Faworyci bliżej udziału w Lidze Narodów 2024

Panowie dopiero w piątek rozpoczęli zmagania o ostatnie wolne miejsce w przyszłorocznej Lidze Narodów. Męski turniej Volleyball Challenger Cup rozgrywany jest w Dausze. Uczestniczy w nim osiem reprezentacji.

Anna Bagińska
Ujęcie z meczu Katar - Chiny w Challenger Cup Facebook / Qatar Volleyball Association / Ujęcie z meczu Katar - Chiny w Challenger Cup
Piątek rozpoczął się od małej niespodzianki. Chile po raz pierwszy wygrało mecz w Volleyball Challenger Cup i zameldowało się w półfinale. W pierwszym secie od stanu 8:8 siatkarze z Ameryki Południowej zdobyli 8 punktów z rzędu dzięki zagrywce Gabriela Arayi. To wystarczyło do triumfu w tej partii.

Drugiego seta Tunezyjczycy zaczęli wysokim prowadzeniem 6:1, ale rywale doprowadzili do remisu 11:11. To był decydujący moment. W trzeciej odsłonie meczu Chilijczycy byli przez większość czasu na prowadzeniu i doprowadzili je do końca.

W drugim meczu Ukraińcy pokonali 3:1 Chińczyków i tym samym przypieczętowali ich spadek z Ligi Narodów. Z wyjątkiem trzeciego seta, mecz przebiegał pod dyktando podopiecznych Ugisa Krastinsa. Najwięcej punktów zdobył Ołeh Płotnicki, w sumie 24. Znani z PlusLigi Vasyl Tupchii  i Dmytro Teriomenko dołożyli odpowiednio 18 i 15 punktów.

Do dalszej walki awansowali też gospodarze. Wygrali 3:0 z Tajlandią, ale nie przyszła im to łatwo. Rywale postawili twarde warunki i dwa sety zakończyły się grą na przewagi. Gospodarze o awans do finału powalczą z Chilijczykami. Unikną tym samym spotkania na tym etapie z faworytem całego turnieju, reprezentacją Turcji.

Turcy wygrali tegoroczną Złotą Ligę Europejską, a w finale pokonali innego uczestnika zmagań w stolicy Kataru, reprezentację Ukrainy. I to z nimi zmierzą się w półfinale. Ekipa znad Bosforu pokonała w ćwierćfinale reprezentację Dominikany.

Zwycięzcy nieco problemów mieli w trzecim secie, kiedy to rywal ich zaskoczył i wygrał partię do 24. Ale w kolejnym secie Turcy wrócili już na właściwą ścieżkę i wygrali 3:1. Najlepiej punktującym graczem był w zwycięskiej drużynie Adis Lagumdzija z dorobkiem 21 punktów.