Brazylia na deskach! Nasi siatkarze idą jak burza

Reprezentacja Polski juniorów rywalizująca na mistrzostwach świata rozgrywanych we Włoszech i Bułgarii jest krok od awansu do półfinału. Podopieczni Daniela Plińskiego w poniedziałek pokonali 3:1 Brazylię.

Jacek Pawłowski
siatkarze reprezentacji Polski U-21 Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Polski U-21
Reprezentacja Polski, wygrywając z Brazylią 3:1, zapisała na swoim koncie czwarte zwycięstwo na turnieju mistrzostw świata U-21. Sukces odniesiony w meczu inaugurującym drugą rundę zmagań jest tym cenniejszy, że otwiera naszym siatkarzom drogę do awansu do półfinału turnieju. Przed Biało-Czerwonymi co prawda jeszcze starcia z Rosją i Bułgarią, jednak jak pokazuje przebieg dotychczasowych pojedynków, szansa na grę o medale jest bardzo realna.

W konfrontacji z brązowymi medalistami mundialu sprzed dwóch lat znakomicie zaprezentował się Michał Gierżot. Młody przyjmujący, który przed nadchodzącym sezonem dołączył do ekipy Cuprum Lubin, zapisał na swoim koncie 22 punkty, prowadząc drużynę do zwycięstwa. Z dobrej strony zaprezentowali się również Dawid Dulski (11 punktów) i Jakub Strulak (10 punktów). Na uwagę zasługuje aż 11 punktowych bloków w wykonaniu Polaków.

Poniedziałkowa wygrana to czwarty triumf Biało-Czerwonych na turnieju rozgrywanym w Bułgarii i we Włoszech. W pierwszej rundzie podopieczni Daniela Plińskiego odnieśli komplet zwycięstw, nie tracąc nawet punktu i oddając rywalom w trzech starciach zaledwie dwa sety. Nasza drużyna pokonała gospodarzy oraz Kubę 3:1 i Bahrajn 3:0.

W pozostałych grupach doszło do sporej niespodzianki. Z rywalizacji o medale odpadli bowiem Irańczycy. Persowie, którzy bronili tytułu mistrzowskiego wywalczonego przed dwoma laty, przegrali w grupie C z Belgią i Argentyną 2:3 i mimo zwycięstwa nad Marokiem w trzech setach, nie awansowali nawet do najlepszej ósemki.

W dalszym ciągu szanse awansu do półfinału mają Brazylijczycy, którzy przed dwoma laty sklasyfikowani zostali na 3. miejscu oraz wicemistrzowie świata Włosi. Azzuri nie stracili jeszcze seta, pokonując w fazie grupowej Czechy, Egipt i Tajlandię.  Canarinhos, chcąc myśleć o powtórzeniu wyniku z 2019 roku, będą musieli pokonać Rosjan, którym przed kilkoma dniami ulegli 2:3.