• MŚ 2022

Klub Sebastiana Szymańskiego wyszarpał awans w Lidze Europy

Feyenoord Rotterdam przeskoczył w ostatniej kolejce fazy grupowej Ligi Europy na miejsce premiowane awansem. W wygranym 1:0 meczu z Lazio wystąpił Sebastian Szymański. W innym spotkaniu zwyciężył Manchester United.

Sebastian Szymański Getty Images / Pim Waslander/Soccrates / Sebastian Szymański
Rywalizacja w grupie F była wyrównana od pierwszej kolejki. Przed ostatnimi meczami wszystkie kluby miały możliwość awansowania. Lazio było liderem po pięciu kolejkach i potrzebowało minimum remisu w meczu na wyjeździe z Feyenoordem. Z kolei drużyna Sebastiana Szymańskiego musiała powalczyć o komplet punktów. Polak był w podstawowym składzie i grał aktywnie.

Jako pierwsi zaatakowali niebezpiecznie rzymianie. Piłka trafiła do nieobstawionego Felipe Andersona, a uderzenie Brazylijczyka trafiło w poprzeczkę bramki Feyenoordu. Portowcy wcześnie dostali ostrzeżenie od zespołu, z którym przegrali już na Stadio Olimpico 2:4. Inna sprawa, że Lazio stwarzało coraz mniej sytuacji podbramkowych, im dłużej trwał mecz.

Gra wyrównała się. Lazio może i atakowało częściej, ale kończyło swoje akcje niecelnymi uderzeniami. Feyenoord potrafił sprawdzić Ivana Provedela celnym strzałem. Inna próba, tym razem Sebastiana Szymańskiego została zablokowana przez defensora.

Kolejna próba Sebastiana Szymańskiego była w 61. minucie, ale nie trafił w bramkę Lazio z rzutu wolnego. Rzymianie byli pod coraz większą presją gospodarzy i w 64. minucie już stracili gola. Santiago Gimenez przymierzył na 1:0 krótko po wejściu na boisko z ławki rezerwowych. Od tego momentu Feyenoord był na miejscu premiowanym awansem i spokojnie dowiózł dobry wynik do końca.

Sytuacja w tabeli była ciekawa - wszystkie zespoły zafiniszowały z ośmioma punktami, a poza Feyenoordem awansował FC Midtjylland.

Dobrze zapowiada się konfrontacja Realu Sociedad z Manchesterem United. Na inaugurację fazy grupowej drużyna z La Ligi wygrała 1:0 na Old Trafford. Podopieczni Erika ten Haga potrzebowali wyższej wygranej w San Sebastian do odebrania przeciwnikom pierwszego miejsca w tabeli. Na prowadzenie wyszli już w 17. minucie, a przy golu asystował Cristiano Ronaldo. Czasu pozostało sporo, ale drużyna z Manchesteru nie zdobyła więcej bramek.