Prezes PZPN apeluje do kibiców. "Mniej nienawiści"

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Cezary Kulesza
WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Cezary Kulesza
zdjęcie autora artykułu

- Chłopakom przyda się teraz więcej spokoju, mniej hejtu, mniej nienawiści. Bo widzę, że taka fala idzie na drużynę w gorszym momencie - mówi nam Cezary Kulesza. Prezes PZPN mówi też o wsparciu Legii w UEFA po wydarzeniach w Alkmaar.

[b]

Mateusz Skwierawski, WP SportoweFakty: Jakim człowiekiem jest Michał Probierz?[/b]

Cezary Kulesza, prezes PZPN: Bardzo sprawiedliwym jeżeli chodzi o drużynę. Ma swój charakter, dużo wymaga od zespołu. Przede wszystkim - jest trenerem, który potrafi zmobilizować zawodników i ujarzmić gwiazdy. W Jagiellonii miałem piłkarzy z nazwiskiem i jeżeli wymagała tego sytuacja, trener reagował. Na ławce potrafił posadzić Tomasza Frankowskiego czy Kamila Grosickiego. Zawsze pokazywał, że to on dowodzi - bez względu na to, kto ma jakie CV.

Czyli trenera o takim zespole cech potrzebuje na ten moment reprezentacja Polski?

Tak, ale pamiętajmy, że trener Probierz pracuje w zawodzie od lat, ma około pięćset meczów jako szkoleniowiec, do tego prowadził kadrę u-21, miał epizod za granicą - w Arisie Saloniki. Kilku zawodników, którzy grali lub grają w kadrze, przeszło przez ręce trenera.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: gol "stadiony świata" w Polsce. Przyjrzyj się dokładnie

Probierz był pana faworytem od początku?

Spotkałem się z Markiem Papszunem i Michałem Probierzem. Nigdy żadnemu nie powiedziałem jednak: "Będziesz trenerem". Zbierałem informacje. Zależało mi na tym, by trener określił się, jakim systemem chce grać, jakich zawodnik zamierza powołać, z jakim sztabem chciałby pracować. Rozmawialiśmy także o długości umowy i wynagrodzeniu. To wszystko miało wpływ na moją decyzję. Zaważyła jedna rzecz, czy więcej?

Marek Papszun też jest znakomitym trenerem. W naszej rozmowie pokazał, że jest bardzo szczegółowym i wymagającym trenerem, dużym profesjonalistą. Nie skreślałem Marka, traktowałem go poważnie. Jak pan widzi reprezentację bez Roberta Lewandowskiego?

Robert jest zawsze potrzebny reprezentacji i bez względu na to, z kim gramy. Życzę mu, by jak najszybciej wrócił do zdrowia. Ja się nie zgadzam z tymi, którzy mówią, że dobrze się stało, że nie ma go teraz w kadrze. Fakty są proste: na dzień dzisiejszy lepszego napastnika nie posiadamy i nie ma co się oszukiwać. Ale być może inni zawodnicy reprezentacji wezmą na siebie większą odpowiedzialność za wynik, drużynę. Pod tym względem kadra może zyskać.

Nawet nie być może, a po prostu pozostali piłkarze będą musieli to zrobić. Nie ma Roberta i ktoś musi być liderem. Nowy kapitan na pewno też poczuje inną odpowiedzialność, dodatkową presję - na boisku, ale też podczas rozmów z drużyną. Czas porażek z Mołdawią, Albanią, męczarni z Wyspami Owczymi, możemy odciąć grubą kreską? Michał Probierz jest dla pana gwarantem lepszych czasów?

