Liga Mistrzów. Mieszkow - PGE VIVE. Emocje w Brześciu. Mistrzowie Polski z ważnym zwycięstwem

Dominacja kielczan w pierwszej połowie i niezwykle zacięta walka w drugiej części meczu - tak wyglądało spotkanie 5. kolejki Ligi Mistrzów, w którym PGE VIVE pokonało na wyjeździe Mieszkow Brześć 31:27.

Aneta Szypnicka-Staniec
 Alex Dujshebaev WP SportoweFakty / Krzysztof Betnerowicz / Na zdjęciu: Alex Dujshebaev
Dwie porażki z rzędu postawiły szczypiornistów z województwa świętokrzyskiego w trudnej sytuacji - po czterech kolejkach mieli na swoim koncie zaledwie trzy punkty i zajmowali dopiero szóste miejsce w grupie B. Pojedynek z Mieszkowem był więc dla nich niezwykle ważny - nie tylko w kontekście przełamania słabszej formy, ale przede wszystkim zdobycia piekielnie ważnych punktów. Porażka w Brześciu oznaczałby dla mistrzów Polski spadek na siódme miejsce w zestawieniu.

Nic więc dziwnego, że już od początku meczu na Białorusi kielczanie byli niezwykle zmotywowani. Mistrzowie Polski przede wszystkim doskonale rozpoczęli - pierwsze minuty w wykonaniu przyjezdnych praktycznie ustawiły tempo całego starcia. Ogromna w tym zasługa Andreasa Wolffa, który zamurował przestrzeń między słupkami, grał na świetnej skuteczności i w pierwszej połowie odbił aż trzy rzuty karne.

Wolff miał jednak spore wsparcie w swoich obrońcach. Żółto-biało-niebiescy grali nie tylko twardo, ale przede wszystkim niezwykle czujnie. Szczypiorniści Mieszkowa musieli się mocno namęczyć, by zdobyć każdą bramkę, na dodatek kielczanie z dużą łatwością prowokowali rywali do popełniania błędów.

Dzięki szybkiemu objęciu prowadzenia kielczanie spokojnie przetrwali trudniejszy moment, gdy słabiej zaczęło im się wieść w ataku, a rywale zmniejszyli straty do dwóch trafień. Na szczęście dla mistrzów Polski gospodarze cały czas mieli kłopoty ze skonstruowaniem skutecznych ataków, na dodatek w ofensywie grali bardzo niedbale i często gubili piłki. Po trzydziestu minutach gry goście prowadzili już różnicą sześciu trafień.

W szatni Białorusini musieli dostać niezłą burę od trenera, bo na drugą połowę wyszli zupełnie odmienieni. Gospodarze zaczęli grać z dużo większym skupieniem i ze spokojem konsekwentnie zabrali się za zmniejszanie strat. Jeszcze na początku tej części meczu kielczanie bez większych problemów odpierali ataki graczy Mieszkowa, ale im bliżej było końcowej syreny, tym więcej wiary w uzyskanie pozytywnego wyniku mieli szczypiorniści z Brześcia.

Z każdą minutą na parkiecie robiło się coraz bardziej nerwowo, walka się zaostrzała, a sędziowie coraz częściej wysyłali zawodników obu drużyn na ławkę kar. Szczególnie emocjonująco zrobiło się na dziesięć minut przed ostatnim gwizdkiem. Białorusini uwierzyli, że są w stanie złamać mistrzów Polski i bardzo mocno na nich napierali. Gospodarze złapali z kielecką siódemką kontakt i zmniejszyli swoje straty zaledwie do jednego trafienia. Nieoceniony okazał się Władisław Kulesz, który w kluczowych momentach nie kalkulował, tylko posyłał w stronę białoruskiej bramki piekielnie mocne rzuty.

W końcówce zdecydowanie więcej zimnej krwi zachowali gracze Talanta Dujszebajewa i to oni cieszyli się ze zwycięstwa 31:27 i dwóch ważnych punktów.