Napoli - Juventus: Zieliński zmarnował szansę, Milik zmieniony w pierwszej połowie. Zespół z Turynu już prawie z tytułem

Juventus wygrał w Neapolu z wiceliderem 2:1 i już może świętować tytuł mistrzowski. Napoli swoje szanse na remis zmarnowało.
Marek Wawrzynowski
PAP/EPA / CIRO FUSCO / Na zdjęciu: Giorgio Chiellini (z lewej) i Arkadiusz Milik (z prawej)

To, że Juventus będzie po raz ósmy z rzędu mistrzem Włoch, nie podlegało dyskusji. Jedyne pytanie brzmiało - w jakim stylu i z jaką przewagą. Po wygranej w Neapolu z wiceliderem, Juve ma już 16 punktów przewagi.

Mecz kończył się jednak w atmosferze skandalu. Kibice z trybun krzyczeli "złodzieje, złodzieje!" w kierunku sędziów, choć pretensje do arbitrów powinni mieć również goście. Do zawodników "strzelano laserami", było sporo zamieszania. Czyli była to "typowa włoska piłka w telegraficznym skrócie".

Dla gości ten mecz ułożył się idealnie. Mieli - trzeba przyznać - sporo szczęścia. W 11. minucie niewiele zabrakło, a Piotr Zieliński sprawdziłby umiejętności Wojciecha Szczęsnego. Polski pomocnik wykorzystał zawahanie rywali i uderzył z ostrego kąta. Zabrakło mu szczęścia i piłka nieznacznie przeleciała obok słupka.

W 27. minucie bramkarz Napoli, Alex Meret, sfaulował w sytuacji sam na sam Cristiano Ronaldo i musiał opuścić boisko. Rezerwowy bramkarz David Ospina wszedł - niestety - za Arkadiusza Milika. Polak nie miał nawet okazji się wykazać.

A dodatkową karę wymierzył Miralem Pjanić, który pokonał Ospinę z wolnego. Ten wychowany w Luksemburgu i Francji Bośniak jest jednym z najważniejszych ogniw Juve. To on tworzy najwięcej okazji kolegom. I to będzie miało jeszcze znaczenie w dalszej części meczu. Zaraz po jego bramce swoją szansę miał Zieliński, ale trafił w słupek. A że, jak mawia powiedzenie, niewykorzystane sytuacje się mszczą, to Emre Can podwyższył na 2:0. Szansy Zielińskiego szkoda tym bardziej, że polski pomocnik był jednym z najlepszych zawodników na boisku.

Gdy zawodnicy schodzili na przerwę, niewiele osób pewnie sądziło, że przeciętne Napoli może cokolwiek w tym spotkaniu zdziałać. Ale tuż po przerwie z pomocą gospodarzom nieoczekiwanie przyszedł Pjanić. Zawodnik dotknął w niegroźnej sytuacji piłkę ręką i dostał drugą żółtą kartkę. Napoli poczuło krew, od tej pory osiągnęło sporą przewagę i w końcu w 61. minucie bramkę kontaktową strzelił Jose Callejon.

Zespół z Neapolu naciskał coraz częściej i miał swoją szansę. Tyle tylko, że Lorenzo Insigne na kilka minut przed końcem tego ciekawego meczu nie strzelił karnego. I to był chyba ostateczny cios w serce Neapolu.

Fani Napoli mieli po spotkaniu spore pretensje do sędziów, choć za karnego to Juve miało prawo czuć się skrzywdzone. Sędzia skorzystał co prawda z VAR, ale chyba sam nie mógł być pewien swojej decyzji.

Juve ma potężną 16-punktową przewagę i ściga się już tylko ze sobą. Sezon Serie A można uznać za zakończony, przynajmniej najważniejsze rozstrzygnięcie. Teraz najważniejszy cel to odrobić straty z Madrytu w Lidze Mistrzów.

SSC Napoli  - Juventus Turyn 1:2 (0:2)
0:1 - Pjanić 27'