EBL. Trzech takich, co załatwiło Śląsk. Zastal zdał kolejny egzamin

Oliver Vidin ograł swój były klub. W pierwszym swoim meczu tego sezonu w Energa Basket Lidze jego Enea Zastal BC Zielona Góra okazał się lepszy od Śląska Wrocław wygrywając 81:71. Wicemistrzowie Polski mieli swoich trzech bohaterów.

Krzysztof Kaczmarczyk
Enea Zastal BC Materiały prasowe / WKS Śląsk Wrocław / Na zdjęciu: Enea Zastal BC
Po prestiżowej wygranej nad Arged BM Stalą Ostrów Wielkopolski w Suzuki Superpucharze Polski, teraz zielonogórzanie ograli we własnej hali - mający w tym sezonie duże aspiracje - Śląsk.

Zastal przetrwał chwilowy kryzys w trzeciej kwarcie, po którym rywale prowadzili nawet 48:40. Gospodarze zareagowali jednak doskonale, bo serią 23:4 skasowali ucieczkę rywali i sami zbudowali dwucyfrową przewagę.

Od tego momentu wicemistrzowie Polski w miarę spokojnie kontrolowali już wynik. Duża w tym zasługa Dragana Apicia, który pod koszem był nie do zatrzymania. Finalnie skompletował solidne double-double, bo 25 punktów i 12 zbiórek.

Gdy na finiszu Śląsk chciał postraszyć Zastal, piłkę w swoje ręce wziął Nemanja Nenadić - Serb przymierzył dwie ważne "trójki", trafił też arcytrudny rzut z półdystansu i tymi trafieniami zamknął spotkanie.

Oprócz wymienionej dwójki Zielonogórzanie mieli jeszcze jednego wielkiego bohatera. Nazywa się Branden Frazier. Amerykański rozgrywający kapitalnie znajdował partnerów tak pod koszem, jak i na obwodzie, a jego licznik asyst zatrzymał się ostatecznie na liczbie 14.

Śląsk źle wszedł w mecz, bo już w pierwszej kwarcie przegrywał różnicą 10 "oczek". Podopieczni Petara Mijovicia zdołali się jednak otrząsnąć i na moment przejąć nawet inicjatywę, ale wyniku sprzed roku - kiedy to wygrali w hali CRS - powtórzyć nie zdołali. Przestoju z trzeciej kwarty nadrobić już nie mieli jak.

Czego zabrakło? Na pewno Justina Bibbsa. Ten niby brał udział w tym meczu, ale jakby go nie było. W 22 minuty miał  0/4 z gry i 2 straty. Z taką grą w Śląsku na pewno długo się nie utrzyma. Najlepszym graczem gości był z kolei Cyril Langevine - 25 punktów (9/9 z gry) i 9 zbiórek.

Enea Zastal BC Zielona Góra - WKS Śląsk Wrocław 81:71 (21:18, 19:25, 25:11, 16:17)

Zastal: Dragan Apić 25 (12 zb), Nemanja Nenadić 12, David Brembly 9, Jarosław Zyskowski 8, Krzysztof Sulima 8, Devoe Joseph 8, Andrzej Mazurczak 5, Branden Frazier 4 (14 as), Tony Meier 2.

Śląsk: Cyril Langevine 24, Ivan Ramljak 11, Strahinja Jovanović 9, Kerem Kanter 8, Jakub Karolak 6, Kodi Justice 6, Łukasz Kolenda 5, Aleksander Dziewa 2, Justin Bibbs 0.