Nieważne jak zaczynasz, ważne jak kończysz. Mistrz Polski nie dał się zaskoczyć

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała inauguracyjną partię w starciu z Cuprum Lubin. W kolejnych setach udowodniła swoją wyższość i ostatecznie zwyciężyła 3:1.

Jakub Fordon
siatkarze Grupa Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: siatkarze Grupa Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle
Początek należał do przyjezdnych, bowiem w ataku radził sobie Adam Lorenc. A gdy asa serwisowego dołożył Florian Krage, Cuprum prowadził 9:5. Kędzierzynianie momentalnie złapali jednak kontakt, ale jeszcze przez długi czas z przodu byli rywale. Do remisu w połowie seta doprowadził Norbert Huber (16:16).

Od tego momentu oglądaliśmy grę punkt za punkt. Najpierw minimalnie z przodu byli przyjezdni, ale blok Łukasza Kaczmarka sprawił, że na prowadzenie wyszła ZAKSA (20:19). Cuprum był jednak w stanie zakończyć akcję na swoją korzyść po ataku przeciwników, bowiem sposób na Adriana Staszewskiego znalazł Kajetan Kubicki (22:21). A gdyby tego było mały, to asa serwisowego posłał Wojciech Ferens, po którym lubinianie mieli piłki setowe (24:22). Udało im się wykorzystać drugą z nich, w momencie, gdy serwis zepsuł Dmytro Paszycki.

Przegrany set podziałał na ZAKSĘ niczym zimny prysznic. Podrażniony mistrz Polski chciał szybko się odegrać, bowiem po błędzie Lorenca prowadził już 6:1. Przez długi czas przewaga gospodarzy falowała. Niebezpiecznie dla nich zrobił się, gdy asa serwisowego posłał Kubicki, bowiem po tym strata lubinian wynosiła jedynie dwa "oczka" (19:21). Z tego też powodu grę przerwał Tuomas Sammelvuo.

Po nim dwa z rzędu punkty zdobyli kędzierzynianie, którzy ostatecznie do samego końca utrzymali różnicę. Zwyciężyli 25:21 po zepsutej zagrywce przez Pawła Pietraszko i wyrównali stan pojedynku.

Po raz pierwszy w tym spotkaniu obejrzeliśmy wyrównany początek. Z biegiem czasu żadna z drużyn nie potrafiła zbudować większej przewagi. W momencie, gdy ZAKSA prowadziła 14:12 trzy z rzędu punkty zdobyli rywale. As serwisowy Pietraszko sprawił, że Cuprum był z przodu, a Tuomas Sammelvuo poprosił o przerwę.

Po niej ZAKSA wróciła na prowadzenie i w końcówce miała trzy "oczka" więcej, gdy kontrę skończył Huber (22:19). Cuprum nie znalazł odpowiedzi, bowiem od tego momentu zdobył jeden punkt atakiem. A błędy gości sprawiły, że mistrz Polski objął prowadzenie w meczu.

Od samego początku kolejnej odsłony oglądaliśmy grę punkt za punkt. W końcu jednak rozpędził się mistrz Polski, który po bloku Wojciecha Żalińskiego prowadził 17:14. Gdy wprowadzony na atak Remigiusz Kapica został zatrzymany przez Hubera, kędzierzynianie mieli pięć punktów więcej (22:17) i mecz w "garści". Rywali stać było tylko na jeden zryw, który nie przyniósł efektu. Kropkę nad "i" postawił Staszewski.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Cuprum Lubin 3:1 (23:25, 25:21, 25:21, 25:20)

ZAKSA: Żaliński, Huber, Kaczmarek, Staszewski, Paszycki, Janusz, Shoji (libero) oraz Śliwka, Smith, Kluth;

Cuprum: Berger, Pietraszko, Lorenc, Ferens, Krage, Kubicki, Szymura (libero) oraz Kapica, Kowalow, Czerny.

Przeczytaj także:
Coraz bliżej końcowych rezultatów w Pucharze CEV. W grze pozostały cztery drużyny