Rok do mundialu w Katarze. Bajka z czarnymi charakterami

Piłka Nożna
Piłka Nożna
Medyk, pozostał anonimowy, nabrał olbrzymich podejrzeń po kilku wypadkach, zastanawiało go również, że za każdym razem na miejscu zdarzenia jako pierwsza była katarska policja. Dochodziło nawet do sytuacji, gdy ludzie umierali kilka dni przed przyjazdem medyków.

- To zdarzało się regularnie. Policja zrzucała winę na atak lub niewydolność serca, ewentualnie zapaść. Wszyscy byli traktowani jako zmarli z powodu niewydolności sercowo-płucnej. Nie mieliśmy nic do powiedzenia w sprawie przyczyny śmierci - tłumaczył lekarz.

Problem z przestrzeganiem praw człowieka w Katarze zauważono chociażby w Danii. Dyrektor techniczny federacji, Jacob Jensen, przyznał, że sponsorzy z jego ojczyzny zamierzają nie podejmować żadnej działalności komercyjnej w kraju, który będzie gospodarzem MŚ 2022.

Nazwy sponsorów mają zniknąć także z koszulek treningowych reprezentacji Danii, a zamiast tego piłkarze będą nosili hasła związane z przestrzeganiem praw człowieka. - Będziemy prowadzić rozmowy z naszymi partnerami, aby wydać wspólne oświadczenie. Rozmawiamy także z kibicami. Mówimy im, że to wybór każdego z nich, czy chce jechać do Kataru. Chcemy, aby reformy w tym kraju przebiegały szybciej niż przebiegają obecnie - przyznał Jensen, cytowany przez "Daily Mail".

Dziennikarze, którzy prowadzili śledztwa dotyczące obozów pracy dla imigrantów, byli zatrzymywani przez katarskie służby. W poprzednim tygodniu ukazała się informacja, że policja zatrzymała dwóch Norwegów ze stacji NRK, którzy przygotowywali materiał z budowy stadionów na mundial.

Żurnaliści byli przetrzymywani przez ponad 30 godzin, a służby usunęły cały materiał, który zebrali dziennikarze, w dodatku katarski rząd oskarżył ich o wtargnięcie na teren prywatny i nagrywanie filmów bez pozwolenia. W momencie opuszczenia kraju cały sprzęt musieli zostawić w Katarze.

Do tego dochodzi katarskie prawo, które zakazuje chociażby homoseksualizmu czy spożywania alkoholu na terenie kraju. Oczywiście rządzący Katarem zapewniają, że wszystkie te kwestie będą uregulowane i nikomu nie wydarzy się krzywda ze względu na orientację seksualną, a spożywanie napojów procentowych na czas trwania imprezy ma być dozwolone. Ale co z prawem szariatu, które zakazuje picia alkoholu w miejscach publicznych?

Bąk: - Proszę podchodzić do tego spokojnie. W mieście, w którym mieszkałem, było kilka sklepów, gdzie można było nabyć napoje nisko i wysokoprocentowe. W hotelach również można było w restauracjach spożywać piwo czy coś mocniejszego, więc nie ma możliwości, aby kibice nie mogli korzystać z uroków miast katarskich.

- Wiadomo jednak, że z uwagi na religię nie można sobie pozwolić na spożywanie na ulicy czy w parkach, choć słyszałem plotki, że na czas mundialu może się to zmienić. Jeden ze znajomych opowiadał mi, jak wyglądała kontrola trzeźwości przez policję. Po zatrzymaniu samochodu, policjant nakazał dmuchnąć kierowcy w chusteczkę, po czym ją powąchał i pozwolił jechać dalej. Służby mundurowe, kiedy jesteś dla nich w porządku, są niegroźne, wręcz miłe. Kiedy jednak ktoś sprawia problemy i zachowuje się niezbyt kulturalnie, są bardzo stanowcze - tłumaczy Bąk.

To jednak "lżejsze" sprawy. Ciężkie to afery korupcyjne, infrastrukturalne, a także konieczność przesunięcia terminu MŚ na późną jesień. Latem zorganizowanie turnieju w Katarze nie byłoby możliwe ze względu na upały. Areny turnieju mają być wyposażone w system chłodniczy, który będzie obniżał temperaturę na trybunach za pomocą klimatyzatorów. Te z kolei mają czerpać energię z promieni słonecznych.

