KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

ZPRP zabrał głos w sprawie SMS-u Gdańsk. "Podjęto szerokie działania"

Pierwszy oficjalny komunikat Związku Piłki Ręcznej w sprawie SMS-u Gdańsk. Szkoła kształcącą szczypiornistów może zostać zlikwidowana, a uczniowie, pomimo protestów rodziców, przeniosą się do Kwidzyna.

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Wychowankowie SMSu i trener Dariusz Tomaszewski WP SportoweFakty / Michał Domnik / Wychowankowie SMSu i trener Dariusz Tomaszewski
O sprawie pisaliśmy 28 maja. Jeden z rodziców szczypiornistów, Marek Witkowski, obszernie opowiedział o spotkaniu z udziałem władz związku i dyrekcją szkoły, podczas którego obwieszczono o zamiarze zamknięcia szkoły z powodu rzekomego braku hali do dyspozycji (CZYTAJ).

Decyzja wywołała ogromne kontrowersje, rodzice nie zamierzają odpuszczać i próbują ratować szkołę, która przez 20 lat wykształciła dziesiątki reprezentantów Polski.

ZOBACZ: Stal Mielec uratowana

O komentarz do sprawy poprosiliśmy Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Oto stanowisko władz (pisownia oryginalna):

27.03.2019 r. dyrekcja NLO SMS ZPRP w Gdańsku otrzymała pismo od Pani Bożeny Filimoniuk - Dyrektor Ogólnokształcących Szkół Sportowych w Gdańsku wyłącznie z informacją o konieczności ograniczenia wynajmowanych przez szkołę powierzchni hali sportowej przy ul. Kołobrzeskiej.

Z kolei pod koniec kwietnia br. Pan Leszek Paszkowski - Dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu telefonicznie poinformował Pana Henryka Szczepańskiego - Wiceprezesa ZPRP, że w roku szkolnym 2019/2020 NLO SMS ZPRP w Gdańsku w ogóle nie będzie mogła korzystać z tego obiektu.

Po otrzymaniu tej informacji Andrzej Kraśnicki - Prezes ZPRP natychmiast (29.04.2019 r.) wystosował pismo do Pani Aleksandry Dulkiewicz - Prezydent Miasta Gdańska z prośbą o wsparcie i pomoc w rozwiązaniu niezwykle ważnego dla gdańskiego sportu i całej polskiej piłki ręcznej problemu.

21.05.2019 do biura ZPRP wpłynęła odpowiedź, że hala przy ul. Kołobrzeskiej jest wykorzystana w 100 proc. i nie ma możliwości spełnienia oczekiwań wszystkich chętnych, którzy chcą ją wynajmować, z zaznaczeniem, że hala jest przeznaczona na treningi grup sportowych z gdańskich szkół publicznych.

Zapewniamy, że ZPRP podjął szerokie działania, aby NLO SMS ZPRP w Gdańsku kontynuowała swoją działalność w dotychczasowej lokalizacji, pozostając w kontakcie z władzami Gdańska, Szkołą oraz Rodzicami uczniów. W pełni rozumiemy niepokój Uczniów, Rodziców i Kadry Nauczycielskiej związany z ewentualną zmianą siedziby Szkoły.

Natychmiast rozpoczęte zostały poszukiwania innych możliwości i obiektów, jednak z uwagi na duże obłożenie i wysokie koszty żadna z hal sportowych nie spełnia wymogów logistycznych i treningowych NLO SMS ZPRP Gdańsk.

Z uwagi na informacje otrzymane z UM Gdańska podjęte zostały szybkie działania, aby znaleźć nowe miejsce, spełniające niezbędne i konieczne wymogi oraz gwarantujące odpowiednią jakość edukacji. O wszelkich ostatecznych decyzjach i wynikach rozmów poinformujemy w osobnym komunikacie.

Zapewniamy, że ZPRP podjął i prowadzi starania, by uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w NLO SMS ZPRP w Gdańsku mieli możliwość ukończenia edukacji w dotychczasowej lokalizacji.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Liverpool - Tottenham. Kto wygra Ligę Mistrzów? Głosy ekspertek podzielone
Czy wierzysz w argumentację ZPRP?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (4)
 • kip Zgłoś komentarz
  Po pierwsze - czemu ma służyć tak sformułowane pytanie w sondzie? Dlaczego nie : czy wierzysz w argumentację władz Gdańska ? Po drugie jak zawsze w tym kraju - ciągle ŹLE. Związek
  Czytaj całość
  próbuje znaleźć rozwiązanie - ŹLE. Nie szukałby - zaś ŹLE. Żaden z krytyków nie podał jakiegokolwiek rozwiązania. Tylko narzekać i pluć. Oto Polska właśnie.
  • pokorny Zgłoś komentarz
   Spójrzmy na to realnie: - korzyści dla miasta praktycznie żadne. SMS nie jest sklasyfikowany w żadnych rozgrywkach, halę ma praktycznie za darmo, a miejscowe grupy młodzieżowe muszą
   Czytaj całość
   płacić, - absolwenci wracają do klubów macierzystych, a jeśli nie to każdy klub biorący absolwenta (obojętnie czy to Wybrzeże Gdańsk czy Stal Mielec) musi dzięki zapłacić co najmniej 20.000 (połowa idzie do ZPRP, które na działalność szkoły nie daje grosza - płaci Ministerstwo Sportu), - coraz mniej klubów oddaje swoich wychowanków do SMS, że względu na słabe szkolenie i brak gry o stawkę praktycznie przez cały wiek juniora, - podajcie proszę ilu zawodników rozpoznawalnych w Europie wychował SMS w ostatnich 10 latach biorąc pod uwagę, że co roku ma 20 absolwentów, Jest jeszcze wiele innych historii, które prowadzą do stwierdzenia, że ta szkoła to prywatny folwark Pana wiceprezesa ZPRP i Dyrektora Lisiewicza ( jego syn jest w "elitarnej" kadrze szkoleniowej w SMS - bez żadnego stażu trenerskiego). Osobiście uważam, że miasto ten ruch wykonało kilka lat za późno.
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×