Mistrzostwa świata to generalnie turniej europejski. Były dwie niespodzianki

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Martin Rose / Reprezentacja Brazylii kobiet
Getty Images / Martin Rose / Reprezentacja Brazylii kobiet
zdjęcie autora artykułu

1 grudnia rozpoczynają się mistrzostwa świata w piłce ręcznej, w których wystąpią zespoły z niemal wszystkich kontynentów. Kobiecy szczypiorniak od zawsze był zdominowany przez zawodniczki z Europy, choć zdarzyły się też niespodzianki.

Dziewięć pierwszych turniejów mistrzostw świata odbywało się w Europie. Jeśli chodzi o uczestniczące zespoły, już na drugim turnieju wystąpiły Japonki, jednak zajęły ostatnie, 9. miejsce. Pierwsze zwycięstwo w meczu zespołu spoza Europy miało miejsce w 1965 roku, kiedy Japonia pokonała niestety Polskę w meczu o przedostatnie, siódme miejsce.

W 1973 roku Japonki, które wciąż były jedynym zespołem spoza Europy zajęły już 10. miejsce na 12 drużyn, wygrywając dwa spotkania. Dwa lata później na turnieju zadebiutowały Tunezja i USA, wówczas jednak trzy zespoły spoza Europy zajęły trzy ostatnie miejsca. W kolejnych latach na mistrzostwach świata zagrały też Korea Południowa, Kanada, Algieria i Kongo. Pierwszym sukcesem było zajęcie 6. miejsca przez Koreę Południową w 1982 roku.

W 1990 roku turniej po raz pierwszy odbył się poza Europą - w Korei Południowej. Gospodynie przegrały jednak wszystkie mecze, a najwyżej - na ósmym miejscu uplasowały się Chinki. Gdy w 1993 roku wszystkie cztery zespoły spoza Europy uplasowały się na miejscach 11-16, była to prawdziwa tragedia ze strony w szczególności Koreanek, które w 1988 i 1992 roku zdobywały olimpijskie złoto.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Ronaldo i jego stara miłość

Wówczas prawdziwą rewelacją była reprezentacja Korei Południowej, która pokonała w fazie grupowej m.in. Rosję i Niemcy. W półfinale Koreanki trafiły na Danię, którą pokonały 33:31, a w finale wygrały z Węgierkami 25:20! Do siódemki kolejki została wybrana Lim O-kyeong, która była najlepszą lewą rozgrywającą. Na tym turnieju zadebiutowała też reprezentacja Brazylii, jako pierwszy zespół z Ameryki Południowej.

Koreanki od tego czasu zdobyły tylko jeden medal - brązowy na mistrzostwach świata w 2003 roku. 10 lat później sensację sprawiła Brazylia, która dwa lata wcześniej na własnej ziemi była piąta. W Serbii Brazylijki zdobyły złote medale.

Dwa lata temu na mistrzostwach świata najlepsze miejsce spośród zespołów spoza Europy zajęła Japonia, która zajęła 10. miejsce - w 24-zespołowej stawce, wzięło udział 11 zespołów spoza Starego Kontynentu.

W Hiszpanii powiększono liczbę reprezentacji, które zagrają na mistrzostwach świata. Na 32 drużyny, 14 to reprezentanci innych kontynentów niż Europa. Najwięcej, bo 6 zespołów to reprezentanci Azji. Do tego po 4 zespoły będą miały Afryka i obie Ameryki.

Czytaj także:  Polki poznały siłę czołówki  Totalna demolka w Opolu

Źródło artykułu:
Czy którykolwiek zespół spoza Europy zajmie miejsce w czołowej szóstce?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)