Lista kontrowersji z każdym tygodniem się wydłuża. Kilka dni temu dziennikarze "Associated Press" przekazali światu sensacyjne doniesienia. Władze kraju-gospodarza World Cup 2022 zatrudniły Kevina Chalkera - byłego oficera CIA. Celem jego operacji były najważniejsze osoby w FIFA.

Szpieg miał rzekomo podstawiać osoby, które podawały się za fotoreporterów i miały za zadanie śledzenie rywali ubiegających się o organizację imprezy. Ponadto wynajęci ludzie mieli tworzyć na portalach społecznościowych konta kobiet - miałyby być wabikiem do pozyskania kontaktu z konkurentami.

Były oficer CIA obrał za cel ważnych przedstawicieli FIFA. Firma wywiadowcza, z którą rzekomo współpracowali gospodarze mundialu, była zarejestrowana w Londynie. Chalker miał dostać dostęp do dokumentów finansowych byłych działaczy FIFA, w tym Jacka Warnera czy Chucka Blazera, aby pomóc w oszacowaniu kwot, które miały im zostać później wręczone jako łapówki.

Kalendarium

Wiosną 2022 będziemy poznawać kolejnych uczestników mistrzostw świata. Do tej pory znamy 13 reprezentacji, które na pewno powalczą o najważniejszy puchar w futbolu. Oprócz Kataru są to: Niemcy, Dania, Brazylia, Francja, Belgia, Chorwacja, Hiszpania, Serbia, Anglia, Szwajcaria, Holandia oraz Argentyna. Losowanie fazy grupowej mundialu odbędzie się 1 kwietnia w Dosze.

Po raz pierwszy w historii nie będziemy znali kompletu drużyn, które wystąpią w turnieju finałowym. Na 13-14 czerwca zaplanowano bowiem baraże międzykontynentalne, które wyłonią dwóch ostatnich finalistów World Cup 2022. O te miejsca powalczą: zwycięzca czwartej rundy eliminacji azjatyckich, czwarty zespół eliminacji strefy CONCACAF (Ameryka Północna), piąta ekipa strefy CONMEBOL (Ameryka Południowa) oraz zwycięzca drugiej rundy eliminacji w strefie Oceanii.

Niełatwe zadanie czeka także selekcjonerów. Nie będzie kilkunastodniowych zgrupowań i przygotowań do imprezy. Wszystko zostanie skrócone do maksimum. Ligi muszą zakończyć się przynajmniej osiem dni przed meczem otwarcia, który zaplanowany jest na 21 listopada i z tego prawa skorzystała choćby Premier League, która ogłosiła przerwę na mundial po 16. serii spotkań.

To oznacza, że Gareth Southgate będzie miał zaledwie kilka dni na przygotowanie Synów Albionu do turnieju. Liga angielska ma wrócić do gry tydzień po finale mundialu, który odbędzie się 18 grudnia.

UEFA zapowiedziała, że do dnia rozpoczęcia mundialu, muszą odbyć się także wszystkie mecze fazy grupowej Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy. Natężenie spotkań będzie zatem kosmiczne. Według wstępnych informacji pierwsze rundy LM i LKE zaplanowano na 5-7 lipca, a rewanże tydzień później.

Kwalifikacje wszystkich klubowych europejskich rozgrywek mają skończyć się do końca wakacji. A kiedy odbędzie się 6 kolejek fazy grupowej? Między 6 września a 3 listopada. Okienko reprezentacyjne w terminie FIFA jest przewidziane jesienią tylko raz: pomiędzy 19 a 27 września, kiedy reprezentacje będą mogły rozegrać dwa mecze.

W trakcie fazy grupowej mundialu każdego dnia będą rozgrywane cztery spotkania: o godzinach 13, 16, 19 i 22 czasu lokalnego (czyli dwie godziny później niż w Polsce, u nas pierwszy mecz zacznie się o godzinie 11.00, a ostatni o 20.00).

Oczywiście spotkania w ostatniej kolejce muszą odbywać się o tej samej porze w poszczególnych grupach - jedne grupy będą grały o 18, a inne o 22 czasu lokalnego. W fazie pucharowej nie będzie meczów rozgrywanych o 13.00 i 16.00 czasu lokalnego, a dziennie odbędą się maksymalnie dwa starcia.

Paweł Gołaszewski, "Piłka Nożna"

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy podoba Ci się pomysł zorganizowania mundialu w Katarze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×