Legenda Manchesteru United ciężko chora. Zaapelował do młodych piłkarzy

Getty Images / Frank Tewkesbury / Na zdjęciu: Gordon McQueen
Getty Images / Frank Tewkesbury / Na zdjęciu: Gordon McQueen

"Uporczywe zagrywanie piłki głową może wiązać się z ryzykiem" - apeluje rodzina Gordona McQueena. Były piłkarz Manchesteru United i reprezentacji Szkocji zachorował na demencję naczyniową.

Rodzina Gordona McQueena poinformowała, że 78-latek zmaga się z demencją naczyniową. To druga, po chorobie Alzheimera, najczęściej diagnozowana choroba otępienna. Ma charakter postępujący, a ryzyko zachorowania na nią rośnie wraz z wiekiem. Przyczyną demencji naczyniowej są wielokrotne zawały naczyń mózgowych, tzw. "mini-zawały".

McQueen karierę piłkarską rozpoczął w szkockim St. Mirren. Później grał w Leeds United i Manchesterze United. Z "Pawiami" sięgnął po mistrzostwo Anglii, a w 1975 r. awansował do finału Pucharu Europy (ówczesna Liga Mistrzów). Z "Czerwonymi Diabłami" wygrywał Puchar Anglii i Tarczę Wspólnoty.

Rosły obrońca miał też na koncie 30 występów w reprezentacji Szkocji, dla której zdobył 5 bramek. Po zakończeniu kariery przez krótki okres był trenerem szkockiego Airdrie, a później został popularnym ekspertem telewizyjnym Sky Sports.

Chorobę u McQueena zdiagnozowano w styczniu tego roku. "Jako rodzina uważaliśmy, że ważne jest, aby poinformować ludzi, zwłaszcza jeśli podnoszenie świadomości  może pomóc innym w podobnych sytuacjach. Podczas gdy jako rodzina trudno nam pogodzić się ze zmianami, jakie zaszły w tacie, on nie żałuje swojej kariery" - podkreśla żona i dzieci byłego piłkarza w specjalnym oświadczeniu.

Rodzina informuje, że niekorzystny wpływ na zdrowie McQueena mogło mieć częste zagrywanie piłki głową podczas kariery. "On chce, aby inni piłkarze z dzisiejszego pokolenia wiedzieli, że uporczywe zagrywanie piłki głową może wiązać się z ryzykiem. Tata strzelił kilka ważnych bramek po pamiętnych główkach, a na treningach w kółko ćwiczył takie zagrania z bramkarzem" - dodano.

Czytaj też
-> Czy demencja doprowadzi do rewolucji w futbolu?
-> Zakaz gry głową dla dzieci. Piłkarze mają problemy neurologiczne częściej niż inni

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: ale błąd. Co ten obrońca zrobił?!

Komentarze (0)