IHF Super Globe 2019. Cindrić show! FC Barca Lassa najlepszą drużyną świata

W sobotę rozstrzygnięto odbywające się od wtorku zawody IHF Super Globe 2019. Najlepszą drużyną na świecie trzeci raz z rzędu została FC Barca Lassa, która w finale pokonała THW Kiel (34:32). Duży wpływ na zwycięstwo miał Luka Cindrić.

Maciej Szumowski
Luka Cindrić Materiały prasowe / Handball Planet / Na zdjęciu: Luka Cindrić
W poprzednich latach do turniejów z cyklu IHF Super Globe dochodziło w stolicy Kataru, Dosze. Tym razem zawody odbyły się w Ad-Dammam w Arabii Saudyjskiej. W roli gospodarzy wystąpiły dwie ekipy - krajowe Al Wehda i Al Mudhar.

Dzięki zwycięstwom w regionalnych turniejach, do zmagań dostali się również najlepszy zespół Afryki Zamalek SC z Egiptu, mistrz Azji katarski Al-Duhail SC, czempion Oceanii Sydney University. Amerykę Południową i Środkową reprezentowało brazylijskie Handebol Clube Taubate, a Północną i Karaiby, po raz pierwszy w historii, amerykańskie New York City THC.

Europa miała trzech przedstawicieli - broniącą tytułu FC Barca Lassa, zwycięzcę ubiegłego sezonu Ligi Mistrzów Vardar Skopje i nagrodzony dziką kartą zespół THW Kiel.

Drużyny ze Starego Kontynentu były, nie bez przyczyny, zdecydowanymi faworytami rozgrywek. W piątkowych półfinałach THW Kiel pokonało Vardar Skopje 34:30, natomiast FC Barca, pomimo początkowych problemów, rozprawiła się z Al Wehda 34:24.

Gospodarze z Arabii Saudyjskiej dobrze radzili sobie też ze skopijczykami w meczu o trzecie miejsce. Do przerwy na tablicy widniał remis po 16, ale w drugiej połowie lepsi o cztery bramki okazali się Macedończycy (30:26). W drużynie triumfatora Ligi Mistrzów wyróżniali się Ivan Cupić i Dainis Kristopans, którzy rzucili kolejno po siedem i sześć bramek. Dobry występ zanotował też nowy gracz czerwono-czarnych, Pawieł Atman.

W finale IHF Super Globe zachwycał znany z barw PGE VIVE Kielce Chorwat, Luka Cindrić. Nowy zawodnik FC Barca rzucił jedenaście bramek i doprowadził mistrza Hiszpanii do zwycięstwa nad THW Kiel. Mecz miał wyrównany przebieg i dopiero w ostatnich minutach drużyna Xaviera Pascuala zatrzymała ekipę Filipa Jichy (34:32). Cindrić zaczął też spłacać swój transfer - dzięki wygranej w pucharze na konto "Blaugrany" trafiło 400 tys. dolarów. Kilończycy otrzymali zaś czek na 250 tysięcy.

Katalończycy triumfowali w światowych rozgrywkach po raz piąty, z czego trzeci z rzędu. Są również najbardziej utytułowanym zespołem w historii tych rozgrywek.