LE: klub Olkowskiego nie podbił Marakany. Znamy uczestników fazy pucharowej

1.FC Koeln przegrał 0:1 z Crveną Zvezdą Belgrad. Klub Pawła Olkowskiego nie awansował do fazy pucharowej Ligi Europy. W tej samej grupie Arsenal rozbił 6:0 BATE Borysów. Athletic Bilbao przerwał długi impas w meczach wyjazdowych.

Paweł Olkowski (z lewej) Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Paweł Olkowski (z lewej)
Paweł Olkowski wystąpił w pięciu z sześciu meczów 1.FC Koeln w fazie grupowej Ligi Europy. Decydujący o losie przedstawiciela Bundesligi pojedynek rozpoczął w podstawowym składzie. Na "Marakanie" Kozły interesowało tylko zwycięstwo. Tylko taki wynik pozwalał zastąpić Crvenę Zvezdę Belgrad na miejscu premiowanym awansem.

Paweł Olkowski maczał palce przy jedynym golu tego meczu. W 22. minucie Polak pogubił się, kiedy dostał podanie za plecy i nie zablokował dośrodkowania Milana Rodicia. Zakończył je płaskim strzałem na 1:0 dla gospodarzy Slavoljub Srnić. Kozły potrzebowały w tym momencie dwóch trafień, aby wyprzedzić stołeczny klub, jednak już w pierwszej połowie niewiele wskazało na taki obrót wydarzeń. Ciekawe akcje Koeln były rzadkością.

Po przerwie Crvena Zvezda cofnęła się na własną część boiska. To ekipa z Niemiec miała atakować i ryzykować, żeby Serbowie dostali miejsce do wyprowadzania kontr. Oba pomysły na grę nie zaowocowały golem. Dzięki zwycięstwu 1:0 Crvena Zvezda zagra wiosną w europejskich pucharach po raz pierwszy w tym wieku. Po raz drugi w historii pokonała Koeln w Belgradzie.

W tej samej grupie Arsenal FC potwierdził zwycięstwem 6:0 z BATE Borysów swoją wyższość nad konkurentami. Mathieu Debuchy, Theo Walcott oraz Jack Wilshere odebrali Białorusinom szansę na zapunktowanie już w pierwszej połowie. Po przerwie egzekucja trwała. Na murawie nie było tradycyjnie takich gwiazd jak Alexis Sanchez, Mesut Oezil oraz Alexandre Lacazette. Był Mohamed Elneny i w 74. minucie ustalił rezultat.

Dwa tygodnie temu Athletic Bilbao znalazł się na upragnionym miejscu premiowanym awansem. Pozostanie na nim gwarantował remis na terenie Zorii Ługańsk. Szanse Basków na sukces były duże, choć alarmujące dla nich były wyniki na wyjazdach w tym sezonie. Od sierpnia do czwartku nie pokonali nikogo poza Bilbao. Wielki impas udało się przerwać dzięki trafieniom na 2:0 Aritza Aduriza oraz Raula Garcii w ostatnich 20 minutach.

Lazio zagwarantowało sobie awans po czwartym meczu i od miesiąca relaksowało się w Lidze Europy. Trener Simone Inzaghi ma w perspektywie nie tylko spotkania ligowe, ale również pojedynek w Pucharze Włoch, dlatego z SV Zulte Waregem nie zagrali między innymi Ciro Immobile, Sergej Milinković-Savić, Marco Parolo, Stefan de Vrij, Thomas Strakosha. Rzymskie rezerwy nie poradziły sobie w Belgii i zostały pokonane 2:3.

Od czwartku znany jest komplet 32 uczestników fazy pucharowej Ligi Europy. Do 24 klubów, które przeszły suchą stopą przez rywalizację w grupie, dołączają spadochroniarze z Ligi Mistrzów.

6. kolejka fazy grupowej:

GRUPA G:

Hapoel Beer Szewa - Viktoria Pilzno 0:2 (0:1)
0:1 - Lukas Hejda 29'
0:2 - Tomas Horava 83'

FCSB Bukareszt - FC Lugano 1:2 (0:2) 0:1 - Fabio Daprela 3' 0:2 - Balint Vecsei 32' 1:2 - Harlem Gnohere 60'

GRUPA H:

Crvena Zvezda Belgrad - 1.FC Koeln 1:0 (1:0)
1:0 - Slavoljub Srnić 22'

Arsenal FC - BATE Borysów 6:0 (3:0) 1:0 - Mathieu Debuchy 11' 2:0 - Theo Walcott 37' 3:0 - Jack Wilshere 43' 4:0 - Denis Poljakow (sam.) 51' 5:0 - Oliver Giroud (k.) 65' 6:0 - Mohamed Elneny 74'

Olympique Marsylia - Red Bull Salzburg 0:0

Vitoria Guimaraes - Konyaspor 1:1 (0:1) 0:1 - Mehdi Bourabia 15' 1:1 - Ali Turan (sam.) 77'

Liga Europy, gr. I 2017/2018

1 Red Bull Salzburg 6 3 3 0 7:1 12
2 Olympique Marsylia 6 2 2 2 4:4 8
3 Konyaspor 6 1 3 2 4:6 6
4 Vitoria Guimaraes 6 1 2 3 5:9 5

GRUPA J:

Zoria Ługańsk - Athletic Bilbao 0:2 (0:0)
0:1 - Aritz Aduriz 70'
0:2 - Raul Garcia 86'

Hertha Berlin - Ostersunds FK 1:1 (0:0) 0:1 - Sotiros Papagiannopoulos 59' 1:1 - Petar Pekarik 61'

GRUPA L:

Vardar Skopje - Rosenborg Trondheim 1:1 (1:1)
1:0 - Jose Dos Santos 8'
1:1 - Nicklas Bendtner (k.) 45'

Real Sociedad - Zenit Sankt Petersburg 1:3 (0:1) 0:1 - Aleksandr Jerochin 35' 1:1 - Willian Jose 58' 1:2 - Branislav Ivanović 65' 1:3 - Leandro Paredes 85'