MŚ 2018: mundial w odcieniu pomarańczowym. Wyniki i tabele po niedzielnych meczach

Wygrana reprezentacji Holandii była największą sensacją niedzielnej serii spotkań. In minus swoich fanów zaskoczyli Finowie, niemiłosiernie męcząc się z Portoryko. Polacy tym razem odpoczywali.

Jacek Pawłowski
siatkarze reprezentacji Holandii Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Holandii
W grupie A siatkarskiego mundialu niemal wszystko jest jasne. Pewni awansu mogą czuć się Włosi, Słoweńcy oraz Belgowie. Powody do niedosytu mogą mieć Japończycy. W niedzielę, po wygranej w pierwszym secie, oddali inicjatywę podopiecznym Andrei Anastasiego i ostatecznie przegrali 1:3. Mecz o "być albo nie być" siatkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni rozegrają we wtorek z Argentyną.

W grupie B sensacjom nie ma końca. Holendrzy postanowili bowiem pokrzyżować szyki faworytom i po sobotniej wygranej nad Brazylią, odwrócili losy meczu z Francją, zwyciężając 3:2. Oranje są już pewni awansu do II rundy, ale z taką dyspozycją nie można wykluczyć, że powalczą o coś więcej. Z losem pogodzili się Chińczycy. Teoretycznie szanse mają Egipcjanie, ale tylko kosztem Brazylii. Taki scenariusz jest mało prawdopodobny.

Wyjątkowo interesująca jest sytuacja w grupie C, gdzie w walce o pierwsze miejsce liczą się nadal Serbowie, Amerykanie i Rosjanie. Sborna w niedzielę odpoczywała, natomiast dwie pozostałe ekipy wygrały swoje starcia. Szansę awansu do kolejnej rundy praktycznie stracili Kameruńczycy, bez złudzeń pozostaje Tunezja.

Do niespodzianki doszło w polskiej grupie, gdzie Finowie zaskakująco długo męczyli się z Portoryko. Dużo łatwiej ze swoim przeciwnikiem uporali się Bułgarzy, w trzech setach odprawiając Kubę.