ME 2015 gr. C: Holendrzy znowu bliscy sprawienia niespodzianki. Bezbłędni Grecy

Reprezentacja Holandii rozegrała kolejny, bardzo dobry pojedynek na EuroBaskecie, ale znowu musiała przełknąć gorzką pigułkę porażki. W starciu ze Słoweńcami przegrała 74:81.

Łukasz Żaguń

Holendrów należy się obawiać - takie zdanie można było wygłosić już po pierwszym spotkaniu z udziałem tej drużyny. Na inaugurację mistrzostw Europy podopieczni trenera Toona van Helferena niespodziewanie pokonali Gruzję i już wtedy poczuli "krew". W kolejnej batalii postraszyli Macedończyków, a we wtorek omal nie odprawili z kwitkiem faworyzowanych Słoweńców.

Holandia w grze o zwycięstwo w tym meczu była jeszcze 20 sekund przed ostatnią syreną. Przegrywała wówczas zaledwie trzema punktami i niespodzianka wisiała w powietrzu. Słoweńcy byli jednak w tym meczu bezwzględni na linii rzutów wolnych. Wielkim kunsztem w decydujących momentach wykazał się Klemen Prepelić, któremu ręka nawet nie zadrżała.

Z kolei Grecy kwestię zwycięstwa załatwili już właściwie w pierwszej połowie meczu z Gruzinami. Po 20 minutach gry prowadzili z rywalem różnicą 28 punktów i chyba tylko najbardziej zagorzali fani basketu w Gruzji liczyli na to, że uda się jeszcze te straty zniwelować. Ale...

Gruzini wyobraźnie swoich fanów rozbudzili na początku drugiej połowy. Trzecią kwartą wygrali 26:11 i tym samym pojawiła się jeszcze mała iskierka nadziei. Grecy szybko ją jednak zgasili, do końca spotkania całkowicie kontrolując to, co dzieje się na parkiecie.

Z kolei Chorwaci, po świetnie rozegranej drugiej połowie spotkania, gładko ograli Macedończyków. Po pierwszych fragmentach tego spotkania mogło się wydawać, że będzie to ciekawy i wyrównany bój. Kiedy jednak koszykarze wrócili z przerwy, to reprezentacja Chorwacji włączyła drugi bieg, wymusiła masę błędów na rywalach i z każdą kolejną minutą coraz bardziej oddalała się Macedończykom.

W grupie C jedyną drużyną bez porażki pozostają Grecy. W najtrudniejszej sytuacji są natomiast Gruzini, którzy powoli mogą żegnać się z tegorocznym EuroBasketem.

Słowenia - Holandia 81:74 (23:15, 18:14, 16:23, 24:22)

Słowenia: Prepelić 16, Blazić 13, Dragić 13, Omić 11, Klobucar 9, Slokar 4, Joksimović 3, Zupan 3, Nikolić 2, Zagorac

Holandia: Kloof 25, W. de Jong 19, Smeulders 14, N. de Jong 6, Norel 6, Akerboom 2, Schaftenaar 2, Slagter, Williams, Kherrazi.