I liga: niepokonany Max Elektro Sokół Łańcut górą w hicie kolejki

Najważniejszy mecz 8. kolejki I ligi koszykarzy nie rozczarował. Był zacięty a w końcówce Max Elektro Sokół Łańcut pokonał na wyjeździe Legię Warszawa 65:60. Goście odnieśli ósme zwycięstwo w sezonie a gospodarze doznali trzeciej porażki.

Patryk Neumann
koszykarze Sokoła Łańcut Materiały prasowe / Sebastian Maślanka / Na zdjęciu: koszykarze Sokoła Łańcut

Pojedynek w Warszawie był zacięty, choć wyższą, bo 10-punktową przewagę wypracowali sobie łańcucianie. W drugiej połowie wydawało się, że Legia odwróciła losy meczu. Jeszcze w czwartej kwarcie prowadziła 55:54. Wtedy jednak po trzy punkty dla gości zdobyli Marcin Sroka oraz Bartosz Czerwonka. Ta zaliczka okazała się wystarczająca do odniesienia ósmego zwycięstwa w sezonie. Spory wkład w ten sukces miał Maciej Klima - 17 punktów i 12 zbiórek. W szeregach gospodarzy nie popisał się Łukasz Wilczek, który popełnił siedem strat.

Nie udał się debiut w hali Trapez beniaminkowi z Leszna. Jamalex Polonia stoczyła zacięty bój, lecz w czwartej kwarcie rzuciła tylko dziewięć punktów i przegrała z GKS-em Tychy 65:75. Tomasz Stępień zdobył dla gospodarzy 20 "oczek", ale zdecydowanie graczem meczu został Tomasz Deja. Tyski podkoszowy do 23 punktów dołożył siedem zbiórek. Trafił 9/10 rzutów z gry w tym 3/3 z dystansu.

Inny team ze Śląska wykorzystał potknięcia rywali z Leszna i Warszawy. GTK Gliwice odniosło, bowiem szóste zwycięstwo w sezonie. O tryumfie 72:57 w Kłodzku zadecydowało głównie sześć minut trzeciej kwarty. Goście w tym fragmencie byli lepsi aż 18:2. Wyróżnić warto Marcina Salamonika - 23 punkty i dziewięć zbiórek.

Do największej strzelaniny i zarazem niespodzianki doszło w Bydgoszczy. Astoria potwierdziła zwyżkę formy i pokonała wyżej notowaną Meritumkredyt Pogoń Prudnik 97:86. Wysokie zwycięstwo odniosła także Noteć Inowrocław a Biofarm Basket Poznań nie dał szans ACK UTH Rosie Radom. Pozostałe dwa mecze zaplanowano na niedzielę. Dotrzymać kroku Sokołowi będzie chciała Spójnia Stargard, która zmierzy się w Siedlcach z SKK. Na dole tabeli natomiast Znicz Basket Pruszków podejmie AZS AGH Kraków.

Wyniki sobotnich spotkań 8. kolejki I ligi:

Biofarm Basket Poznań - ACK UTH Rosa Radom 64:51 (12:14, 19:13, 20:14, 13:10)

Biofarm Basket: Wieloch 13, Smorawiński 10, Fiszer 8, Bręk 6, Frąckowiak 6, Stankowski 6, Struski 6, Metelski 5, Migała 4, Gruszczyński 0, Kurpisz 0.

ACK UTH Rosa: Obarek 12, Szczypiński 10, Szymański 9, Sadło 7, Gos 6, Hajrić 3, Parszewski 2, Stanios 2, Kołakowski 0, Wątroba 0.

Jamalex Polonia 1912 Leszno - GKS Tychy 65:75 (18:20, 17:17, 21:22, 9:16)

Jamalex Polonia: Stępień 20, Sirijatowicz 14, Kiwilsza 11, Koelner 8, Milczyński 7, Rostalski 4, Trubacz 1, Brenk 0, Krówczyński 0, Malona 0, Sanny 0.

GKS: Deja 23, Piechowicz 13, Barycz 12, Mazur 11, Hałas 8, Bzdyra 4, Szpyrka 4, Basiński 0, Słupiński 0.

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - GTK Gliwice 57:72 (14:16, 17:17, 14:23, 12:16)

Zetkama Doral Nysa: Bluma 17, Kasiński 12, Leńczuk 11, Weiss 7, Kliniewski 6, Grygiel 2, Sanny 2, Kowalski 0, Muskała 0, Wojciechowski 0.

GTK: Salamonik 23, Radwański 17, Zmarlak 8, Pieloch 7, Ratajczak 6, Dziemba 4, Weselak 4, Podulka 3, Filipiak 0, Jędrzejewski 0, Rutkowski 0.

Legia Warszawa - Max Elektro Sokół Łańcut 60:65 (16:16, 10:13, 21:15, 13:21)

Legia: Linowski 18, Aleksandrowicz 13, Andrzejewski 10, Pacocha 8, Kukiełka 6, Bojko 2, Robak 2, Malewski 1, Marcel Wilczek 0.

Max Elektro Sokół: Klima 17, Czujkowski 15, Sroka 11, Zywert 8, Szymański 6, Koszuta 5, Czerwonka 3, Balawender 0, Kulikowski 0.

KSK Noteć Inowrocław - Kotwica Kołobrzeg 75:54 (10:10, 14:10, 23:1228:22)

KSK Noteć: Grod 17, Pochocki 13, Kwiatkowski 12, Maciejewski 9, Adamczewski 7, Lisewski 7, Jaśtak 5, Kowalewski 3, Szczepanik 2, Sroczyński 0, Wierzbicki 0.

Kotwica: Bodych 15, Suliński 10, Neumann 9, Przyborowski 8, Pawłowski 6, Włodarczyk 4, Hanke 2, Małetko 0.

Astoria Bydgoszcz - Meritumkredyt Pogoń Prudnik 97:86 (19:26, 29:14, 27:21, 22:25)

Astoria: Gospodarek 21, Fatz 18, Dąbek 16, Czyżnielewski 12, Bierwagen 11, Laydych 9, Mikołaj Motel 5, Krefft 3, Barszczyk 2, Derda 0.

Meritumkredyt Pogoń: Nowakowski 18, Bogdanowicz 15, Prostak 14, Mordzak 13, Moczulski 10, Mroczek-Truskowski 9, Nowerski 7, Bartkowiak 0, Kujon 0.