Wymarzony debiut! Adam Buksa jak Robert Lewandowski - mało kto tego dokonał

Adam Buksa jest 72. debiutantem w historii reprezentacji Polski, który w premierowym występie w koszulce z białym orłem na piersi zdobył bramkę, ale dopiero 12., któremu udało się to w meczu o stawkę! Podobnej sztuki dokonał m.in. Robert Lewandowski.

Maciej Kmita
Adam Buksa w objęciach Kamila Jóźwiaka PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Adam Buksa w objęciach Kamila Jóźwiaka
Nieszczęście Arkadiusza Milika i Krzysztofa Piątka okazało się szczęściem Adama Buksy. Gdyby nie problemy zdrowotne napastników Olympique Marsylia i Herthy Berlin, 25-latek z New England Revolution prawdopodobnie nie zostałby powołany na wrześniowe mecze eliminacji MŚ 2022 z Albanią, San Marino i Anglią. Otrzymaną od losu i Paulo Sousa szansę chwycił jednak mocno obiema rękami i nie zamierza jej puszczać.

Portugalczyk nie tylko zaprosił go na zgrupowanie, ale postawił na niego od pierwszej minuty w czwartkowym meczu z Albanią, a krakowianin odwdzięczył się szkoleniowcowi za zaufanie i w doliczonym czasie gry pierwszej połowy zdobył dla Polski bramkę na 2:1, pokonując golkipera rywali precyzyjną "główką" po centrze Przemysława Frankowskiego.

Tym samym Buksa wszedł do wąskiego grona reprezentantów Polski, którzy okrasili golem debiut w narodowych barwach. Przed nim dokonało tego tylko 71 Biało-Czerwonych. "Tylko", bowiem rosły napastnik jest 957. reprezentantem kraju w historii. Mało tego, pierwszą bramkę w premierowym występie w spotkaniu o stawkę, a takim jest mecz z Albanią, wcześniej zdobyło tylko raptem 11. naszych graczy - 1,2 proc. wszystkich kadrowiczów.

Przed nim sztuki tej dokonali Andrzej Sykta, Jan Schmidt, Jerzy Sadek, Dariusz Dziekanowski, Dariusz Marciniak, Krzysztof NowakŁukasz Garguła, Radosław Matusiak, Robert Lewandowski, Bartosz Kapustka i Karol Świderski, któremu debiut w drużynie narodowej też umożliwił Sousa.

Andrzej Sykta Finlandia 6:2 08.11.1958 el. IO 1960

* - mecz trwa ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: rośnie nowa gwiazda futbolu. Przepiękny gol!

Czy Adam Buksa zadomowi się w reprezentacji Polski?