• Skoki

Koncert Messiego i Mbappe w hicie. Marsylia rozbita przez PSG

Nie było czego zbierać w hitowym meczu 25. kolejki Ligue 1. Paris Saint-Germain efektownie wygrał na wyjeździe z Olympique Marsylia 3:0. Fantastyczne zawody rozegrali Kylian Mbappe i Lionel Messi, którzy brali czynny udział przy każdym golu.

Tomasz Galiński
Kylian Mbappe Getty Images / Xavier Laine / Na zdjęciu: Kylian Mbappe
Do 25. minuty mecz Olympique Marsylia - Paris Saint-Germain był wyrównany z lekkim wskazaniem na gospodarzy. Wtedy jednak Kylian Mbappe i Lionel Messi odpalili tryb "maszyna". We dwójkę zrobili miazgę z defensywy OM i w cztery minuty zakończyli jakiekolwiek emocje. Najpierw strzelił Mbappe po asyście Messiego, a później role się odwróciły. A mogło być jeszcze wyżej, bo Argentyńczyk nie trafił w bramkę z pięciu metrów, a Francuz zlekceważył sytuację sam na sam z Pau Lopezem i nawet nie oddał strzału.

Niemniej, jeszcze przy stanie 0:0 doskonałą okazję miał Nuno Tavares, który dostał świetne prostopadłe podanie od Rusłana Malinowskiego. Miał przed sobą tylko Gianluigiego Donnarummę, ale bardzo długo zwlekał ze strzałem i ostatecznie zdążył go zablokować jeden z obrońców.

Teoretycznie był to mecz drugiej z pierwszą drużyną w Ligue 1, ale - szczególnie po drugim golu dla paryżan - emocje całkowicie się skończyły. Goście osiągnęli sporą przewagę i w starciu z odwiecznym rywalem byli zdecydowanie lepsi, dyktowali warunki gry i kontrolowali wydarzenia na boisku. Jedyne, co może martwić kibiców z Paryża, to bardzo źle wyglądająca kontuzja Presnela Kimpembe. Francuz w jednej z akcji po prostu runął na murawę i nie podniósł się przez parę minut. Został zniesiony na noszach, a gdy w drugiej połowie wrócił na ławkę, to poruszał się o kulach.

Trzy tygodnie temu Marsylia pokonała PSG w 1/8 finału Pucharu Francji. Jakże inaczej potoczył się mecz w lidze. W drugiej połowie różnica między drużynami jeszcze bardziej się uwidoczniła. Mbappe z Messim kontynuowali swój koncert, czego efektem był trzeci gol. Messi zagrał idealnie w pole karne, a Mbappe strzałem z powietrza powiększył swój dorobek bramkowy.

Oczywiście nie było tak, że gospodarze nic nie wykreowali, ale bardziej brało się to z nielicznych błędów rywali. Raz nie popisał się Donnarumma, gdy wyszedł poza pole karne i niewiele brakowało, by został przelobowany przez Alexisa Sancheza. Później jednak Włoch w pełni się zrehabilitował, fantastycznie broniąc strzał głową tego samego zawodnika z pięciu metrów, a w samej końcówce popisał się jeszcze, zatrzymując Vitinhę. Mimo wszystko takich okazji było stanowczo za mało, by myśleć o jakiejkolwiek zdobyczy punktowej w starciu z liderem.

Olympique Marsylia - Paris Saint-Germain 0:3 (0:2)
0:1 Kylian Mbappe 25'
0:2 Lionel Messi 29'
0:3 Kylian Mbappe 55'

OM: Pau Lopez - Eric Bailly (66' Jonathan Clauss), Leonardo Balerdi, Sead Kolasinac - Nuno Tavares, Matteu Guendouzi, Valentin Rongier, Jordan Veretout, Rusłan Malinowski (81' [h2]Azzedine Ounahi), Cengiz Under (81' Dimitri Payet) - Alexis Sanchez (81' Vitinha).[/h2]
PSG: Gianluigi Donnarumma - Sergio Ramos, Marquinhos, Presnel Kimpembe (16' Danilo) - Nordi Mukiele (61' Warren Zaire-Emery), Fabian Ruiz, Vitinha, Marco Verratti, Nuno Mendes (76' Juan Bernat) - Kylian Mbappe, Lionel Messi.

Sędzia: Clement Turpin.