EBL. Pożegnanie Wiśni, przełamanie Twardych Pierników. Wielkie emocje w derbach z Enea Astorią

Kapitalne emocje, zwroty akcji oraz rewelacyjna dyspozycja w ataku obu zespołów - tak wyglądały pierwsze w sezonie derby Pomorza i Kujaw. Polski Cukier Toruń, choć mecz z Enea Astorią Bydgoszcz rozpoczął katastrofalnie, ostatecznie wygrał 112:102.

Dawid Siemieniecki
zespół Polski Cukier Toruń Materiały prasowe / ROSE/ Polski Cukier Toruń / Na zdjęciu: zespół Polski Cukier Toruń
Po pierwszej kwarcie meczu w Arenie Toruń wydawało się, że jest po zawodach. Jednak to, co stało się później, było niebywałe. Twarde Pierniki wróciły z dalekiej podróży i w trzeciej kwarcie prowadziły już nawet 12-oma punktami. To nie złamało przyjezdnych, którzy w ostatniej części pojedynku zdołali odzyskać prowadzenie, ale kosztowało ich ono tyle sił, że finalnie nie wywieźli dwóch punktów z grodu Kopernika. Tym samym pierwsze w sezonie zwycięstwo torunian stało się faktem.

Spotkanie rozpoczęło się od bardzo wzruszającego momentu, bowiem na parkiecie Areny Toruń pojawił się Łukasz Wiśniewski, który krótko przed sezonem 2020/21 zdecydował się odwiesić buty na kołku. Byłemu kapitanowi Twardych Pierników za wieloletnią grę w drużynie dziękowali między innymi prezydent miasta Michał Zaleski, a także obecny prezes klubu Piotr Barański.

Sam początek pojedynku to już z kolei rewelacyjna gra przyjezdnych, którzy wyszli niesamowicie zmobilizowani i agresywni. Efekt tego był taki, że po ośmiu minutach podopieczni Artura Gronka prowadzili w Toruniu już 32:14! Ostatecznie, po pierwszej kwarcie na tablicy wyników było 20:37, a co warte podkreślenia, goście nie pomylili się ani razu przy próbie rzutu trzypunktowego, trafiając aż siedmiokrotnie za trzy!

Co jednak - teoretycznie - łatwo przyszło, również łatwo poszło, bowiem słabi w pierwszej kwarcie gospodarze złapali właściwy rytm i zniwelowali sporą część strat. Główna w tym zasługa Bartosza Diduszko, który wziął na siebie ciężar gry Polskiego Cukru. W krótkim odstępie czasu popełnił on jednak dwa przewinienia i trener Jarosław Zawadka zdjął go z parkietu, nie chcąc ryzykować kolejnym faulem tego gracza.

To jednak nie przeszkodziło miejscowym gonić rywali, bowiem właśnie wtedy swoją wartość pokazali Aaron Cel i bardzo mocno krytykowany po meczu w Radomiu Donovan Jackson. Obaj trafiali niesamowicie ważne rzuty (Amerykanin miał dodatkowo do przerwy aż osiem asyst) i to głównie za ich sprawą torunianie po dwóch kwartach tracili do Enea Astorii zaledwie cztery "oczka".

Po zmianie stron do punktującego Cela dołączył Damian Kulig, który dzielił i rządził po obu stronach parkietu. W obronie był zaporą nie do przejścia, z kolei w ataku trafiał raz po raz, dzięki czemu po 25 minutach starcia jego ekipa prowadziła 71:64, co zmusiło Artura Gronka do wzięcia czasu. Na niewiele się on jednak zdał, bowiem gospodarze byli już w wyraźnym gazie i praktycznie z każdą kolejną akcją powiększali swoją przewagę. Trzecią kwartę celną trójką zakończył jednak Tomislav Gabrić. I to był wyraźny impuls dla bydgoszczan.

Choć po trzydziestu minutach przegrywali oni 81:88, w ostatniej części zdołali wrócić do gry dzięki niesamowitym popisom strzeleckim Coreya Sandersa. Rozgrywający czarno-czerwonych raz po raz trafiał swoje rzuty i bez znaczenia było dla niego to, którego z rywali miał naprzeciwko. Na 3,5 minuty przed końcem ponownie znać o sobie Polskiemu Cukrowi dał jednak Gabrić, po którego kolejnej celnej trójce goście prowadzili 100:98.

Oddech torunianom dały jednak celne rzuty wolne Obie Trottera oraz niezawodnego Damiana Kuliga. Chwilę później z dystansu ponownie celnie przymierzyli Cel i Jackson i Arena Toruń ekslodowała - było już po meczu. W tym momencie Polski Cukier prowadził bowiem 109:102 i tak wypracowanej przewagi zawodnicy Jarosława Zawadki nie wypuścili już z rąk.

Polski Cukier Toruń - Enea Astoria Bydgoszcz 112:102 (20:37, 31:18, 37:26, 24:21)

Polski Cukier: Aaron Cel 24, Damian Kulig 24, Donovan Jackson 20 (12 as.), Bartosz Diduszko 15, Obie Trotter 12, Keyshawn Woods 12, Carlton Bragg Jr 5, Aleksander Perka 0, Michał Samsonowicz 0, Marcin Wieluński 0. Enea Astoria: Corey Sanders 35 (10 as.), Tomislav Gabrić 16, Michał Chyliński 11, Paulius Dambrauskas 11, Michał Krasuski 11, Marcus Loncar 7, Jakub Nizioł, Łukasz Frąckiewicz 5, Michał Aleksandrowicz 0, Marcin Nowakowski 0.