W piłce nożnej nie ma takiego pojęcia jak "gwarancja", wszystko weryfikuje boisko. Wiemy dobrze, że z Wyspami Owczymi gramy w momencie, w którym warunki atmosferyczne nie będą sprzyjające. Mam na myśli okres wichur - powiewy wiatru do 80 kilometrów na godzinę, deszcze, ogólne zimno. Dodatkowo gramy z nimi na sztucznej nawierzchni. Nasi zawodnicy są przygotowani do innych warunków, ale to oczywiście nie jest żadne wytłumaczenie. Zmierzam do tego, że łatwo nie będzie. Rozmawiał pan z piłkarzami po meczach eliminacyjnych. Co jest tej grupie najbardziej potrzebne? Zaufanie, troska, wstrząs?

Na pewno zawodnicy widzą, jaka odpowiedzialność na nich spoczywa. Społeczeństwo wymaga wygrywania meczów z takimi drużynami jak Mołdawia czy Albania. Na pewno chłopakom przyda się teraz więcej spokoju, mniej hejtu, mniej nienawiści. Bo widzę, że taka fala idzie na drużynę w gorszym momencie. Cały czas mamy szansę na awans z drugiego miejsca. Do tej pory były niespodzianki w naszej grupie i zobaczymy, jak pójdzie naszym rywalom. A jeżeli nie wygramy dwóch październikowych meczów w eliminacjach to co się stanie?

To nasza sytuacja skomplikuje się, ale nadal będziemy mieli szanse na awans do mistrzostw Europy.

Co pan myśli o tym, co wydarzyło się w Alkmaar po meczu Legii w Lidze Konferencji?

To dla mnie karygodne i niedopuszczalne. Prezes klubu i zawodnicy powinni być otoczeni specjalną troską. Wiem, że UEFA prowadzi własne dochodzenie i niebawem zamknie tę sprawę. Są nagrania wideo, które pokazują, jak chamsko został potraktowany Dariusz Mioduski. Nie można mówić, że nie chce się nas, Polaków, w innym kraju. Nawiązuje tu do słów pani burmistrz Alkmaar. Chyba pierwszy raz w historii futbolu piłkarze trafili z boiska do aresztu. Nie mogę uwierzyć w to, co wydarzyło się w Holandii. Jako PZPN będziecie pomagać Legii?

Tak, rozmawiałem z Dariuszem Mioduskim. Jeżeli będzie potrzeba, wesprzemy Legię w UEFA w sposób formalny, na piśmie. Darek przekazał mi, że dochodzenie trwa i żebyśmy na razie czekali na werdykt. Tu chodzi o dobre imię klubu, Legii, ale także o honor Polaków. Nie pozwolimy na takie traktowanie nas w obcym kraju. rozmawiał Mateusz Skwierawski

Michał Probierz dał jasny sygnał. Idzie nowe [OPINIA] Czekał na to półtora roku. "Przetrawił traumę"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy reprezentacja Polski awansuje na Euro 2024?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (11)
avatar
kareta
12.10.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nie ma się co oszukiwać. Obecnie nie mamy dobrych piłkarzy jak twierdzi Tomaszewski.W zagranicznych ligach większość nie gra regularnie, siedzą na ławce rezerwowych. Dlatego nie oczekujmy żadny Czytaj całość
avatar
LowcaKitu
11.10.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
A kibice apelują o trochę moralności i samokrytyki. Ta reprezentacja wręcz ośmiesza Polskę na arenie międzynarodowej a wiadomo które media jeszcze w tym pomagają. Kibice oczekują od zawodników Czytaj całość
avatar
AmerykaninUSA
11.10.2023
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Moze troche nie na temat...ale juz od dłuższego czasu sygnalizuje...Wieteska jest b słabym piłkarzem...co potwierdziło się w ostatniej kolejce Serie A . Wstyd. Panie Probierz zobaczy Pan ze to Czytaj całość
avatar
Batmann
11.10.2023
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Kulesza pewnie sam hejtuje z anonima a innych poucza. Owce i Polska - spotkały się dwie godne siebie drużyny, które prezentują podobną jakość na boisku.  
avatar
Nadszyszkownik
11.10.2023
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Kulesza przestań prdlć i podaj się do dymisji.