sezonie (91:77) wygrał GKS Tychy. Goście trafili tylko 6/20 "trójek", ale wykorzystali 27/35 rzutów wolnych przy 14/28 gospodarzy. Szymon Sobiech zdobył dla AZS AGH 23 punkty (9/12 za dwa i 5/12 z rzutów wolnych). Miał też osiem zbiórek. Po drugiej stronie bezbłędny z gry (9/9) był Andrzej Krajewski (19 "oczek" i sześć zbiórek). Piotr Wieloch do 16 punktów (wszystkie w pierwszej połowie) dołożył dziewięć asyst, a 17 "oczek" i sześć zbiórek uzyskał Patryk Kędel.

Wyniki sobotnich spotkań 31. kolejki Suzuki I ligi:

Weegree AZS Politechnika Opolska - MKKS Żak Koszalin 98:106 (24:23, 33:24, 27:26, 14:33)

Weegree AZS Politechnika: Kaczmarzyk 21, Kobel 12, Kroczak 12, Mielczarek 11, Pabian 11, Jodłowski 9, Ratajczak 7, Skiba 7, Białachowski 4, Kapuściński 2, Kowalczyk 2.

Żak: Łabinowicz 24, Dłoniak 21, Pisarczyk 19, Karpik 12, Kaszowski 12, Sanders 8, Rompa 6, Itrich 2, Szewczyk 2.

AZS AGH Kraków - GKS Tychy 77:91 (24:24, 19:27, 17:15, 17:25)

AZS AGH: Sobiech 23, Lis 12, Orłowski 9, Zmarlak 9, Leszczyński 8, Wydra 7, Abdelaal 6, Dyrda 2, Hościłowicz 1, Leśniak 0, Śmiglak 0.

GKS: Krajewski 19, Kędel 17, Wieloch 16, Kamiński 9, Koperski 8, Nowakowski 8, Mąkowski 4, Trubacz 3, Ziaja 3, Chodukiewicz 2, Danielak 2, Stankowski 0.

Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych - KKS Polonia Warszawa 84:79 (18:23, 28:8, 18:23, 20:25)

Górnik Trans.eu Zamek Książ: Majewski 18, Chidom 17, Kordalski 14, Niedźwiedzki 10, Sitnik 9, Stopierzyński 7, Walski 6, Kruszczyński 3, Durski 0.

KKS Polonia: Kierlewicz 23, Dutkiewicz 18, Piliszczuk 14, Linowski 9, Cechniak 7, Pełka 5, Barnes-Thompkins 3, Anusewicz 0, Gospodarek 0, Wieluński 0.

BS Polonia Bytom - Miasto Szkła Krosno 80:85 (25:20, 19:23, 15:20, 21:22)

BS Polonia: Willis 29, Szczepanik 21, Chorab 8, Chrabota 7, Piechowicz 7, Wieczorek 5, Bogdanowicz 3, Jagoda 0.

Miasto Szkła: Jankowski 20, Dubults 15, Oczkowicz 12, Śpica 11, Łałak 9, Harris 8, Heliński 8, Zagórski 2, Dawdo 0, Traczyk 0.

Dziki Warszawa - Sensation Kotwica Kołobrzeg 67:66 (20:14, 18:25, 18:16, 11:11)

Dziki: Bartosz 19, Aleksandrowicz 16, Kuźkow 10, Czujkowski 8, Komenda 6, Griszczuk 3, Motel 3, Janik 2, Grochowski 0, Munyama 0.

Sensation Kotwica: Washington 15, Śmigielski 14, Kowalenko 9, Pieloch 7, Dzierżak 6, Kurpisz 6, Klawa 4, Pułkotycki 3, Długosz 2.