PKO Ekstraklasa. Zagłębie Lubin - Wisła Kraków: seria zwycięstw Białej Gwiazdy podtrzymana

Wisła Kraków wygrała po raz czwarty z rzędu w PKO Ekstraklasie. Zawodnicy Białej Gwiazdy 1:0 pokonali w Lubinie Zagłębie i wydostali się ze strefy spadkowej.

Michał Piegza
piłkarz KGHM Zagłębie Lubin Damjan Bohar (z lewej) i Kuba Błaszczykowski (z prawej) z Wisły Kraków PAP / Maciej Kulczyński / Na zdjęciu: piłkarz KGHM Zagłębie Lubin Damjan Bohar (z lewej) i Kuba Błaszczykowski (z prawej) z Wisły Kraków
Po rundzie jesienne Wisła w lidze znajdowała się w trudnej sytuacji. Zagłębie chce powalczyć o górną ósemkę, ale forma Miedziowych w pierwszym meczu nie rzucała na kolana. Lepiej wyglądała gra krakowian, którzy efektownie pokonali Jagiellonię.

W Lubinie od początku to goście byli aktywniejsi w ofensywie. Zagłębie nie kwapiło się do ataku. W 5. minucie Jakub Błaszczykowski zagrał w prostopadle do Alona Turgemana, strzał z siedmiu metrów na rzut rożny odbił Konrad Forenc.

W kolejnych minutach z boiska wiało nudą. Przeważała Biała Gwiazda, która jednak nie potrafiła kolejny raz zagrozić lubinianom. Ciekawie zrobiło się w ostatnim kwadransie premierowej odsłony. W 31. minucie w boczną siatkę trafił Maciej Sadlok. Pięć minut później pierwszą dobrą okazję wykreowali sobie Miedziowi. Po dograniu z rogu piłkę zgrał Lubomir Guldan, a Bartosz Białek spudłował głową uderzając z pięciu metrów.

Po zmianie stron w końcu ofensywniej zaczęło grać Zagłębie. Gospodarze jednak nie potrafili stworzyć sobie dogodnej okazji do zdobycia bramki. Słabiej prezentowała się Wisła, ale to goście zdobyli gola. W 64. minucie z okolic środka pola za plecy obrońców zagrał Maciej Sadlok. Do piłki doszedł Vukan Savicević i piętą uderzył ponad niepotrzebnie wychodzącym z bramki Forencem.

Przegrywając zaatakowało Zagłębie, ale długo nie potrafiło poważniej zagrozić Michałowi Buchalikowi. Udało się to Miedziowym w 79. minucie. Po dośrodkowaniu głową uderzał Guldan, piłka minęła bramkarza, ale z linii bramkowej wybił ją Rafał Janicki.

W końcówce Wisła kontrolowała przebieg meczu i dowiozła skromną wygraną do końca. To czwarte z rzędu ligowej zwycięstwo Białej Gwiazdy. Dzięki niemu krakowianie wydostali się ze strefy spadkowej. Z kolei Zagłębie może mieć spore problemy z awansem do górnej ósemki.

KGHM Zagłębie Lubin - Wisła Kraków 0:1 (0:0)
0:1 - Vukan Savicević 64'

Zagłębie Lubin: Konrad Forenc - Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Sasa Balić - Jakub Tosik (74' Matyas Tajti), Bartosz Slisz - Sasa Zivec (74' Patryk Szysz), Filip Starzyński, Damjan Bohar - Bartosz Białek.

Wisła Kraków: Michał Buchalik - Maciej Sadlok, Lukas Klemenz, Rafał Janicki, Łukasz Burliga (46' David Niepsuj) - Vullnet Basha - Kamil Wojtkowski, Vukan Savicević (75' Nikola Kuveljić), Georgij Żukow, Jakub Błaszczykowski - Alon Turgeman (81' Aleksander Buksa).

Żółte kartki: (Zagłębie) oraz Wojtkowski, Savicević (Wisła).

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce).

Widzów: 4 349.

Wisła Kraków utrzyma się w PKO Ekstraklasie?