Bogdanka LUK Lublin pokazał siłę na własnym terenie. Pogrom w trzecim secie

Bogdanka LUK wykonał pierwszy krok w kierunku 5. miejsca na koniec sezonu PlusLigi. Lublinianie nie mieli żadnych problemów z pokonaniem we własnej hali Trefla Gdańsk 3:0, który zaprezentował się znacznie poniżej oczekiwań.

Seweryn Czernek
Bogdanka LUK Lublin Materiały prasowe / PlusLiga / Bogdanka LUK Lublin
Czwartkowe spotkanie Bogdanka LUK-u Lublin z Treflem rozpoczęło rywalizację o 5. miejsce na koniec sezonu PlusLigi. Pierwsza z drużyn miała coś do udowodnienia po ćwierćfinałowej porażce z Projektem Warszawa, o której zadecydował "złoty set". Gdańszczanie walkę o półfinał przegrali z kolei po emocjonującej walce z Asseco Resovią Rzeszów.

To mogło zapowiadać ciekawą rywalizację. Przemawiała za tym również faza zasadnicza, którą obie drużyny zakończyły obok siebie. Nieco lepsi byli przyjezdni, którzy zajęli 5. lokatę z tylko o dwa punkty lepszym wynikiem od rywali.

Od początku bardzo mocne tempo narzucili lublinianie, którzy po ataku Tobiasa Christiana Branda odskoczyli na 5:2. Choć po chwili przyjezdni byli o krok od wyrównania, nie zdołali osiągnąć celu. Dodatkowo w środkowej fazie gospodarze ponownie zwiększyli przewagę, wychodząc po kolejnym zbiciu przyjmującego na 15:10. Rywale starali się jeszcze walczyć, ale nie potrafili odrobić tak wysokiej straty. Finalnie set zakończył się wynikiem 25:19 po ataku Damiana Schulza.

Druga partia nie przyniosła żadnej zmiany. Siatkarze LUK-u utrzymywali pewną grę i po bloku Marcina Komendy wyszli na 6:3. Gdańszczanie mogli wyrównać, jednak prowadzący ponownie ograbili ich z nadziei. Punktowali w każdym elemencie i zaczęli coraz bardziej uciekać z wynikiem, by po skutecznym zbiciu Alexandre Ferreiry odskoczyć na 14:8.

W późniejszych fragmentach przyjezdni zdołali się zmobilizować i nawiązali walkę, a 4-punktowa seria pozwoliła im zbliżyć się do rywali na dwa punkty. Decydujące fragmenty ponownie należały jednak do miejscowych, którzy po takiej samej serii i asie serwisowym Ferreiry cieszyli się z wygranej do 19.

Kolejną odsłonę lublinianie rozpoczęli od szybkiego prowadzenie 5:0 przy zagrywkach Jana Nowakowskiego. Siatkarze Trefla wyglądali na coraz bardziej zrezygnowanych, co odzwierciedlał bardzo słaby poziom. Tym samym gospodarze zmierzali autostradą w kierunku końcowego triumfu. Dość stwierdzić, że po bloku Marcin Kania odskoczyli już na 16:6. Prowadzący utrzymali świetną grę już do samego końca i rozbili rywali w tym secie do 14, a decydujący punkt zdobył Kania. Rewanżowe spotkanie w Gdańsku odbędzie się w poniedziałek 22 kwietnia.

Bogdanka LUK Lublin - Trefl Gdańsk 3:0 (25:19, 25:19, 25:14)

LUK: Nowakowski, Ferreira, Komenda, Schulz, Kania, Brand, Hoss (libero) oraz Malinowski, Wachnik

Trefl: Martinez, Sasak, Gałązka, Niemiec, Sawicki, Kampa, Koykka (libero) oraz Pawlun, Orczyk

MVP: Marcin Komenda (LUK)

Reprezentant Polski podsumował sezon. "Jesteśmy czymś więcej"