Beniaminek nie znalazł sposobu na faworyta Suzuki I ligi. Ekspresowy awans do półfinału

Zaczęli ćwierćfinał play-off w sobotę, a skończyli już w czwartek. Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych potrzebował trzech spotkań żeby wyeliminować KKS Polonię Warszawa. Tryumfator rundy zasadniczej to pierwsza drużyna z awansem do półfinału.

Patryk Neumann
Górnik Transeu Wałbrzych WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Górnik Trans.eu Wałbrzych
Faworyt Suzuki I ligi szybko rozstrzygnął losy rywalizacji pierwszej z ósmą drużyną rundy zasadniczej. W decydującym spotkaniu goście zwyciężyli w Hali Koło w Warszawie 89:79. W sezonie 2022/2023 KKS Polonia będąca beniaminkiem Suzuki I ligi pięciokrotnie zmierzyła się z Górnikiem Trans.eu Zamek Książ i nie odniosła nawet jednego zwycięstwa.

W pierwszych dwóch kwartach czwartkowego meczu KKS Polonia zdobywała po 20 punktów trafiając połowę rzutów z gry. Po zmianie stron skuteczność gospodarzy spadła do 44 proc. Istotną bronią były jednak rzuty z dystansu (11/25 przy 8/22 rywali). Sporo "oczek" uciekło jednak z rzutów wolnych (18/34).

Największe problemy w tym elemencie (3/10) miał Damian Cechniak, który jednak już w pierwszej połowie skompletował double-double. Ostatecznie uzyskał 14 punktów i 16 zbiórek. Dla gospodarzy 21 punktów rzucił Samson Barnes-Thompkins, a dla gości tyle samo zdobył Bartosz Majewski.

Istotnymi postaciami byli też Arinze Chidom i Piotr Niedźwiedzki. Do pierwszej piątki wrócił Adrian Kordalski, który na parkiecie spędził 33 minuty. Rozgrywający do 13 "oczek" dołożył siedem asyst, a w zdobywanie punktów włączył się po zmianie stron trafiając trzy "trójki".

Górnik Trans.eu Zamek Książ już w pierwszej kwarcie prowadził 14:5. W tej części goście zdobyli 26, ale w kolejnej tylko 11 punktów trafiając 5/17 prób z gry. Również w drugiej połowie faworyt roztrwonił 10 punktów przewagi, ale świetnie finiszował i taką właśnie różnicą wygrał. W półfinale zmierzy się z tryumfatorem pary SKS Starogard Gdański - GKS Tychy. O tym, kto awansuje przekonamy się najwcześniej w niedzielę, bo po dwóch meczach jest remis 1:1.

KKS Polonia Warszawa - Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych 79:89 (20:26, 20:11, 18:24, 21:28)

Polonia: Barnes-Thompkins 21, Cechniak 14, Wieluński 10, Linowski 9, Piliszczuk 9, Dutkiewicz 8, Anusewicz 3, Gospodarek 3, Kierlewicz 2, Lisewski 0.

Górnik Trans.eu Zamek Książ: Majewski 21, Niedźwiedzki 15, Chidom 14, Kordalski 13, Walski 10, Stopierzyński 9, Sitnik 7, Durski 0.

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw): 3-0 dla Górnika Trans.eu Zamek Książ