Thriller w hicie dnia na mundialu. Niemcy przeszczęśliwi

Dwa mecze, dwa zwycięstwa - te mistrzostwa świata nie mogły rozpocząć się lepiej dla reprezentacji Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi w niedzielę po emocjonującym spotkaniu pokonali silną Australię.

Patryk Pankowiak
Daniel Theis (Niemcy, przy piłce) walczy z Duopem Reathem (Australia) PAP/EPA / KIMIMASA MAYAMA / Na zdjęciu: Daniel Theis (Niemcy, przy piłce) walczy z Duopem Reathem (Australia)
Jeszcze na minutę przed końcem meczu był remis (81:81). Wtedy odpowiedzialność na własne barki wziął świetny Dennis Schroder. Gwiazdor Niemców zaatakował kosz, uniknął bloku, który chciał dać mu Xavier Cooks i zdobył dwa, jak się później okazało, kluczowe punkty.

Australijczycy mieli jeszcze swoje szanse. Gracz Oklahoma City Thunder Josh Giddey stanął na linii rzutów wolnych, ale trafił tylko raz. Później Schroder popełnił stratę i koszykarze z Antypodów dostali posiadanie, po którym mogli objąć prowadzenie. Jednak nie oddali nawet rzutu.

Patrick Mills zgubił piłkę siedem sekund przed końcem, a Niemcy dokończyli dzieła, triumfując ostatecznie 85:82. Wspomniany Schroder zdobył aż 30 punktów, trafiając 10 na 19 rzutów z pola. Miał też osiem asyst.

Mills zdobył dla Australii pierwsze 13 punktów w meczu, ale później dorzucił już tylko osiem, kończąc z dorobkiem 21. Gracze trenera Briana Goorjiana mieli problemy na linii rzutów wolnych - wykorzystali tylko 9 na 16 takich prób, co miało duży wpływ na wynik końcowy.

Niemcy po dwóch meczach mają dwa zwycięstwa i są liderami grupy E.

Kapitalnie mundial rozpoczęła też Dominikana. Koszykarze z Karaibów na otwarcie pokonali Filipiny, a teraz, w zdecydowanie lepszym stylu, okazali się także lepsi od faworyzowanych Włochów.

Dominikańczycy wygrali trzecią kwartę aż 31:17, a na niewiele ponad dwie minuty przed końcem prowadzili nawet 83:67. Końcowy wynik, który brzmi 87:83, nie oddaje przebiegu drugiej połowy i meczu. To był bowiem nokaut.

Gwiazdor Dominikany i czołowy podkoszowy NBA Karl-Anthony Towns zdobył 24 punkty i zebrał 11 piłek. Genialny był też Andres Feliz, 26-letni koszykarz występujący na co dzień w hiszpańskiej ekstraklasie. Feliz również wywalczył 24 oczka, trafiając 8 na 12 rzutów z gry.