El. MŚ 2022: show Cristiano Ronaldo! Zapewnił zwycięstwo reprezentacji Portugalii i został rekordzistą

Reprezentacja Portugalii dzięki Cristiano Ronaldo z trzecim zwycięstwem w eliminacjach do mistrzostw świata w 2022 roku. W spotkaniu grupy A portugalski zespół przed własną publicznością pokonał Irlandię 2:1, a CR7 ustrzelił dublet.

Tomasz Rosiński
Cristiano Ronaldo PAP/EPA / ANTONIO COTRIM / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo
Portugalczycy przystępowali do środowej rywalizacji w roli zdecydowanych faworytów, ale Irlandczycy zamierzali postawić im trudne warunki gry.

Od początku konfrontacji podopieczni Fernando Santosa starali się narzucić swój styl i w 10. minucie po faulu Jeffa Hendricka na Bruno Fernandesie wywalczyli rzut karny, a sędzia swoją decyzję potwierdził jeszcze na VAR-ze.

Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł niezwykle doświadczony Cristiano Ronaldo i przegrał pojedynek z 19-letnim golkiperem gości, Gavinem Bazunu.

Natomiast w 28. minucie doskonałej okazji do otworzenia wyniku tego meczu nie wykorzystał Diogo Jota, który z bliskiej odległości trafił w słupek.

Kiedy wydawało się, że gospodarze są bliscy wyjścia na prowadzenie, bramkę tuż przed przerwą zdobyli przyjezdni. Dokładnie z rzutu rożnego dośrodkował Jamie McGrath, zaś celnie główkował John Egan.

Po zmianie stron podrażnieni reprezentanci Portugalii ciągle znajdowali się w ofensywie, ale bardzo długo nie potrafili znaleźć sposobu na dobrze dysponowaną defensywę irlandzkiej ekipy.

Portugalczycy dopięli swego dopiero w samej końcówce, kiedy to w imponującym stylu przebudził się Ronaldo. Najpierw nowy-stary zawodnik Manchesteru United w 89. minucie wykorzystał dośrodkowanie Goncalo Guedesa i skierował piłkę głową do siatki.

Natomiast kilka sekund przed ostatnim gwizdkiem arbitra (już w doliczonym czasie gry) CR7 niemal skopiował swój wcześniejszy wyczyn, lecz tym razem udanie główkował po wrzutce w wykonaniu Joao Mario.

To były gole numer 110 i 111 w kadrze autorstwa Cristiano Ronaldo, który został rekordzistą pod względem bramek dla reprezentacji, wyprzedzając w tej klasyfikacji Irańczyka Aliego Daeiego (109 trafień).

El. MŚ 2022, gr. A:

Portugalia - Irlandia 2:1 (0:1)
0:1 - John Egan 45'
1:1 - Cristiano Ronaldo 89'
2:1 - Cristiano Ronaldo 90+6'

Portugalia: Rui Patricio - Joao Cancelo (82' Goncalo Guedes), Pepe, Ruben Dias, Raphael Guerreiro (62' Tavares Mendes) - Bruno Fernandes (62' Joao Mario), Joao Palhinha (73' Joao Moutinho), Bernardo Silva - Cristiano Ronaldo, Diogo Jota, Rafa Silva (46' Andre Silva).

Irlandia: Gavin Bazunu - Seamus Coleman, Shane Duffy, Dara O'Shea (35' Andrew Omobamidele), John Egan, Matt Doherty - Jeff Hendrick, Josh Cullen, Jamie McGrath (90' Jayson Molumby) - Aaron Connolly (72' James McClean), Adam Idah (90' James Collins).

Żółte kartki: Cristiano Ronaldo (Portugalia) oraz Matt Doherty, Aaron Connolly, Dara O'Shea, Jeff Hendrick (Irlandia).

Sędziował: Matej Jug (Słowenia).

*Cristiano Ronaldo (Portugalia) w 14. minucie nie wykorzystał rzutu karnego - Gavin Bazunu (Irlandia) obronił.