Bundesliga. Fortuna Duesseldorf wygrała po żwawym pościgu. Trwa kryzys Schalke 04 Gelsenkirchen

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / MARTIN MEISSNER / POOL / Na zdjęciu: Marcel Sobottka i Matija Nastasić

Fortuna Duesseldorf zwyciężyła po czterech remisach z rzędu i przybliżyła się do utrzymania w Bundeslidze. Pokonała 2:1 Schalke 04 Gelsenkirchen, choć jako pierwsza straciła gola. Na odwrócenie wyniku potrzebowała zaledwie kwadransa.

Fortuna Duesseldorf pozostaje na lokacie barażowej, ale konsekwentnie zbliża się do bezpiecznej strefy w tabeli. Zapunktowała już po raz szósty z rzędu i tym razem nie musi zadowolić się tylko "oczkiem" jak po czterech poprzednich meczach. W konfrontacji z Schalke 04 Gelsenkirchen liczyła na pełną pulę i dopięła swego. Jej przeciwnik z Zagłębia Ruhry wrócił do Bundesligi w niskiej formie, co gospodarze chcieli i potrafili wykorzystać.

Fortuna została ustawiona przez trenera Uwe Roeslera ofensywnie, Schalke ostrożnie i miało to przełożenie na początek spotkania. To gospodarze starali się atakować i już po kwadransie mieli 78 procent posiadania piłki. Rywale tłoczyli się w jedenastu na własnej połowie boiska i oglądali staranne rozegrania Fortuny. Jedni i drudzy stworzyli jednak równie małą liczbę sytuacji strzeleckich w pierwszej połowie. Najgroźniejsze strzały Kenana Karamana i Daniela Caligiuriego zostały zatrzymane przez golkiperów.

Dopiero w drugiej części piłkarze nawiązali do widowiska, które stworzyli w rundzie jesiennej. Zakończyło się ono wynikiem 3:3, obie drużyny były na prowadzeniu, a ostatnio słowo w sprawie wyniku należało do Fortuny. Rewanż nabrał z czasem podobnych rumieńców.

Przede wszystkim padły gole. W 53. minucie Weston McKennie uciekł obrońcom i główkował na 1:0 dla Schalke po wrzutce Bastiana Oczipki z rzutu wolnego. Trafienie było wczesnym efektem przyspieszenia gości, na które zdecydowali się w szatni. Ekipa z Gelsenkirchen prowadziła po raz pierwszy od restartu Bundesligi, ale nacieszyła się tym tylko przez 10 minut.

Po tym okresie Rouwen Hennings trafił na 1:1, dobijając uderzenie z rzutu wolnego obronione przez Markusa Schuberta. W 68. minucie Fortuna była już na prowadzeniu i cieszyła się z odwróceniu wyniku. Kenan Karaman wpakował piłkę z bliska do siatki po rzucie rożnym i zgraniu Kaana Ayhana. W ten sposób gospodarze zdobyli zaliczkę 2:1 po trwającym zaledwie kwadrans pościgu. W końcówce pokazali, że uczą się czegoś na własnych błędach z poprzednich kolejek i nie dali sobie odebrać pozytywnego wyniku.

Dawid Kownacki pozostaje poza kadrą Fortuny. Polak zakończył rehabilitację po poważnej kontuzji i dołączył do treningów z resztą zespołu, ale jeszcze odbudowuje formę i nie przekonał do siebie trenera. Uwe Roesler zapowiadał, że Kownacki jest gotowy do powrotu do kadry meczowej, ale na razie nie powołał go nawet na ławkę rezerwowych.

Fortuna Duesseldorf - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:1 (0:0) 0:1 - Weston McKennie 53' 1:1 - Rouwen Hennings 63' 2:1 - Kenan Karaman 68'

Fortuna: Florian Kastenmeier - Kaan Ayhan, Andre Hoffmann, Markus Suttner (70' Niko Giesselmann) - Matthias Zimmermann, Kevin Stoeger, Marcel Sobottka (61' Adam Bodzek), Valon Berisha (81' Alfredo Morales), Erik Thommy - Kenan Karaman, Rouwen Hennings (81' Steven Skrzybski)

Schalke: Markus Schubert - Jonjoe Kenny, Salif Sane, Matija Nastasić, Bastian Oczipka - Weston McKennie, Ozan Kabak - Daniel Caligiuri (74' Ahmed Kutucu), Alessandro Schoepf, Rabbi Matondo (85' Jean-Clair Todibo) - Guido Burgstaller (74' Michael Gregoritsch)

Żółte kartki: Sobottka, Hoffmann, Bodzek (Fortuna) oraz Burgstaller, Kabak (Schalke)

Sędzia: Tobias Welz