Mistrzostwa świata w lekkoatletyce Doha 2019. Sprawdź klasyfikację medalową

Reprezentacja Polski zajęła 11. miejsce w klasyfikacji medalowej lekkoatletycznych mistrzostw świata w Doha. Biało-Czerwoni w sumie sześć razy stawali na podium.
Piotr Szarwark
Paweł Fajdek PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Paweł Fajdek

Przed ostatnim dniem lekkoatletycznych mistrzostw świata w Doha, reprezentacja Polski miała na koncie cztery medale: złoto Pawła Fajdka w rzucie młotem, srebro Joanny Fiodorow w tej samej konkurencji, brąz Wojciecha Nowickiego również w rzucie młotem i brąz Piotra Liska w skoku o tyczce.

W niedzielę Biało-Czerwoni poprawili ten dorobek. Najpierw za sprawą Marcina Lewandowskiego, który zajął trzecie miejsce w biegu na 1500 metrów (WIĘCEJ), a następnie dzięki sztafecie 4x400 kobiet. Polki w finale uległy tylko Amerykankom (WIĘCEJ).

Tym samym reprezentacja Polski zakończyła mistrzostwa z dorobkiem sześciu medali (jeden złoty, dwa srebrne, trzy brązowe), co pozwoliło na zajęcie 11. miejsca w klasyfikacji medalowej.

W tej klasyfikacji triumfowali Amerykanie, udowadniając swoją potęgę. W sumie zgromadzili aż 29 medali (14-11-4). Na drugim miejscu znalazła się Kenia - 11 medali (5-2-4), a trzecia lokata przypadła Jamajce - 11 medali (3-5-3).

Pokaż całą tabelę

Jak oceniasz postawę Polaków na MŚ w Doha?

Polub SportoweFakty na Facebooku

Komentarze (5):

• Sebastian Salamon Zgłoś komentarz
    Klasyfikacja medalowa to dziennikarska zabawka i nic więcej. Realnie: Anita Włodarczyk przyjeżdża i zdobywa złoto, Piotr Lisek zamiast brązu też złoto i jesteśmy na 5 miejscu w
    Czytaj całość
    klasyfikacji medalowej. Inne złote medale w świetle osiągniętych wyników przez konkurentów były nierealne. Lewandowski złoto przegrał wyraźnie, sztafeta 4x400 również, nasi kulomioci żadnych szans na złoto. Ewentualnie w kategoriach sportowego cudu można rozpatrywać złoto Krukowskiego w oszczepie. W tym dziwnym konkursie, który stał na niskim poziomie mógł wykonać jakiś farciarski rzut i wygrać. Odległość była w jego zasięgu. A to by nas katapultowało na 3 miejsce w klasyfikacji medalowej! Jeszcze by nam się przed IO w Tokio w głowach poprzewracało.
      Klasyfikacja medalowa nie jest miarodajna. Odsyłam do klasyfikacji punktowej na stronie IAAF. Zajęliśmy w niej 8 miejsce. Medale to nagroda dla sportowców, zaś punkty to materiał do
      analizy dla działaczy PZLA. Przed nami w klasyfikacji medalowej Uganda, Holandia, Japonia. Jaki mógłby być wynik meczu lekkoatletycznego Polska-Uganda, czy Polska-Holandia? Przecież to byłyby pogromy. Ciekawe też są porównania do MŚ z przeszłości. Na MŚ w 2017 (Londyn) USA zdobyły 272 punkty, teraz 310! Absolutna hegemonia. Stracili bardzo Brytyjczycy ze 105 pkt na 82pkt, mniej Niemcy z 78 pkt. na 69 pkt, znacznie Polska z 87 pkt na 56 pkt. Widać kompletną zapaść Francji w Dosze 2019 - 15 miejsce i 25 punktów oraz kenijską monokulturę lekkoatletyczną. Kenia w 2017 roku zajęła 2 miejsce 124 pkt, w 2019 również 2 miejsce 122 pkt. Jak w zegarku, te same punkty, te same konkurencje biegowe. Niby drudzy na świecie, ale wynik meczu z np. Polską czy Niemcami byłby sprawą otwartą.
      • wewengosz lublin Zgłoś komentarz
        A Rosja startuje w mistrzostwach ?? bo nawet jednego medalu nie mają wywalczonego
        • kibic Polski Zgłoś komentarz
          Z Anitą Włodarczyk w składzie mielibyśmy 6-7 miejsce. Ogólnie rzecz biorąc 6 medali to dobry wynik. Tyle samo co Wielka Brytania i Niemcy. Były rekordy Polski, były świetne wyniki. Po
          raz kolejny nasi zawodnicy udowodnili, że są w czołówce na świecie i w ścisłej czołówce w Europie.
          • yes Zgłoś komentarz
            Z medalami nie za bardzo. Będzie do czego przymierzać się na następnych mistrzostwach. Gdyby do Kataru pojechało 20 ludzi (zamiast ponad 40), to porównania wyglądałyby