Jakub Krzewina wreszcie zdrowy. Bohater z Birmingham wraca do startów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / TEDI / Na zdjęciu: Jakub Krzewina
Newspix / TEDI / Na zdjęciu: Jakub Krzewina
zdjęcie autora artykułu

Jakub Krzewina 1 sierpnia wystartuje w drużynowych mistrzostwach Polski. Doświadczony zawodnik wraca na bieżnię po kilku miesiącach przerwy. - Jestem zdrowy, wreszcie nic mnie nie boli - przyznaje w rozmowie z WP SportoweFakty.

W tym artykule dowiesz się o:

Ostatni rok nie był dla Krzewiny udany. 29-latek w ciągu dwunastu miesięcy pojawił się na bieżni tylko cztery razy. W lipcu ubiegłego roku był siódmy na mistrzostwach Polski (47.74, 46.96), a z wyjazdu na mistrzostwa Europy do Berlina wykluczyła go kontuzja ścięgna Achillesa.

Do startów wrócił podczas halowych mistrzostw Polski w Toruniu. Zdobył brąz (48.53, 47.14), ale w kadrze na HME w Glasgow go zabrakło. Oficjalnie: z powodu lekkiego urazu kolana. Pod jego nieobecność, po kontuzji Karola Zalewskiego, sztafetę musiał wspomóc płotkarz Damian Czykier.

Michał Haratyk najlepszy w Szczytnie -->

Po rozpoczęciu sezonu letniego Krzewinę dopadły kolejne problemy. Biegacz poleciał na zawody IAAF World Relays do Jokohamy, gdzie - po trzech dniach pobytu, podczas treningu szybkościowego - odnowił mu się uraz kręgosłupa. - Liczyliśmy jeszcze na cud i szybki powrót do zdrowia, ale przeleżałem tam kilkanaście dni w łóżku. Efekt wyjazdu był taki, że straciłem jakieś sześć tygodni - wyjaśnia dziś zawodnik z Kruszwicy.

ZOBACZ WIDEO Niezwykle skromny człowiek. Wojciech Nowicki: Sodówka nie uderzyła mi do głowy [cała rozmowa]

Teraz podopieczny Marka Rożeja wreszcie jest zdrowy i wraca. Krzewina najpierw wystartuje na DME w Jeleniej Górze, a później - najprawdopodobniej - czekają go Drużynowe Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy.

Jest cień szansy, że tam nasza sztafeta po raz pierwszy od HME w Birmingham wystartuje w składzie złożonym z rekordzistów świata. Po jedenastu miesiącach przerwy do biegania w zawodach wrócił Łukasz Krawczuk (47.08), a dwoma najszybszymi Polakami na 400 metrów są tego lata Karol Zalewski (45.46) i Rafał Omelko (45.81). Doświadczonych gonią jednak młodzi, bo kolejne miejsca w krajowym rankingu zajmują Patryk Dobek (46.12), Wiktor Suwara (46.17) oraz Tymoteusz Zimny (46.41).

Oficjalnie: mistrzostwa świata bez Anity Włodarczyk -->

Zawody w Bydgoszczy mogą być dla Polaków ostatnią szansą na wywalczenie prawa udziału w jesiennych mistrzostwach świata (28.09-06.10). Po nieudanym występie na IAAF World Relays (czternaste miejsce) Biało-Czerwoni - aby pojechać do Dauhy - muszą się znaleźć wśród sześciu najlepszych ekip rankingu światowego, które jeszcze kwalifikacji nie mają. Dziś są w tym gronie na siódmym miejscu.

Źródło artykułu: