Ależ dramat lidera. Wysoka cena za błąd reprezentanta Polski

Na długo zapamięta sobie ten mecz Paweł Podsiadło. Lider i najlepszy strzelec Grupy Azoty Unii Tarnów popełnił błąd, który najpewniej kosztował drużynę czwartą porażkę z rzędu w ORLEN Superlidze. Chrobry zaś nadal w grze o medal.

Krzysztof Kempski
Zawodnicy Grupa Azoty Unii Tarnów Materiały prasowe / Biuro Prasowe ORLEN Superligi / Na zdjęciu: Zawodnicy Grupa Azoty Unii Tarnów
Grupa Azoty Unia wpadła w spory dołek. Tarnowianie od 3 spotkań nie zanotowali wygranej i osunęli się w tabeli ORLEN Superlidze Mężczyzn na 9. lokatę. Nad 11. Piotrkowianinem mają tylko punkt więcej. Ostatni raz zwyciężyli jeszcze w zeszłym roku. Teraz udali się na Dolny Śląsk i w starciu z KGHM Chrobrym nie byli faworytem.

Pokazały to dobitnie pierwsze minuty spotkania. Przyjezdni grali dość chaotycznie. W dodatku bardzo często ostrzeliwali Antona Derewiankina (aż 60 proc. skuteczności), na którego zdecydował się postawić od początku Witalij Nat. Trener Marcin Janas szybko musiał zacząć reagować, bo wynik 2:7 w tej fazie rywalizacji wyjątkowo źle wpłynął na nastroje w zespole gości. Pomogło, tyle że na krótko.

Przyjezdni znowu zbyt łatwo tracili piłkę pod bramką miejscowych. W drugim kwadransie zdecydowanie więcej pracy mieli sędziowie. W krótkim czasie odesłali na ławkę kar aż piątkę graczy (trzech Chrobrego). Lepiej wykorzystała to Unia. Dwa trafienia "na pustaka", a potem jeszcze z prawego rozegrania dobrą decyzję podjął Dmitrij Smolikow. Zrobiło się 15:14. Choć to jeszcze nie był koniec strzelania przed przerwą. Wynik na sekundę przed końcem ustalił bowiem Wojciech Hajnos.

Trzeba przyznać, że spotkanie na Dolnym Śląsku mogło się podobać. Wystarczyło spojrzeć na statystyki. Oba zespoły miały podobną skuteczność (odpowiednio 76 i 77 proc.). Potwierdziło się to także w drugiej połowie. Tę lepiej zaczęli przyjezdni. Długo pracowali na to, by mieć remis. A tymczasem Paweł Podsiadło "dołożył" z kontry i dał gościom jednobramkową przewagę (20:19).

Od tamtej pory wiele się zmieniło. Teraz to Chrobry miał większe kłopoty. Nie sprawdził się między słupkami Rafał Stachera (1/10 obron). Derewiankin dał oddech w efektowny sposób wracając do bramki. Tarnowian mogła pogrążyć kara 2 minut dla Alberta Sanka i rzut karny dla gospodarzy. Patryk Małecki stanął wtedy na wysokości zadania. Ostatecznie tarnowianie zyskali szansę na remis, ale tylko w sobie znany sposób na kilka sekund przed końcową syreną piłkę z rąk wypuścił Podsiadło. To był koniec.