Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Siatkówka. Sponsor Norwida oburzony słowami prezesa AZS-u Częstochowa. "To oszczerstwo"

Kamil Filipski zarzucił osobom związanym z Exact Systems Norwidem Częstochowa lobbowanie za tym, by AZS nie otrzymał licencji na grę w Krispol 1. Lidze. Tytularny sponsor domaga się natychmiastowego zdementowania tych słów przez prezesa AZS-u.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
siatkarze Exact Systems Norwida Częstochowa WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: siatkarze Exact Systems Norwida Częstochowa

Prezes AZS-u Częstochowa udzielił naszemu portalowi wywiadu, w którym zdradził kulisy upadku klubu i braku licencji na grę w Krispol 1. lidze. Rozmowa wywołała reakcję wśród osób związanych z Exact Systems Norwidem Częstochowa. Chodziło o fragment, w którym Kamil Filipski mówił o lobbingu w sprawie braku przyznania licencji. 

- Z tego co słyszałem osobą, która miała duże problemy, by AZS został w lidze jest pan Wachowiak z Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej. Jego brat jest prezesem Norwida. Lobbowali, by nie dać licencji AZS-owi. Teraz zrobili konferencję, na której mówiono, że za trzy lata awansują do PlusLigi - mówił nam Filipski.

Po opublikowaniu wywiadu skontaktował się z nami Lesław Walaszczyk, wiceprezes tytularnego sponsora Norwida, firmy Exact Systems. - Po przeczytaniu wywiadu z Prezesem AZS Częstochowa SSA Kamilem Filipskim, zmuszony jestem zabrać głos, ponieważ sprawa zaczęła mnie również dotyczyć. Jako tytularny sponsor Exact Systems Norwid Częstochowa oczekuję od Prezesa AZS Częstochowa Kamila Filipskiego natychmiastowego zdementowania słów, które Pan skierował do czytelników, że niejako Klub który wspieram, lobbował za nieprzyznaniem licencji klubowi AZS Częstochowa - przekazał nam Walaszczyk i poprosił o publikację poniższego listu. 

ZOBACZ WIDEO: Wilfredo Leon świetnie czuje się w reprezentacji Polski. "To wszystko posłuży za rok"

List wiceprezesa Exact Systems Sp. z o.o., Lesława Walaszczyka ws. wywiadu prezesa AZS-u Częstochowa, Kamila Filipskiego, opublikowanym na portalu WP SportoweFakty:

Exact Systems Sp. z o.o. jest sponsorem Stowarzyszenia Sportowego Seniorzy – Juniorom "Siatkówka 2002" prowadzącego KS Exact Systems Norwid Częstochowa od 2013 roku. Co roku systematycznie klub robi wymierne postępy organizacyjno-sportowe, wynikiem czego jest jego obecna stabilna sytuacja finansowa i sportowa. Systematyczną pracą zyskaliśmy grono wielbicieli siatkówki, którzy ten klub utrzymują, abyśmy mogli kibicować i cieszyć się grą naszych siatkarzy, którzy w większości są absolwentami klas sportowych Liceum im. C.K. Norwida w Częstochowie.

Z niedowierzaniem patrzyłem na Pański projekt, który z roku na rok pozytywnie eksplodował i AZS wygrał pierwszą ligę, co otworzyło mu drogę do barażu o najwyższą klasę rozgrywkową PlusLigę. Według mnie zabrakło kropki nad "i" bądź właśnie tych luźnych 2 mln złotych, o których Pan wspomniał.

Przykre w całej tej sytuacji jest to, że ten mistrzowski zespół, zarówno zawodników jak i trenerów, zbudowany w tak krótkim czasie, nie został odpowiednio doceniony i wynagrodzony za swoje osiągnięcia, a wręcz pozostał bez środków do życia. Z doświadczenia wiem, że stworzenie profesjonalnego klubu nie polega na możliwości wydania nieswoich pieniędzy (np. luźnych 2 mln), a na umiejętnym zarządzaniu środkami.

Fakt, że PLS tak długo zwlekał z wydaniem decyzji uważam za krzywdzące dla klubu, który Was zastąpił, ponieważ nie miał nawet tygodnia na przygotowanie się do rozgrywek. Pan, mając tyle czasu, w zasadzie rok twierdzi, że zabrakło tylko kilku godzin…

Zgodzę się, że Urząd Miasta Częstochowa nie ma wypracowanej strategii wspierania klubów młodzieżowych i profesjonalnych. Bez takiej strategii trudniej zarządzać budżetem klubowym, ale wybór decydentów miasta był demokratyczny i należy go uszanować.

W sezonie 2018/2019, w którym wspólnie rywalizowaliśmy na tym samym poziomie sportowym w I lidze, właśnie Urząd Miasta Częstochowa zdecydował się, aby promować Miasto Częstochowa przez Sport podpisując z AZS Częstochowa umowę o wartości 600.000 zł. Norwid takiego wsparcia od Miasta nie otrzymał, ale na koniec sezonu rozliczył WSZYSTKIE swoje zobowiązania.

W sezonie 2018/2019 (ostatnim granym przez AZS Częstochowa), Exact Systems Norwid Częstochowa wypożyczył do AZS Częstochowa zawodnika, za którego do tej pory nie została uregulowana faktura. Klub nie otrzymał żadnej propozycji ugody.

Rozmowę na temat połączenia klubów rozpocząłem osobiście z Państwem na początku Państwa przygody z siatkówką jesienią 2017 roku. Temat szybko się rozmył wraz z każdym wygrywanym przez AZS Częstochowa meczem ligowym. Prawdą jest, że wrócił Pan z tym pomysłem na wiosnę 2019 roku, gdy ukazało się wiele informacji o problemach finansowych klubu i było oczywistym, że do połączenia nie dojdzie, ponieważ zaległości AZS-u już wtedy przekraczały roczny budżet KS Exact Systems Norwid Częstochowa.

Zarówno ja, jak i osoby zarządzające KS Exact Systems Norwid Częstochowa to prawdziwi miłośnicy siatkówki. Informacje o tym, że ktokolwiek z klubu, który wspieram lobbował za nieprzyznaniem licencji klubowi AZS Częstochowa są oszczerstwem i naruszają dobra osobiste klubu. Dlatego oczekuję natychmiastowego zdementowania słów, które pod naszym adresem padły w w/w artykule.

KS Exact Systems Norwid Częstochowa występuje w kolejnym sezonie i pozostaje mi tylko ubolewać nad brakiem częstochowskich derbów przyciągających do naszych hal największe rzesze wiernych kibiców siatkówki.

Lesław Walaszczyk
Vice Prezes Exact Systems Sp. Z o.o.

Zobacz także:
Bunt siatkarek: Jacek Nawrocki leci do Włoch. Chce porozmawiać z zawodniczkami
Bunt w kadrze. Jacek Nawrocki odpowiedział na zarzuty siatkarek. "Nie jestem manipulantem"

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×