Fortuna I liga: trwa zapaść Górnika Łęczna. Drużyna wisi na włosku

Górnik Łęczna nie wykorzystał kolejnej szansy na przełamanie. W meczu z nisko notowanym Stomilem Olsztyn zremisował 1:1. Zagłębie Sosnowiec znów postrzelało i po zwycięstwie 4:0 z Puszczą Niepołomice detale dzielą je od utrzymania w Fortuna I lidze.

Karol Struski WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Karol Struski
Mecz w Łęcznej rozpoczął się od mocnego uderzenia, nie wypadało się na niego spóźnić. Stomil objął prowadzenie już w 3. minucie, kiedy to Jakub Mysiorski wykonał dobitkę własnego uderzenia obronionego przez Macieja Gostomskiego. Piłkarze z Warmii nie nacieszyli się prowadzeniem. W 5. minucie Serhij Krykun wykorzystał wrzutkę z prawego skrzydła do wyrównania na 1:1. Po takim otwarciu spotkania można było spodziewać się wysokiego wyniku, ale później piłka ani razu nie znalazła się w bramce.

Remis 1:1 ze Stomilem jest kolejnym rozczarowaniem dla Górnika. Podopieczni Kamila Kieresia nie potrafią wygrać meczu od dziewięciu kolejek. Od 1 kwietnia zdobyli sześć z możliwych 27 punktów. Beniaminek długo zajmował miejsce premiowane awansem do PKO Ekstraklasy, a teraz ledwo trzyma się na ostatniej lokacie w strefie barażowej. Przewaga szóstego Górnika nad siódmą Miedzią Legnica i ósmą Odrą Opole stopniała do punktu. Łęcznianom pozostały spotkania wyjazdowe z Zagłębiem Sosnowiec i domowe z Sandecją Nowy Sącz.

Starcie w Niepołomicach miało znaczenie dla sytuacji na dole tabeli. Zagłębie Sosnowiec poszło za ciosem po pokonaniu 3:0 GKS-u 1962 Jastrzębie i tym razem rozbiło 4:0 Puszczę. To oznacza, że podopieczni Kazimierza Moskala mają w tabeli sześć punktów przewagi nad ostatnim GKS-em Bełchatów. Z tym przeciwnikiem mają co prawda niekorzystny bilans meczów bezpośrednich, więc jeszcze nie zagwarantowali sobie utrzymania, ale jest ono na wyciągnięcie ręki.

Zagłębie objęło prowadzenie w pierwszym kwadransie identycznie jak przed nieco ponad tygodniem. Mateusz Machała wykorzystał dośrodkowanie dobrze dysponowanego i znanego w województwie małopolskim Patrika Misaka. Gola na 2:0 zdobył Filip Karbowy uderzeniem tak precyzyjnym, że piłka przed lądowaniem w siatce, odbiła się od słupka. Misak dorzucił bramkę do asysty w 71. minucie, a na deser jeszcze dograł piłkę Joao Oliveirze przed golem na 4:0.

Forma Puszczy w rundzie wiosennej jest opłakana. Tylko dzięki kapitałowi zdobytemu przed okresem przygotowań nie drży o utrzymanie, ponieważ w 2021 roku zdobyła tylko 11 punktów w 15 kolejkach.

32. kolejka Fortuna I ligi:

Górnik Łęczna - Stomil Olsztyn 1:1 (1:1)
0:1 - Jakub Mysiorski 3'
1:1 - Serhij Krykun 5'

Puszcza Niepołomice - Zagłębie Sosnowiec 0:4 (0:2) 0:1 - Mateusz Machała 15' 0:2 - Filip Karbowy 39' 0:3 - Patrik Misak 71' 0:4 - Joao Oliveira 75'