Eliminacje Euro 2020: ważna wygrana Czechów, Islandia zawiodła na całej linii

Reprezentacja Czech już w strefie premiowanej awansem do turnieju finałowego Euro 2020. Zawiodła Islandia, która przegrała z Albanią i skomplikowała sobie sytuację w tabeli.

Szymon Mierzyński
Keidi Bare (z prawej) oraz Ari Skulasson (z lewej) PAP/EPA / Malton Dibra / Na zdjęciu: Keidi Bare (z prawej) oraz Ari Skulasson (z lewej)
Islandczycy mieli tyle samo punktów co Francja i Turcja, lecz jako jedyni z tej trójki nie poprawili dorobku, bo polegli 2:4. Zespół Erika Hamrena źle zaczął, potem dwukrotnie doprowadził do wyrównania, ale w ostatnim kwadransie stracił dwa gole i nie przywiózł z Elbasan Areny nawet jednego punktu.

Turcy zaś rozbili Mołdawię 4:0, a Francja wygrała u siebie z Andorą 3:0. Te drużyny mają teraz po 15 "oczek" i liderują w grupie H.

->Eliminacje Euro 2020. Francja - Andora: bezproblemowa wygrana mistrzów świata. Zmarnowany karny Griezmanna

Z roli faworyta wywiązali się Czesi, którzy pokonali na wyjeździe słabo dysponowaną w trwających eliminacjach Czarnogórę 3:0. Dzięki temu wykorzystali porażkę Kosowa z Anglią (3:5) i wskoczyli na 2. pozycję w tabeli grupy A.

W grupie B czołówkę goni Serbia, która ograła Luksemburg 3:1 i ma aktualnie 8 pkt. - o jeden mniej niż Portugalia. Lideruje Ukraina, która w 6. kolejce pauzowała.

->Eliminacje Euro 2020: zmarnowana szansa Węgrów, problemy Rosji z Kazachstanem

Czarnogóra - Czechy 0:3 (0:0)
0:1 - Tomas Soucek 54'
0:2 - Lukas Masopust 58'
0:3 - Vladimir Darida (k.) 90+4'

W reprezentacji Czarnogóry wystąpili pomocnik Legii Warszawa Marko Vesović (spędził na boisku 90 minut) oraz pomocnik Wisły Kraków Vukan Savicević (wszedł do gry w 73. minucie).

5 Czarnogóra 8 0 3 5 3:22 3

Luksemburg - Serbia 1:3 (0:1) 0:1 - Aleksandar Mitrović 36' 0:2 - Nemanja Radonjić 55' 1:2 - David Turpel 66' 1:3 - Aleksandar Mitrović 78'

4:2 - Sokol Cikalleshi 82'

Mołdawia - Turcja 0:4 (0:1) 0:1 - Cenk Tosun 37' 0:2 - Deniz Turuc 57' 0:3 - Cenk Tosun 79' 0:4 - Yusuf Yazici 88'